Офіційний сайт виконкому Кам`янської міської ради Офіційний веб-сайт Кам`янської міської ради

Японська чайна церемонія відбулася в кам’янській бібліотеці

У юнацькому відділі центральної міської бібліотеки Кам’янського відбулося засідання клубу «На перехресті». Тему зустрічі – «Загадкова Японія» – було обрано не випадково, адже 2017 рік оголошено роком Японії в Україні.

Керівник клубу Лариса Лощенкова знайомила молодь із сучасною та давньою Японією. Присутні дивилися фільм про країну вранішнього сонця, читали «по колу» хоку японських поетів. Родзинкою зустрічі стала чайна церемонія, яку провела Ельвіра Мензатова.

Вона розповіла, що чайна церемонія (по-японськи – «тяною») належить до найбільш самобутнього, унікального мистецтва. Протягом багатьох століть вона відіграє істотну роль у духовному і громадському житті Японії.

Для самих японців церемонія – не просто спосіб правильного заварювання чаю. На відміну від китайців, для яких головне в чаюванні – насолода смаком та ароматом напою, японці кожним жестом і словом прагнуть до духовного самовдосконалення.

Тяною – строго розписаний ритуал, в якому беруть участь майстер (той, хто заварює і розливає чай) та присутні при цьому дійстві. Перший – жрець, який здійснює обряд, інші – учасники, що долучаються до нього. У кожного свої правила поведінки, які регламентують позу, рухи, манеру мови і навіть вираз обличчя.

Завдяки тісному зв'язку чаювання з дзен-буддизмом чайна церемонія стала невід'ємною частиною світу місцевої богеми – поетів, філософів і художників. Під час цього дійства вони читали вірші, міркували та споглядали витвори мистецтва. Чайна церемонія як мистецтво перетворилася на свого роду систему відпочинку від повсякденного життя.

В Японії існує кілька шкіл проведення чайної церемонії, з яких найбільш відомою є Урасенке з Кіото. Японці цінують свою чайну церемонію, вважаючи, що вона виховує в людях розуміння краси, дозволяє хоча б ненадовго вирватися з монотонної повсякденності, осягнути прекрасне в рядовому прояві життя. Як писав майстер Сенно Ріккю в XVI столітті, «Тяною – це поклоніння красі в сірому світлі буднів».

Примітно, що одна чайна церемонія розрахована максимум на чотирьох людей, тому в бібліотеці відбулося три таких дійства. Вийшло цікаво, з усіма необхідними атрибутами і філософськими бесідами. А інші учасники в цей час читали хоку і слухали розповіді про Японію. Зустріч усім дуже сподобалася: дізналися багато нового та корисного. 

13 жовтня 2017