Офіційний сайт виконкому Кам`янської міської ради Офіційний веб-сайт Кам`янської міської ради

Кам’янчан запрошують на виставку «Battle of memories: міфи та реалії радянської доби»

24 вересня о 16:00 у Києві в Музеї Івана Гончара (вул. Лаврська, 19) відбудеться презентація виставкового проекту Музею міста Кам’янське «Battle of memories: міфи та реалії радянської доби». Проект має на меті розвінчати міфи минулого та привести у дію механізми здорового скепсису з приводу нав’язуваних світоглядних позицій і кліше.

Задля формування свідомого, мислячого суспільства важливо не тільки позбуватись інформаційного «сміття» з минулого, а й запобігати появі такого у майбутньому. Виставка – альтернативний шлях розв’язання проблеми радянської спадщини в музейному дискурсі, який полягає у контрастному поєднанні радянських міфологем з прихованою за ними дійсністю.

Люди, які виросли та більшу частину свого життя усвідомлювали себе як громадяни «великої країни» з постійним дефіцитом і цінами на продукти та навіяним відчуттям стабільності, яка, до того ж, асоціюється з молодістю та перспективами, – наразі переживають перманентний шок та несприйняття нової дійсності. Нині країна переживає чергову ейфорію і лихоманку, спричинених хворобою «ностальгії по совку».

Просто та доступно, спираючись на фактичні матеріали та емпатійне занурення у світ «маленької людини» тоталітарної епохи,  проект  дозволить зазирнути за межі несправжніх переконань та сталих уявлень,  а молодому поколінню допоможе скласти власну неупереджену думку та самостійно здійснити аналіз і прийти до висновків. 

Виставка поділена на інформаційні блоки-експозиції:

- «Дорогой Леонид Ильич». Культ вождя.

- «СССР – оплот мира». Радянський імперіалізм.

- «Моральный кодекс строителя коммунизма». Контроль свідомості.

- «Соблюдай бдительность». Переслідування інакодумців.

- «Все для блага человека». «Совковий» побут.

- «Органы не ошибаются…» Людина проти системи.

Ініціатива також включає  низку заходів: панельну дискусію за участі відомих істориків, семінар для регіональних музеїв за участі міжнародних спікерів, кураторські екскурсії.

Вперше в Україні презентація дослідження професорки Бременського університету Cюзанни Шаттенберг «Леонід Брежнев. Величие и трагедія человека и страны». Для студентів та школярів передбачена освітня програма через яку вони зможуть відчути життя «маленької людини» в СССР: як вона почувалась, що могла бачити, читати, яку музику слухати (за книгою української письменниці Зірки Мензатюк).

Заплановані у межах проекту заходи  сприятимуть вирішенню конфлікту між нав’язуваною (маніпулятивною) та об’єктивною історичною пам’яттю, формуванню правдивого відображення минулого у людській свідомості заради сучасного та майбутнього.

Співорганізатори: Український інститут національної пам’яті, Музей міста Кам’янське. За підтримки Українського культурного фонду.

Партнери-співорганізатори: Музей Івана Гончара, Національний меморіальний комплекс Героїв Небесної Сотні –  Музей Революції Гідності, Музей становлення української нації, EPSON.

 

 

19 вересня 2019