Опитування щодо необхідності встановлення у Кам’янському малої архітектурної форми на честь Роберта Лісовського
На виконання доручення комісії з питань встановлення, збереження та утримання пам’ятних знаків у місті Кам’янське відділ інформаційної діяльності та взаємодії з громадськістю міської ради проводить опитування щодо доцільності встановлення у Кам’янському (біля Технічного ліцею імені Анатолія Лигуна, зі сторони проспекту Гімназичного) малої архітектурної форми на честь Роберта Лісовського
Відповідне клопотання до Комісії надійшло від голови відокремленого підрозділу у Дніпропетровській області ГО «Державницька Ініціатива Яроша». За інформацією голови відокремленого підрозділу організації Володимира Груші, фінансування виготовлення малої архітектурної форми візьме на себе організація.
Так, висловити свою думку з приводу необхідності встановлення в місті малої архітектурної форми на честь Роберта Лісовського кам’янчани можуть перейшовши за посиланням.
Також свої зауваження та пропозиції можна надсилати на адресу відділу інформаційної діяльності та взаємодії з громадськістю міської ради: [email protected]
Опитування триватиме до 14 травня.
Надана заявником пояснювальна записка:
«Роберт Антонович Лісовський (1893-1982) – уродженець міста Кам’янське є видатним художником-графіком, педагогом та громадським діячем, який відомий тим, що створив логотип до найбільшої німецької авіакомпанії Lufthansa, яка ним користується й по сей день. Також Лісовський відомий як автор символіки відомих українських національно-патріотичних організацій та численних громадсько-культурних інституцій у Празі, Лондоні, Львові.
Роберт Лісовський початкову освіту здобував в м.Кам’янське, де закінчив народну німецьку школу. У 1906-1908 роках навчався в Миргородській художній школі імені Гоголя, а згодом - в Українській Державній Академії мистецтв
під керівництвом всесвітньо відомого графіка, автора перших державних знаків Георгія Нарбута та не менш відомого Михайла Бойчука. Згодом також закінчив Берлінську Академію мистецтв.
Уперше праці Роберта Лісовського були представлені на виставці
в м.Ніжин, а також на показі групи молодих митців «Перстень» у Києві в 1913 році. З 1914 року його твори експонують на багатьох виставках по всій Україні. В цей час він оформлює книги у київських видавництвах «Сяйво», «Грунт», «Вернигора», «Флямінго». Співпрацює з молодим театром Леся Курбаса, а також з модерністським угрупуванням «Музагет». Ілюструє третє видання Павла Тичини «Сонячні кларнети». Став автором емблеми ОУН, оформлював обкладинку книжки Олега Ольжича «Вежі». На рахунку Лісовського багато інших творів (марки, грошові знаки, пластові відзнаки, оформлення книжок, написав книгу «Спогади про Нарбута»).
У 1920 році в м.Кам’янське був заарештований більшовиками за активну діяльність і майже півроку просидів у тюрмі. Того ж 1920 року був вимушений емігрувати - після другого арешту втік з під конвою та нелегально перебрався через кордон з Польщею, спочатку до Варшави, а згодом оселився у місті Львові, який на той час був під Польщею. Після Другої Світової війни, уникаючи арешту НКВС емігрував до Італії, а через декілька рокі переїхав у Лондон.
Все своє свідоме життя Роберт Лісовський співпрацював з українськими організаціями з різних країн, активно працював як художник-оформлювач різних видань, грамот, подяк, емблем, ювілейних марок. У 1976 році переїхав до своєї дочки у Швейцарію, в місто Женева, де на 89 році життя 28 грудня 1982 року напередодні свого дня народження (виповнилося б 90 років) він помер.
Не кожне місто нашої країни може пишатись таким видатним та провідним митцем світового значення. 29 грудня 2018 року світова громадськість відзначила 125 річницю з дня народження Роберта Лісовського, тому Громадська організація «Державницька Ініціатива Яроша» ініціює вшанування нашого земляка й просить встановити малу архітектурну форму на честь художника графіка Роберта Лісовського»