Офіційний сайт виконкому Кам`янської міської ради Офіційний веб-сайт Кам`янської міської ради

Як захистити будинок від блискавки

Створено: 2021-07-07 07:54:46Оновлено: 2021-07-07 07:58:03

Як захистити будинок від блискавки  

 Як захистити будинок від блискавки? Відповідь на питання, як захистити будинок від блискавки простий: вам необхідна професійно зроблена система блискавкозахисту. Набагато складніше вибрати оптимальну систему для конкретного будинку, оскільки ця робота включає цілий ряд заходів, починаючи від вивчення будівельної документації і закінчуючи підбором матеріалів.

Cтруктура блискавкозахисту. Помилкою було б думати, що вся система обмежується її найбільш помітними елементами – блискавкоприймачами, які підносяться над дахом. На жаль, крім прямого попадання блискавки будинку загрожують ще й наведені струми, які виникають в системі електропостачання під час грози. Виходить так, що блискавка потрапляє в підстанцію або зовнішню лінію електропередач десь далеко, за багато кілометрів, а побутові прилади, включені в мережу, перегорають у вас. Тому згідно з офіційними правилами і нормами з облаштування системи блискавкозахисту будинку потрібно, щоб вона включала не тільки пристрої, що перехоплюють розряд блискавки і заземлення його, а й захищають електроприлади в будинку.

 Отже, комплексна система блискавкозахисту ділиться на дві підсистеми: зовнішня: складається з з'єднаних між собою блискавкоприймачів, струмовідводів і заземлювачів. Блискавкоприймачі перехоплюють атмосферний розряд і направляють через провідник-струмовідвід на контур заземлення, який складається з заземлюючих електродів, вкопаних в землю. внутрішня: складається зі спеціальних пристроїв (ПЗІП), які захищають мережу та електрообладнання від імпульсних перенапруг і електромагнітних полів. Монтуються вони в силову шафу і в народі називаються просто – «автомат». За цією назвою криється величезний вибір різних типів, конфігурацій і режимів роботи. Вимоги до цих пристроїв дуже високі, оскільки вони повинні витримувати величезні навантаження. До внутрішнього блискавкозахисту будинку відносять також пристрої та рішення, які підключаються безпосередньо до споживчих або входять до їх складу: мережеві фільтри, варісторний захист в блоках живлення, екрануюча оболонка кабелю та інші засоби електрозахисту.

 Що варто знати про зовнішній блискавкозахист? Зовнішній блискавкозахист будинку не менш складний в плані вибору, ніж внутрішній.

 Наприклад, блискавкоприймачі бувають двох типів: активні і пасивні. Пасивні – звичайні металеві конструкції, які під час грози перехоплюють атмосферні розряди, завдяки своїй формі і розташуванню (у верхній частині покрівлі будівлі або як окремий шпиль). Активні забезпечені пристроями, які іонізують повітря в деякому обсязі навколо себе, тим самим підвищуючи ймовірність залучення блискавки. За запевненнями прихильників таких систем, вони більш ефективні, оскільки діють в радіусі до 120 метрів. Критики ж вважають, що це не більше, ніж маркетинговий хід. За конструкцією блискавкопримачів, зовнішній захист ділять на: стрижневий (штирковий); тросовий; сітковий. Перший тип – це всім знайомі стрижні, що підносяться над покрівлями. Зазвичай вони встановлюються на невеликих будівлях нескладної архітектури, на покрівлях з металу. Другий являє собою трос-провідник, натягнутий між двома щоглами. Таке рішення добре підходить для невисоких і протяжних будівель. На більш складних будівлях встановлюють кілька тросових блисковкоприймачів. Через свою ефективність ці прилади часто застосовують на дахах з підвищеним ризиком – з шиферу або дерева. Третій тип блискавкозахисту для будинку представляє з себе сітку з товстого дроту або металевого прута.

Найчастіше сітчастий захист від блискавок встановлюють на черепичних і складних по конфігурації дахах.

Який блискавкозахист краще? Вибір типу і категорії блискавкозахисту – складне завдання, з огляду на безліч факторів, до них: пожежо- та вибухозахищеність будівлі, його параметри, архітектурні особливості, функціональні особливості і склад електрообладнання. На вибір відповідного рішення впливає навіть середньорічна кількість гроз в регіоні, їх тривалість і частота потрапляння блискавок в ділянку, де знаходиться будинок. Проектування блискавкозахисту включає безліч етапів: обстеження об'єкта та ділянки, спеціальні технічні розрахунки параметрів блискавкозахисту, підбір матеріалів, обладнання і так далі. При цьому необхідно, щоб захист відповідала всім нормативам і стандартам.

Тому на питання, який блискавкозахист краще, відповідь може бути тільки одна: звичайно тей, який спроектований і реалізований професіоналами.

 10 ПРАВИЛ ПОВЕДІНКИ ПІД ЧАС ГРОЗИ

Майже на всій території України найближчим часом прогнозують зливи. Центр громадського здоров’я МОЗ України нагадує правила поведінки під час грози.

  1. Під час грози, якщо ви перебуваєте вдома, зачиніть всі вікна та двері, у приміщенні не повинно бути протягу: притягує кульову блискавку.
  2. Найкраще ховатись у автомобілі або в будинку із громовідводом. Автомобіль ні в якому разі не можна паркувати під деревами або високими конструкціями, потрібно зачинити вікна авто, бажано опустити/зняти антену, зупинитися і перечекати негоду.
  3. Не можна ховатися від зливи під деревом: воно притягує блискавки. Крім того, є небезпека падіння важких гілок, які можуть зламатись під натиском вітру.
  4. Уникайте металевих парканів, стін, біля яких ростуть дерева, вуличних ліхтарів, металевих веж, опор електропередач.
  5. Якщо ви опинилися в лісі, не ховайтеся від грози на підвищенні. Тримайтеся місця, де низькі дерева. Ні в якому разі не бігайте. Дуб, тополя, сосна та ялина найбільш проводять розряд електрики, найменше – верба, клен та кущі.
  6. Якщо ви опинилися в полі, знайдіть заглиблення в землі. Бажано, щоб місце було сухим, адже волога земля сильніше проводить електрику. Не лягайте, краще присісти, щоб мати якомога менше площі прилягання до землі.
  7. Якщо у вас із собою є парасолька, ні в якому разі не розкривайте її, адже металеві прути притягують розряди.
  8. Всі електричні прилади є своєрідними приймачами для блискавок. Тому ні в якому разі не користуйтеся ними під час грози, краще їх вимкнути з мережі.
  9. Не можна купатися у водоймах під час грози. Якщо ви на човні і бачите, що наближається негода, намагайтеся якнайшвидше дістатись до берега.
  10. Не телефонуйте з мобільного телефону, навіть якщо страшно і хочеться підтримки близьких. Пам’ятайте, що єдиний правильний вчинок – негайно  вимкнути телефон, адже є велика загроза влучання блискавки.

                                                                            Управління з питань НС та ЦЗН міської ради