Коротка інструкція щодо створення ОСББ
КОРОТКА ІНСТРУКЦІЯ СПІВВЛАСНИКАМ
ЩОДО СТВОРЕННЯ ОБ’ЄДНАННЯ СПІВВЛАСНИКІВ БАГАТОКВАРТИРНОГО БУДИНКУ (ОСББ)
НОРМАТИВНІ АКТИ
Порядок створення ОСББ визначають закони України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку», «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» та Цивільний кодекс України.
СТВОРЕННЯ ІНІЦІАТИВНОЇ ГРУПИ
Створіть ініціативну групу (мінімальна кількість три співвласники житлових/нежитлових приміщень будинку) та сформуйте план дій з підготовчої роботи для створення ОСББ (протокол ініціативної групи)
ПРОВЕДЕННЯ ПІДГОТОВЧОЇ РОБОТИ ЗІ СТВОРЕННЯ ОСББ
1) Проведіть роз’яснювальну роботу та збір інформації:
- поширюйте інформацію про ОСББ, розмовляйте з мешканцями та роз’яснюйте переваги створення ОСББ, наводьте приклади про вже існуючі ОСББ, проводьте зустрічі з мешканцями щодо їхнього ставлення до створення ОСББ у вашому будинку;
- отримайте список усіх співвласників житлових/нежитлових приміщень багатоквартирного будинку із зазначенням розміру площі житлових/нежитлових приміщень
ОСОБЛИВОСТІ
Запит щодо співвласників направляється ініціативною групою до Департаменту комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно Кам’янської міської ради або до КП КМР «Добробут». До запиту додається копія протоколу створення ініцативної групи.
Підготуйте Статут майбутнього ОСББ. Статут має бути створений у відповідності до Типового статуту. Але ви можете внести й інші положення до вашого статуту (уточнення), які будуть регулювати діяльність вашого об’єднання. Головне, щоб ці «інші положення» не суперечили вимогам чинного законодавства. З кінцевим варіантом Статуту ознайомте всіх співвласників житлових/нежитлових приміщень для того, щоб вони мали змогу в разі наявності внести свої зауваження/пропозиції.
Типовий Статут ОСББ затверджено наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 27.08.2003 №141 (поточна редакція від 13.02.2024) https://zakon.rada.gov.ua/laws/file/text/54/f137689n25.doc - типовий статут, https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0061-24#n2 - зміни до титпового статуту)
ОГОЛОШЕННЯ ПРО ПРОВЕДЕННЯ УСТАНОВЧИХ ЗБОРІВ ОСББ
Відправте запрошення на установчі збори всім, хто є у сформованих списках співвласників житлових/нежитлових приміщень.
Повідомлення про проведення установчих зборів направляється ініціатором установчих зборів не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення установчих зборів. Повідомлення в письмовій формі надається кожному співвласнику під власноручний підпис або надсилається рекомендованим листом на адресу квартири або нежитлового приміщення, що належить співвласнику в цьому багатоквартирному будинку. За складеною у довільній формі письмовою заявою (у тому числі у формі електронного документа) співвласника до ініціатора установчих зборів, отриманою не пізніше ніж за 15 календарних днів до дня проведення установчих зборів, повідомлення про проведення установчих зборів співвласників надсилається такому співвласнику на іншу поштову адресу або на адресу електронної пошти чи з використанням інших технічних засобів електронних комунікацій, зазначених у такій заяві.
У повідомленні про проведення установчих зборів повинна міститися інформація про:
1) ініціатора установчих зборів;
2) дату, час та місце проведення установчих зборів;
3) порядок денний установчих зборів;
4) наявність/відсутність технічної можливості для участі співвласників в установчих зборах дистанційно в режимі відеоконференції із зазначенням інформації щодо підключення до неї.
До повідомлення про проведення установчих зборів можуть додаватися додаткові матеріали або інформація, що розглядатимуться на зборах.
Дата, час і місце проведення установчих зборів обираються зручними для більшості можливих учасників зборів.
ПРОВЕДЕННЯ УСТАНОВЧИХ ЗБОРІВ ОСББ
Проведіть установчі збори відповідно до порядку денного. Усі відомості про проведення установчих зборів внесіть до протоколу установчих зборів.
Установчі збори веде голова зборів. Рішення про обрання голови зборів приймається більшістю голосів присутніх співвласників (їх представників), крім тих, які беруть участь у зборах дистанційно з використанням технічних засобів електронних комунікацій у режимі відеоконференції. При прийнятті такого рішення кожний присутній співвласник (його представник) має один голос незалежно від кількості та площі квартир або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.
ОСОБЛИВОСТІ
Перед проведенням голосування треба визначити кількість голосів, які належать кожному співвласникові. При цьому слід мати на увазі, що під час голосування кожен співвласник (його представник) має кількість голосів, пропорційну частці загальної площі квартири або нежитлового приміщення співвласника в загальній площі всіх квартир і нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку.
Якщо одна особа є власником квартир (квартири) та/або нежитлових приміщень, загальна площа яких становить більше ніж 50 % загальної площі всіх квартир і нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, вона має один голос незалежно від кількості та площі квартир або нежитлових приміщень, що перебувають у її власності.
Рішення вважають ухваленим, якщо за нього проголосувало більше ніж половина загальної кількості всіх співвласників.
Рішення установчих зборів оформлюється протоколом відповідно до ст. 6 ЗУ "Про ОСББ"
ПРОВЕДЕННЯ ПИСЬМОВОГО ОПИТУВАННЯ ЩОДО ОСББ
Якщо для ухвалення рішення не було набрано необхідної кількості голосів «ЗА» або «Проти», не більше ніж 45 календарних днів із дати проведення установчих зборів проводять письмове опитування співвласників, які не голосували. Письмове опитування проводиться листками опитування.
ОСОБЛИВОСТІ
Письмове опитування проводиться ініціативною групою та іншими співвласниками житлових/нежитлових приміщень (в порядку, передбаченому Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку»)
Опитуються лише ті співвласники, які не голосували на установчих зборах. Результати опитування вносяться до протоколу установчих зборів.
Рішення приймається шляхом поіменного голосування. Під час підрахунку голосів враховуються і голоси, подані співвласниками під час проведення установчих зборів, і голоси, подані під час письмового опитування. Рішення оформляється особистим підписом кожного, хто проголосував, із зазначенням результату голосування («за» чи «проти»). Установчі збори приймають рішення про створення об'єднання і затверджують його статут.
ОФІЦІЙНА РЕЄСТРАЦІЯ ОСББ
ОСББ вважається створеним з моменту його державної реєстрації.
ОСББ проходить державну реєстрацію згідно з порядком передбаченим ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб - підприємців» - https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/755-15
Обов’язково отримайте примірник опису, за яким ви здавали документи.