Офіційний сайт виконкому Кам`янської міської ради Офіційний веб-сайт Кам`янської міської ради

У місті відбудеться IХ Всеукраїнський історико-культурологічний фестиваль «Мамай-fest»

3–5 червня у музеї історії міста Дніпродзержинська пройде IХ Всеукраїнський історико-культурологічний фестиваль «Мамай-fest», присвячений 25-річчю Незалежності України. Про це повідомила директор музею Наталія Буланова.

Урочисте відкриття фестивалю відбудеться 3 червня о 10.00 на примузейній території, де розташується виставка-ярмарок декоративно-прикладного мистецтва «Етнотолока». Наразі заявки подали 78 майстрів із різних міст України. Найбільше представництво, звичайно, належить Придніпров’ю.

Під час відкриття фестивалю відбудуться виступи ансамблю народних інструментів Палацу культури «Хімік», дуету бандуристів тощо. Учасники фестивалю покладуть квіти до пам’ятника батькові української нації Тарасу Шевченку.

О 10.40 для наукової громадськості, всіх шанувальників історії розпочнеться презентація дослідження  доктора історичних наук, професора, декана історичного факультету ДНУ ім. Олеся Гончара Сергія Світленка «Дмитро Яворницький: вчений та педагог в українському інтелектуальному співтоваристві». Дмитро Яворницький зробив вагомий внесок у поступ цілого ряду галузей національної науки і освіти, зокрема історії та археології, етнографії та фольклористики, музейної та архівної справи, історичного краєзнавства і топографії, літератури, мовознавства та дидактики. За умов української бездержавності, імперської наукової та освітньої політики, ідеологічних та цензурних нагінок, зросійщеного суспільства він обрав для свого світорозуміння українську національну ідентичність.

Об 11.30 розпочнеться науково-практична конференція «Українське козацтво в етнокультурному просторі Наддніпрянщини», на яку подано близько 30 заявок від науковців Дніпропетровська, Запоріжжя, Києва, Чигирина, Бахмута (Артемівська).

О 12 годині на другому поверсі музею відбудеться підбиття підсумків конкурсу дитячої творчості «Козак Мамай та його пісня». У ньому взяли участь понад 100 учасників. Представлені на конкурс 120 робіт експонуються на дитячій виставці з однойменною назвою. Дитячі твори оцінювались у двох номінаціях: образотворче та декоративно-прикладне мистецтво. За жанрами це – пейзажі, натюрморти, сюжетно-тематичні композиції, портрети. Техніки виконання – акварель, гуаш, пастель, графіка, скульптура малих форм, вишивки, валяння, батик, аплікації тощо.  Особливість конкурсу цього року – велика кількість робіт декоративно-прикладного напряму і вищий рівень їх виконання. На першому поверсі в цей час будуть відбуватися майстер-класи з петриківського розпису, декупажу, живопису, розпису на склі. Останній проведе відома майстриня з Києва Світлана Рак.

Після обіду продовжаться секційні засідання науково-практичної конференції «Українське козацтво в етнокультурному просторі Наддніпрянщини» та відбудеться підбиття підсумків.

Наступна сторінка «Мамай-фесту» відкриється о 16.30 презентацією українського документального кінофільму «Голлівуд над Дніпром. Сни з Атлантиди» за підтримки Держкіно України. Ця історико-документальна притча режисера Олега Чорного за сценарієм Станіслава Цалика знята 2013 року. Фільм розповідає про село Бучак, яке починаючи з 1950-х років, завдяки Сергію Параджанову, стало своєрідним Голлівудом над Дніпром, адже село та його околиці слугували знімальним майданчиком для багатьох класичних кінострічок. За задумом творців фільму історія Бучака – метафора того, що довелося пережити Україні за останні півстоліття.  Фільм здобув Мистецьку премію «Київ» у галузі кіномистецтва ім. І. Миколайчука за 2016 рік. Представлятиме цей фільм співавтор фільму Дмитро Іванов. Після перегляду відбудеться панельна дискусія за участю науковців, письменників, етнологів «Втрачені ландшафти».

Яскравою сторінкою «Мамай-фесту» стане зустріч із заступником директора Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка, кандидатом філологічних наук, знаним українським літературознавцем, шевченкознавцем, упорядником багатьох сучасних видань творів Т. Г. Шевченка Сергієм Гальченком. Він презентує 6-томну Шевченківську енциклопедію, перші томи якої були надруковані ще 2012 року, а два останні побачили світ торік.

Завершиться перший фестивальний день демонстрацією фільму «Гетьман», який розповідає про долю однієї з найбільш суперечливих постатей в історії України – гетьмана Богдана Зіновія Хмельницького. Перед презентацією відбудеться зустріч з автором сценарію, членом Спілки письменників України Віктором Веретенниковим.

Кульмінація дійства традиційно відбувається на другий фестивальний день. 4 червня в музеї пройде презентація монографії львівського мистецтвознавця Романа Яціва «Роберт Лісовський (1893-1982). Дух лінії», що отримала відзнаку від малого журі літературознавців. Видання присвячене видатному художнику, педагогу і культурному діячеві,  одному з найкращих книжкових ілюстраторів, з яким хотіли співпрацювати видавництва у всій Європі, – Роберту Лісовському. Художник народився у Кам’янському, саме тут провів свої дитячі роки, закінчив чоловічу гімназію. До цього часу в місті мешкають його родичі. Передмова до видання – це розповідь доньки художника Зої Лісовської-Нижанківської, в якій йдеться про історичні та побутові чинники формування особистості Роберта Лісовського. В основних розділах книги розповідається про етапи творчої біографії мистця – від родинного середовища у Кам’янському, навчання у Миргороді та Києві, активної творчої діяльності у Львові, Берліні, Празі, Римі, Лондоні.

Видання проілюстровано найбільш знаковими творами Роберта Лісовського, фотографіями з родинного архіву Лісовських-Нижанківських, деякі з них публікуються вперше. Книга буде цікава не тільки мистецтвознавцям, історикам, культурологам, видавцям, а й насамперед землякам митця.

Наступну сторінку фестивалю відкриє демонстрація телефільму «Холодний Яр. Воля України або смерть!», після чого відбудеться презентація дослідження Юрія Митрофаненка  «Українська отаманщина 1918-1919 рр.». 

Виступом гурту  «Silver town» розпочнеться презентація Всеукраїнської художньої виставки «Мамай у просторі й часі».  Козак Мамай, як уособлення українського козацтва, цієї невмирущої цінності нашої держави, своєю химерністю, загадковістю, незламністю надав великі можливості для творчої уяви та багатства трактувань, втілених у конкретних творах, представлених на виставці. XX століття відкрило нову – модерну сторінку існування образу Козака Мамая у мистецтві. Власне бачення образу Мамая запропонують сучасні митці Віктор Цапко (Полтава), Леонід Давиденко (Кривий Ріг), Василь Корчинський  (Київ), Андрій Федосєєнко (Харків) та багато інших. Одночасно відкривається персональна виставка Григорія Іващенка «Не у полі Мамай не воїн».

На другому поверсі відкриється художня виставка «Кам’яна могила. Реінкарнація». Цей проект був започаткований на минулорічному фестивалі тріадою художників – Анатолієм Фурлетом, Сергієм Лаушкіним, Олександром Чегоркою, які побували там у творчій експедиції. Це спроба художньої реконструкції духовного простору Кам’яної могили через особливі енерго-інформаційні потоки, своєрідна реінкарнація або перевтілення давніх знаків і символів у модерному контенті українського мистецтва.

О 16.00 відбудуться творчі зустрічі з гостями із Харкова – актором Миколою Мохом, лауреатом міжнародних конкурсів бандуристкою Боженою Якименко (кінозал). Закінчиться ця сторінка презентацією телефільму  Тетяни Бабіної «Сповідь однієї кобзи».

На другому поверсі в цей час розпочнеться благодійна вистава-вербатім «Кордон». Зібрані від показу кошти передадуть 58-й окремій механізованій бригаді. Як розповідають організатори – майстерня «Мистецький простір», у виставі грають лише жінки, адже чоловікам-акторам майстерні прийшли повістки, і вони не змогли підтвердити своєї участі у проекті. Молоді актриси озвучуватимуть монологи священиків, полонених, бійців УПА та АТО від першої особи. За жанром, усі розповіді буде побудовано на реальних, не відредагованих інтерв’ю.

Традиційно на фестивалі виступатимуть гурт «Вертеп» (примузейна територія), заслужений артист України Тарас Компаніченко.

5 червня, на третій фестивальний день, учасники «Мамай-fest’у» здійснять подорож на «Кам’яну могилу». У музеї в цей час будуть відбуватися демонстрації телефільмів «Легіон», «Хроніки нашого міста», екскурсії по фестивальних експозиціях. О 13.00 відбудеться презентація книги молодої письменниці Євгенії Яворської.

31 травня 2016