Електроенергія. Як економити без втрати комфорту

опубліковано: 10 квітня 2025 оновлено: 10 квітня 2025

За останні 10 років, обсяги  споживання електроенергії в Україні зросли в 2 рази, що стало наслідком появи в будинках сучасної техніки. Разом з тим зросла і вартість ресурсу, чого не можна сказати про українські зарплати. У 2025 році переважна більшість українських домогосподарств продовжать сплачувати за світло за ставкою 4,32 грн/кВт-год. Тому питання економії споживання електроенергії для кожного стає все більш актуальним. Ми часто думаємо, що економія вимагає жертв, але це не зовсім так. Тож як зменшити витрати, не жертвуючи комфортом?

Є декілька простих способів, як економно використовувати електроенергію у своїй оселі та, як наслідок, суттєво зменшити рахунки за ії використання:

·             скоротити споживання;

·             підвищити енергоефективність приладів;

·             перейти на інший більш вигідний тариф та альтернативні види електроенергії.

Найпростіший та найдешевший спосіб – менше споживати. Економити енергію не складно, потрібно лише знати, як це правильно робити.

 

Пропонуємо Вам перевірені способи економії електроенергії:

1.          Обов’язково вимикати світло, якщо Ви не знаходитесь у приміщенні.

2.          Встановити датчики руху та таймери. Це дасть змогу не споживати енергоресурси тоді, коли вони не потрібні. Завдяки датчикам, освітлення буде автоматично вмикатися і вимикатися залежно від того, чи є людина у приміщенні Наприклад, їх рекомендовано встановлювати у під’їздах будинків, в коридорах дво- та більше кімнатних квартир, у місцях, де є рух. Тоді як у приватних будинках датчики можна встановити на подвір’ї, біля воріт чи дверей. Якщо Ви встановите таймери на різні пристрої, як-от телевізор чи вентилятор з таймером, вони автоматично вимкнуться, і заощадять електроенергію.

3.          Використовувати світлодіодні (LED) лампочки. Вони є енергозберігаючими, а також не виділяють ніяких шкідливих речовин. LED-лампа потужністю 10W генерує стільки ж світла, як і звичайна лампа розжарювання потужністю 100W, тільки при цьому споживає на 90% менше електроенергії. До того ж, термін служби світлодіодної лампочки становить близько 15 років, а лампи розжарювання — приблизно 4 місяці.

4.          Протирати лампочки і плафони. Частіше мити вікна.  Брудні лампи та відбивачі можуть знизити ефективність світла, а також спричинити пожежу. Регулярно чистити світильники, щоб зберігати максимальну освітленість.

5.          Вночі відкривати вікна, а вдень — завішувати. Це не складно, але дуже ефективно для економії в літній період. Відкриті вночі вікна допоможуть знизити температуру в приміщенні на 10-15 градусів, а завішені вдень штори не дадуть проникнути спеці. Отже, ви будете набагато менше використовувати кондиціонер, який, між тим, споживає 2,0-3,5 кВт електроенергії на годину.

6.          Використовувати в «робочих зонах» точкове освітлення. Це дешевше, ніж освітлювати все приміщення з центрального світильника.

7.          Використовуйте сучасну побутову техніку. Нова побутова техніка має класифікацію енергоефективності, і може заощадити до 50% витрат на електрику. Рекомендуємо вибирати пристрої, не нижче класу А. 

 


 

8.          Повністю вимикати побутову техніку. Телевізор, мікрохвильова піч, електрочайник — це ті прилади, які працюють фоновому режимі. Тобто, вони витрачають електроенергію, навіть коли Ви ними не користуєтесь. Тому рекомендується повністю відключати їх від мережі. Рекомендовано навіть виймати штекер із розетки чи відключати блок живлення. Крім економії, це дозволить попередити пристрої від пошкоджень під час перепадів електроенергії.

9.          Не залишати прилади, що працюють від акумулятора живлення (мобільні телефони, ноутбуки і т.д.) довше часу, потрібного для їхньої повної зарядки. Проблема багатьох: комп’ютер в режимі очікування. В такому стані його можна залишати, якщо Ви відлучаєтесь від робочого місця на декілька хвилин, а не на цілий день/ніч.

10.      Використовувати бойлер в економному режимі. Фахівці радять встановити температуру для повсякденного користування 50-60 градусів і один раз на тиждень підвищувати її до 90 градусів на декілька годин, щоб запобігти появі бактерій всередині баку. До того ж, важливо своєчасно виконувати техобслуговування пристрою, оскільки тен може вкриватися накипом і в такому випадку споживати більше електроенергії. Якщо Ви не користуєтесь бойлером, не забувайте вимкнути його.


 

11.      Правильно експлуатувати пральну та посудомийну машини. Завантажуйте їх на 100 відсотків. Сьогодні існує безліч миючих засобів для прання в холодній воді. Крім того, що таким чином ви зможете попередити вицвітання одягу, так ще й заощадите значну долю витрат на електроенергію. Якщо у Вас стоїть вибір між тим, чи мити посуд власноруч чи нехай посудомийна машина миє, то майте на увазі, щоб зекономити електроенергію - краще мити власноруч. Посудомийна машина економить більше воду при митті, а не електроенергію.

12.      Забезпечити оптимальну відстань між побутовими пристроями. Візьміть до уваги, що холодильник не повинен близько стояти біля плити, колонки, бойлера для нагрівання води, нагрівача чи батареї. А також на нього не мають попадати прямі сонячні промені.

13.      Перевірити електричну проводку. Енергетичне обстеження допомагає виявити втрати електроенергії в приміщенні. Позбувшись від них, ви перестанете переплачувати «за повітря», а також підвищите термін служби побутової техніки, на яку негативно впливає блукаючий струм.

Що ще можливо зробити, щоб платити менше за електроенергію?

 

Встановити двотарифний лічильник. Якщо говорити про поради, як економити електроенергію, варто згадати про встановлення лічильника «день-ніч», який зможе рахувати кіловати окремо вночі і вдень. Сенс «нічного тарифу» полягає в тому, що доба діляться на дві тарифні зони: денну — з 7.00 до 23.00, і нічну — з 23.00 до 7.00. По кожній з них призначається окремий тариф. При цьому нічний на 50% нижче денного, а денний — це стандартний цінник за світло на поточний момент.

Придивитись до альтернативних джерел електроенергії. Альтернативні джерела електроенергії, такі як сонячні батареї та вітрові електростанції, сприяють значному зменшенню витрат на «комуналку». Заміна звичайних джерел електроенергії на відновлювальні не лише допоможе планеті, а й зменшить рахунки за електроенергію.

Утеплити будинок. Споживачі часто використовують електроенергію для прогріву приміщення. При цьому, через щілини в вікнах може витрачатися до 50% всього тепла. Тому рекомендуємо:

·             замінити старі рами на сучасні, металопластикові, утеплити балкон і вхідні двері, встановити за батареями відображаючі екрани з пенофола або фольги, не блокувати радіатори (шафи, стільці, важкі штори);

·             робити ущільнювачі, відрегулювати двері та вікна;

·             очищати та продувати радіатори на початку кожного зимового сезону;

·             використовувати килими на підлозі, оскільки вони ефективно зменшують неприємне відчуття холоду від підлоги;

·             визначити комфортну для Вас температуру у кожній кімнаті. На основі цих даних створити графіки роботи опалення, щоб економно споживати електроенергію;

·             знизити температуру вночі: тепла ковдра вас зігріє, під час сну Ви не будете мерзнути. Кілька годин нижчої температури щодня впливатимуть на рахунки за опалення. Крім того, спати приємніше та корисніше за трохи нижчою від звичної температурою.

·             провітрювати швидко, але інтенсивно. Таким чином відбувається вентиляція повітря, проте обладнання не встигає охолонути. Крім того, тепле повітря (яке легше за холодне) підніматиметься до стелі (конвекція) та не буде так швидко виштовхуватися.

Ці способи економії електроенергії в побуті, допоможуть заощадити до 15% світла в місяць. Важлива умова — регулярність. Дотримуватися правил потрібно постійно, а не час від часу.