Збережи довкілля - не пали суху траву!!!
Збережи довкілля – не пали суху траву!
Кам’янчан закликають долучитися до всеукраїнської природоохоронної акції «Збережи довкілля – не пали суху траву», яка ініційована
«ГО «Всеукраїнська екологічна ліга».
Мета акції – акцентувати увагу до небезпеки спалювання сухої трави, листя та інших рослинних залишків, а також популяризувати безпечні способи їх утилізації.
Департамент екології та природних ресурсів міської ради наголошує, що під час спалювання рослинності у повітря потрапляють небезпечні речовини, що шкодять здоров’ю людей і довкіллю та призводять до виникнення алергії.
Щороку багато українців «традиційно» порушують закон, спалюючи опале листя, суху траву та рештки рослиності. Більшість з них навіть не підозрюють, яку шкоду вони наносять довкіллю, своєму здоров’ю та оточуючим.
Внаслідок спалювання листя в повітря виділяються важкі метали, канцерогени, бензопірен, чадний газ, діоксини та пил. Бензопірен може провокувати у людини онкологічні захворювання, а чадний газ блокує постачання кисню до тканин організму. Через це отруєння чадним газом викликає головний біль, запаморочення, пришвидшене серцебиття, ускладнене дихання. Під час згоряння тонни рослинних залишків у повітря вивільняється приблизно 9 кг. мікрочастинок диму. Дихання таким повітрям тривалий час провокує у людини розвиток хронічних хвороб дихальної системи.
Від паління сухостою руйнується ґрунтовий покрив і вся його мікрофлора, знищуються насіння і коріння рослин. Після такого підпалу для відновлення ґрунту, життя рослин і комах потрібно 5-6 років.А ще спалювання сухої трави та листя збільшує промерзання ґрунту у 2-4 рази.
Зачасту підпал сухої трави призводить до степових, лісових і торф’яних пожеж. Тому що таке вогнище є неконтрольоване і вогонь може швидко поширюватись. Під час пожежі руйнуються цілі екосистеми: згорають гнізда птахів та гинуть практично всі тварини, що живуть у сухій траві або на поверхні ґрунту – зайці, їжаки, плазуни, земноводні.
Як діяти, коли ви побачили, що хтось палить листя або траву?
· Поясніть палію, в чому небезпека та незаконність таких дій. Штраф за спалювання листя становить від 3060 гривень.
· Якщо це не допомагає, тоді зафіксуйте порушення за допомогою фото або відео як доказ.
· Викликайте поліцію або зверніться до громадського інспектора
з благоустрою вашої територіальної громади.
· Представник поліції або громадський інспектор має скласти протокол про вчинення адміністративного порушення.
Згідно з чинним законодавством України, спалювання сухої трави та інших рослинних залишків, заборонено. За такі дії передбачена як адміністративна, так і кримінальна відповідальність.
По-перше, за такі дії загрожують штрафи (ст. 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення):
1. За спалювання стерні, луків, пасовищ, рослинності чи її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях у населених пунктах:
- від 180 до 360 неоподатковуваних мінімумів доходів (3 060 – 6 120 грн) – для громадян;
- від 900 до 1260 неоподатковуваних мінімумів (15 300 – 21 420 грн) – для посадових осіб.
2. За спалювання стерні, луків, пасовищ, рослинності чи її залишків та опалого листя на територіях і об’єктах природно-заповідного фонду:
- від 360 до 720 неоподатковуваних мінімумів (6 120 – 12 240 грн) – для громадян;
- від 1260 до 1800 неоподатковуваних мінімумів (21 420 – 30 600 грн) – для посадових осіб.
За спалювання трави є і кримінальна відповідальність згідно ст. 245 Кримінального кодексу України.
Так, за знищення чи пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, уздовж залізниць, стерні, сухих трав, рослинності на землях сільськогосподарського призначення загрожує штраф від 5400 до 9000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (91 800 – 153 000 грн) або обмеження волі на строк від 2 до 5 років, або позбавлення волі на той самий строк.
За такі ж дії, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин чи інші тяжкі наслідки, палія можуть відправити до в’язниці на строк від 5 до 10 років.
Давайте разом дбати про довкілля та наше оточення. Долучаймося до акції та разом збережімо природу!!!
