Переваги досудової доповіді

опубліковано: 01 листопада 2021 оновлено: 06 червня 2023

Переваги досудової доповіді

 

Одним з видівпробації є досудовапробація. Стаття 2 Закону України «Про пробацію» визначає, що досудова доповідь - цеписьмова інформація для суду, що характеризує обвинуваченого. Досудовадоповідьскладаєтьсявідповідно до ухвали суду за фактичним місцем проживання обвинуваченого.

Відповідно до ст. 314-1 КПК України досудова доповідь складається з метою забезпечення суду інформацією, що характеризує обвинуваченого для прийняття справедливого рішення про міру покарання. Вона спрямована на встановлення дійсних соціальних, психологічних та біологічних потреб підсудного, вирішення яких сприятиме його ресоціалізації та недопущення вчинення інших кримінальнихправопорушень.

Досудова доповідь складається щодо:

-         особи, обвинуваченої у вчиненні злочину невеликої або середньої тяжкості;

-         особи, обвинуваченої у вчиненні тяжкого злочину, нижня межа санкції якого не перевищує п’яти років позбавлення волі;

-         неповнолітнього обвинуваченого віком від 14 до 18 років незалежно від тяжкості вчиненого злочину.

Обвинуваченому надається можливість  брати участь у підготовці досудової доповіді, при цьому  надавати достовірну інформацію про себе.  Одразу після отримання виклику обвинуваченому необхідно прибути до підрозділу пробації та надати згоду або відмовитись від участі у складанні досудової доповіді. Відмова обвинуваченого від участі у підготовці досудової доповіді не позбавляє його права ознайомлюватися з текстом досудової доповіді, подавати свої зауваження та уточнення, а також звертатися до органу пробації із заявою про згоду брати участь у підготовці досудової доповіді не пізніше терміну, необхідного для реалізації зазначеного права, з урахуванням строку підготовки такої доповіді, зазначеного в ухвалі суду.Після згоди обвинувачений повинен надати всю необхідну достовірну інформацію про себе, та залишити адреси та контакти близьких, родичів, друзів чи знайомих,  які можуть допомогти працівникам органу пробації зібрати максимально інформацію про особистість обвинуваченого та причини, що сприяли вчиненню кримінального правопорушення.

Досудова доповідь містить таку інформацію:

- соціально-психологічна характеристика;

- оцінка ризиків вчинення повторного кримінального правопорушення;

- висновок про можливість виправлення без обмеження волі або позбавлення волі на певний строк.

Працівники уповноваженого органу з питань пробації виступають неупередженою стороною. Саме вони докладатимуть максимум зусиль, щоб забезпечити суд необхідною об’єктивною інформацією для визначення найбільш ефективного виду покарання щодо обвинуваченого. Активна участь обвинуваченого у складанні досудової доповіді, відвертість та ставлення  до скоєного, розуміння того що на нього чекає, достовірність інформації, яку обвинувачений подає про себе - ці фактори значно впливають на висновок працівника органу пробації. Проте, незалежно від висновку працівника органу пробації, остаточне рішення щодо міри покарання прийматиме тільки суд.

 

Заводський районний відділ