У Кам’янському вживаються заходи із протидії поширенню ВІЛ/СНІДу
1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом. Боротьба з ВІЛ – інфекцією, СНІДом є світовою соціальною проблемою і вимагає консолідації зусиль усіх гілок влади, медицини, громадкості та особисто кожної людини.
Як повідомили у Кам’янському медичному центрі здоров’я та медицини спорту, в 2017 році Всесвітній день боротьби зі СНІДом присвячений темі: «Право на здоров’я». Це право кожної людини на найвищий рівень фізичного і психічного здоров’я. Це право кожного, у тому числі людей, які живуть з ВІЛ, на попередження та лікування хвороби, на прийняття рішення про своє власне здоров’я та дотримання власної поваги та гідності, право на відсутність дискримінації.
Актуальність проблеми подальшого поширення ВІЛ-інфекції серед населення Дніпропетровщини не викликає будь якого сумніву. При цьому, кожний другий випадок ВІЛ-інфекції серед дорослих – вже у стадії СНІД. Питома вага занедбаних випадків хвороби у структурі загальної захворюваності щорічно зростає, та як наслідок збільшується кількість смертельних випадків, не дивлячись на розширення антиретровірусної терапії серед хворих.
У Кам’янському станом на 1 листопада 2017 року на диспансерному обліку перебуває 904 ВІЛ-позитивних (поширеність складає 371,0 на 100 тисяч населення), серед яких 323 хворих на СНІД. Пацієнтів з поєднаною патологією ВІЛ +ТБ –114. Дорослих хворих, які отримають антиретровірусну терапію – 361. Дітей до 18 років на обліку – 53, з них 18 з підтвердженим діагнозом ВІЛ-інфекції. У двох дітей діагностовано стадію СНІД. Антиретровірусну терапію отримують двоє дітей.
За 10 місяців 2017 року у місті зареєстровано 113 нових випадків ВІЛ -інфекції. Нових випадків СНІДу – 69. Померло від СНІДу 26 пацієнтів, від інших захворювань та станів померло 6 ВІЛ-позитивних.
У порівнянні з аналогічним періодом 2016 року, кількість уперше виявлених пацієнтів з ВІЛ-статусом збільшилась, спостерігається збільшення кількості вперше виявлених хворих на СНІД.
У пацієнтів з уперше встановленим діагнозом ВІЛ-інфекції у 58 випадках встановлено статевий шлях передачі, у 34 випадках – парентеральний, обумовлений споживанням наркотиків, вертикальний шлях встановлено у 21 випадку. Таким чином, провідним шляхом зараження залишається статевий, його питома вага зростає, що свідчить про те, що епідемія ВІЛ/СНІДу вийшла за межі груп ризику.
Спеціалізована медична допомога ВІЛ-позитивним у нашому місті надається у кабінеті «Довіра» на базі ЦПМСД №3. Практично кожний мешканець Кам’янського має можливість пройти безкоштовно консультування та тестування на ВІЛ.
На сьогодні в Дніпропетровській області спеціалізована медична допомога надається 8 центрами профілактики та боротьби зі СНІДом і 40 кабінетами «Довіра», які працюють на базі центральних міських та центральних районних лікарень.
У нашому місті є декілька напрямів, завдання яких є зменшення передачі вірусу імунодефіциту серед споживачів наркотиків. Це програми зменшення шкоди від вживання наркотичних речовин, які проводяться неурядовими ВІЛ-сервісними організаціями та програми замісної підтримуючої терапії, якими займаються фахівці-наркологи. Про ефективність цих заходів свідчить зменшення питомої ваги споживачів наркотиків серед усіх осіб, що заразились вірусом імунодефіциту.
Міська влада щорічно виділяє кошти на профілактичні заходи. У Кам’янському не існує проблеми з обстеженням населення на ВІЛ, з доступом до консультування та тестування на ВІЛ-інфекцію.
Усі хворі на ВІЛ-інфекцію, які потребують лікування противірусними препаратами, безкоштовно ними забезпечуються.
Пріоритетними кроками у боротьбі з епідемією ВІЛ-інфекції в області залишаються:
- попередження нових випадків інфікування ВІЛ;
- забезпечення рівного доступу до консультування і тестування на ВІЛ;
- значне розширення обсягів антиретровірусної терапії.
Кожна людина має право знати свій ВІЛ-статус та дізнатися про ВІЛ/СНІД більше, про можливі ризики та шляхи запобігання інфікування. Це перший крок до профілактики, отримання медичної допомоги, соціальної та психологічної підтримки. Лікарі закликають уважно ставитись до свого здоров’я, свідомо підходити до стилю життя і поведінки.
