Краєзнавці обговорювали проблему з військовими похованнями у Кам`янському

опубліковано: 12 травня 2017 оновлено: 12 травня 2017

11 травня в центральній міській бібліотеці на засіданні краєзнавчого товариства «Кам'янське – Дніпродзержинськ» слухали доповідь Тараса Шульги «Військові поховання. Повертаємо імена» та дискутували про проблеми довкола поховань на військових кладовищах міста.

У доповіді були представлені результати дослідження військових поховань міста, історія їх виникнення, сучасний стан і проблеми увічнення – такі, як відповідність напису на могильній плиті історичному факту поховання, правильність прізвищ похованих воїнів, пошук втрачених і раніше невідомих прізвищ.

«Метою дослідження було встановити долю або знайти інформацію про загиблих і зниклих безвісти в роки Другої світової війни, а також у післявоєнний період, визначити місце їх поховання», – каже краєзнавець Тарас Шульга.

У дослідженні він використовував нові матеріали, доступ до яких став можливим завдяки розвитку інформаційних технологій та зняттю грифа секретності. Це – донесення бойових частин про безповоротні втрати, інші архівні документи, що уточнюють втрати (похоронки, документи госпіталів і медсанбатів), а також паспорти похованих солдатів та офіцерів.

Йдеться про електронні носії інформації: бази даних, представлені у таких програмах, як «Меморіал» і «Подвиг народу», а також в об'єднаному проекті «Пам'ять народу». До матеріальних джерел інформації, яка містить дані про похованих солдатів, належать два томи Книги Пам'яті України (2-й і 12-й), книга архівного управління «Місто Дніпродзержинськ у роки війни 1941-1945», музейна Книга Пам'яті, 4-й том Книги Скорботи України.

Вивчення всіх наявних документів і зіставлення даних дозволили відкрити таємниці життя і смерті загиблих бійців Червоної Армії. На прикладах було показано, як на сучасному етапі ми втрачаємо імена та могили, і як безвідповідальність посадовців породжує нові помилки.