12 листопада — Всесвітній день боротьби із пневмонією
Щорічно, 12 листопада, починаючи з 2009 року, у всьому світі відзначається Всесвітній день боротьби з пневмонією з метою нагадати про серйозність цього захворювання та активізувати боротьбу з даною хворобою шляхом проведення профілактичних заходів щодо захисту, а також своєчасного лікування.
Пневмонія – гостре інфекційне запалення нижніх дихальних шляхів з обов’язковим залученням легеневої тканини (альвеол, бронхів, бронхіол).
Причиною пневмонії є бактерії, віруси, грибки та деякі найпростіші мікроорганізми. У дітей першого року життя зустрічаються пневмонії внаслідок аспірації шлункового вмісту при відрижці, попаданні чужорідних тіл в дихальні шляхи, родових травм, вад розвитку. Розвиток бактеріальної пневмонії у дітей найчастіше зумовлюють пневмококи (Streptococcus Pneumoniaе) та гемофільна паличка типу Б (Haemophilus Influenzae Type B, Hib). Найпоширеніша причина вірусної пневмонії — респіраторно-синцитіальна вірусна інфекція (гостра вірусна хвороба з групи ГРВІ) та новий вид корона вірусу COVID-19 .
До групи ризику по виникненню пневмонії входять діти до 5 років, люди у віці старше 65 років, особи з ослабленою імунною системою (хворі на цукровий діабет, СНІД, онкологічні захворювання та ін.), з вродженими вадами бронхо-легеневої системи, з хронічними захворюваннями (хвороби серця, пієлонефрит та ін.), люди, які страждають на бронхіальну астму, пацієнти, які тривалий час перебувають на постільному режимі, а також особи, які палять і зловживають алкоголем.
Найчастіші симптоми пневмонії: підвищення температури тіла (38–39 °C, рідше — 37,2–37,4 °C), лихоманка; кашель із виділенням слизово-гнійного (зеленкуватого) або навіть гнійного мокротиння, інколи може бути «сухе» покашлювання; відчуття браку повітря, зниження апетиту; втома, сонливість, пітливість; задишка внаслідок фізичного навантаження, інколи біль за грудиною; свистячі хрипи під час дихання (частіше за вірусних інфекцій).
Як і кожну іншу хворобу, пневмонію краще попередити ніж її лікувати. Профілактика пневмонії у дітей і дорослих передбачає щеплення, зміцнення імунітету, достатнє та збалансоване харчування, здоровий спосіб життя, регулярну фізичну активність на свіжому повітрі, дотримання правил особистої гігієни, адекватне лікування інших проблем зі здоров’ям, дослідження середовища. Для новонароджених важливе грудне вигодовування протягом перших шести місяців життя: це зміцнить захисні сили малюка і допоможе побороти небезпечні інфекції.
Прості заходи безпеки допоможуть захистити себе від коронавірусу та інших респіраторних інфекцій, які іноді призводять до пневмонії: використовуйте захисну маску, дотримуйтесь правил особистої гігієни, провітрюйте приміщення, в якому перебуваєте; ретельно і часто мийте руки з милом чи обробляйте їх антисептиком. Уникайте скупчення людей та тісного контакту з особами, які мають ознаки гострих респіраторних інфекцій.
Особи з симптомами гострих респіраторних захворювань мають дотримуватися правил особистої гігієни (використовувати носові хустинки або одноразові серветки при кашлі та чханні, мити частіше руки, максимально скоротити контакти з іншими людьми).
Якщо ви захворіли − залишайтеся вдома. Лікуватись самостійно вкрай небезпечно, особливо із використанням антибіотиків. Це може значно ускладнити діагностику та подальшу фахову терапію! Обов'язково зверніться до лікаря. Лише фахівець може правильно поставити діагноз і призначити відповідне лікування.
Не ризикуйте власним здоров’ям та здоров’ям інших!
Головний лікар КЗОЗ КМР «Міський медичний
центр здоров’я та медицини спорту» Тетяна Мухарська
