Кам’янчанам розповіли про європейський досвід самоврядування
12 вересня у Кам’янському відбулася прес-конференція щодо отримання позитивного досвіду в рамках навчальної програми «Побудова е-суспільства та залучення громадськості». Депутат міської ради Андрій Іванченко та громадський активіст Андрій Нестеренко розповіли про європейський досвід самоврядування, з яким вони ознайомились у ході відвідин Польщі та Естонії.
На початку прес-конференції Андрій Нестеренко розповів про свій візит до Таллінна. Як наголосив громадський активіст, Естонія – країна номер один у світі з впровадження електронного врядування. У режимі онлайн тут відбувається 99% банківських операцій, 98% лікарських призначень та надається 95% податкових декларацій. Під час парламентських та місцевих виборів діє онлайн-система голосування за допомогою карток з унікальним ID-кодом – таким чином унеможливлено будь-який підкуп виборця. Серед естонців надзвичайно високий рівень довіри до своєї політичної системи, поліції, а рівень правопорушень перебуває в межах статистичної похибки.
Серйозні кроки з удосконалення законодавства були здійснені під час політичної кризи в Естонії 2013 року. При цьому нормативна база розроблялась у тісній співпраці з громадськими активістами. У результаті країна подолала кризу без жодних потрясінь.
Андрій Іванченко нагадав, що вони з депутатом міськради Юлією Поліводою, Андрієм Нестеренком та іншими громадськими діячами беруть участь у «Школі мерів». Цей проект дозволяє отримати більше інформації про те, як працюють мери в інших містах і країнах.
Навчання в муніципалітетах Польщі дало учасникам змогу отримати кращі практики самоврядування, дізнатися про їх ефективність та визначити, які з них можливо впровадити у Кам’янському.
Учасники поїздки відвідали Люблін, де зустрілися з президентом фонду «Солідарність» Кшиштофом Становським, який відіграв величезну роль у перетворенні Польщі на сучасну європейську державу. Далі були міста Бидгощ, Гдиня, Сопот. У Варшаві гості були запрошені до Міністерства розвитку Польщі, у Гданську – відвідали День відкритих дверей у міській раді. Найсильніше враження справила активність мешканців, які долучаються до всіх процесів життя міст, що свідчить про високий рівень демократії.
Стратегія розвитку кожного міста розробляється із залученням жителів, а міська влада несе відповідальність за її реалізацію. Обговорення стратегій відбувається за участю як експертів, так і широкої громадськості. Міські ради забезпечують умови для взаємодії з городянами, піклуються про залучення інвесторів для створення підприємств, нових робочих місць.
Наприклад, Гданськ є лідером у Польщі за рівнем отриманих інвестицій. Інвесторів приваблюють реальна стратегія розвитку міста, фінансова стабільність і прозорість роботи міської влади, людський потенціал. А місто Бидгощ з погляду вкладення інвестицій має найвищий у державі рейтинг Світового банку.
Комунальні підприємства – зокрема, з тепло- та водопостачання – є беззбитковими. (Принагідно депутат зауважив, що всі газові лічильники у відвіданих містах – індивідуальні). Громадський транспорт має окреме фінансування, адже він забезпечує мобільність мешканців. Муніципалітети беруть активну участь у енергозбережних заходах, термомодернізації об’єктів.
Мешканців заохочують до роздільного збору побутових відходів, зокрема й фінансово: вивезення сортованого сміття обходиться їм набагато дешевше, ніж несортованого.
Головний напрям в освітній сфері – рівність доступу до знань, без розподілу шкіл на «елітні» та «непрестижні». Таким способом забезпечується міцна база для формування в суспільстві середнього класу.
В усіх містах існує «бюджет участі» – потужний потенціал для долучення мешканців до життя міста. Скажімо, Гданськ розподілено на 34 райони, кожен з яких має власний громадський бюджет. Є ще так званий «зелений» бюджет, у рамках якого громада визначає, як зробити своє місто більш затишним та екологічно чистим.
Андрій Іванченко наголосив, що деякі з цих ініціатив можна впроваджувати і в місті: залучати громаду до вирішення важливих питань, розпочати виведення комунальних підприємств на беззбитковість, зробити відкритою інформацію про їх діяльність, почати створення стратегічного плану розвитку міста. Депутат зазначив, що учасники «Школи мерів» і члени громадської організації «Сила громади» спілкувалися з міським головою Андрієм Білоусовим та погодили початок роботи над створенням стратегії розвитку Кам’янського.
«Визначення напрямів, привабливих для інвесторів, та створення для них необхідних умов, відкриття сучасних центрів для розвитку молоді, зокрема у сфері ІТ-індустрії, впровадження роздільного збору сміття, фінансування шкіл за принципом рівних можливостей, бюджет участі, громадські ініціативи – над усім цим ми можемо працювати вже сьогодні, не очікуючи реформ на державному рівні. Почавши цим користуватися, ми створимо місто Кам’янське, яке конкуруватиме з Дніпром та іншими містами України з погляду інвестицій. Якщо ж ми проігноруємо це питання, ми втратимо можливості для розвитку нашого міста», – сказав Андрій Іванченко.


