Практично весь житловий фонд Кам`янського потребує капітального ремонту

опубліковано: 14 березня 2017 оновлено: 14 березня 2017

Багатоповерхові будинки Кам'янського потребують комплексного капітального ремонту. Ситуацію зі станом житлового фонду прокоментував заступник міського голови Олександр Масленков.

«У Кам'янському налічується 1999 житлових будинків. Тривалість експлуатації наявного житлового фонду міста складає: 80-120 років – 8% від загальної кількості житлових будинків; 60-80 років – 46%; 40-60 років – 28%; 20-40 років – 18%.

Тривалий термін експлуатації житлового фонду міста та відсутність необхідної кількості коштів для проведення капітального ремонту відповідно до нормативних строків призвели до того, що зношеність будівельних конструкцій будівель становить від 55 до 90%.

Більшу частину житлового фонду комунальної власності складають будинки, що знаходяться в експлуатації більше 45-50 років. Це означає, що більшість конструктивних елементів та інженерного обладнання цих будинків мають значну зношеність і потребують значних капітальних вкладень для відновлення. Крім того, майже 60% житлового фонду міста до 1992 року було відомчим. При передачі відомчих житлових будинків у комунальну власність міста капітальні ремонти цих будинків проведені не були.

Також протягом багатьох років фактично був відсутній комплексний капітальний ремонт житлових будинків із використанням сучасних технологій та енергозберігаючих заходів, а той капітальний ремонт житла, який проводився, виконувався вибірково і в незначних обсягах. Тому зараз реальна потреба в ремонті, який відповідав би вимогам санітарного стану споруд та інженерного обладнання житлового фонду міста, є в рази більшою за нормативну, встановлену на рівні 4% від балансової вартості житлового фонду. Все це вимагає кардинальної зміни підходу до виконання цих робіт.

Для належного утримання та експлуатації житлових будинків необхідно проводити капітальний ремонт фасадів 1 раз на 25 років, покрівлі, інженерних комунікацій – 1 раз на 10-20 років.

Орієнтовна вартість зазначених робіт становить понад 3,5 млрд. грн.

З огляду на вищевикладене, за кошти міського бюджету, які виділяються на виконання капітальних та поточних ремонтів житлового фонду, неможливо комплексно вирішити проблеми технічного стану будівель Кам'янського без допомоги державного бюджету.

Але вже більше 10 років фінансування з державного бюджету на дані цілі не виділялося.

Таким чином, є потреба у розробці на державному рівні довгострокової програми відновлення житлового фонду міст України.

На сьогодні, для зменшення фінансового навантаження на жителів міста, з тарифу послуги з утримання будинку та прибудинкової території були виведені роботи з поточного ремонту конструктивних елементів та інженерних комунікацій будівель. Ці витрати йдуть з бюджету міста.

Минулого і поточного року за рахунок коштів обласного бюджету нам вдалося відремонтувати 51 ліфт, який не працював більше 20 років, відремонтувати покрівлі більше 50 будинків, виконати ремонт 32 підвалів. Але для комплексного вирішення проблеми капітального ремонту житлового фонду потрібні мільярдні вкладення і відповідна програма на державному рівні.

Трагічний випадок, який стався ввечері 8 березня з 15-річною дівчинкою, коли шматок ліпнини відвалився від фасаду будинку і завдав дитині смертельної травми, є наслідком занедбаного за десятки років стану житлового фонду.

Навіть ті державні інвестиційні програми кредитування, які міський голова всіма силами намагається залучити і за рахунок яких буде проводитися термомодернізація будівель бюджетної сфери, відновлення зовнішнього освітлення, реконструкція системи тепло- і водопостачання міста, на жаль, не передбачають комплексного капітального ремонту житлового фонду. Єдиний вихід – це прийняття цільової програми з модернізації житлового фонду на державному рівні», – говорить Олександр Масленков.