14 червня – Всесвітній день донора
Всесвітня організація охорони здоров’я обрала 14 червня днем вияву вдячності до мільйонів людей, які рятують життя і зберігають здоров’я інших, здаючи свою кров.
Всесвітній день донора цього року відзначається під гаслом «Подаруйте життя – станьте донором крові». У цей день особлива увага приділяється необхідності регулярно здавати кров, аби запобігти та уникнути її нестачі в лікарнях та клініках, особливо в країнах, де кількість донорської крові вкрай обмежена.
Щомиті в усьому світі у людей будь-якого віку виникає потреба в переливанні крові за життєвими показниками. Хоча часто потреба в переливанні крові є загальною, доступ до неї тих, хто її потребує, на жаль, загальним не є. Тому кожен донор, який здає кров безоплатно, робить свій безцінний внесок у добру справу – порятунок людських життів.
Донором крові може стати кожен охочий віком від 18 до 60 років, з масою тіла не меншою за 50 кілограмів. За один раз донор зазвичай може здати 450 мілілітрів. Осіб, котрі мають вагу менше, ніж50 кг, або зріст нижче150 см, в індивідуальному порядку до здачі крові може допустити лікар-трансфузіолог.
Донорами не можуть бути носії ВІЛ-інфекції, сифілісу, вірусних гепатитів, туберкульозу, хворі на гіпертонічну хворобу II – ІІІ ступеня, ішемічну хворобу серця, атеросклероз. Детальну інформацію щодо переліку протипоказань до донорства крові надають у медичних закладах.
Кров рекомендують здавати не частіше 5 разів на рік. Повністю склад крові відновлюється через 30-40 днів. Щоб відновлення відбулося швидше, радять пити багато рідини – соки, чай. Раціон донора повинен містити білок, від якого залежить рівень гемоглобіну в крові.
Регулярне донорство сприяє профілактиці серцево-судинних захворювань, атеросклерозу, подагри та навіть ожиріння. Адже регулярна здача крові омолоджує організм та покращує роботу імунної системи, печінки, підшлункової залози та інших органів травлення. До того ж, кров беруть лише у здорових людей, відтак донорство – нагода перевірити стан власного здоров’я.
Щоб стати донором, важливо вести здоровий спосіб життя: правильно харчуватися, відмовитися від надмірного вживання алкоголю та від куріння.
Перед здачею крові:
- напередодні необхідно повечеряти, але відмовитися від жирної їжі, молочних продуктів;
- можна вживати солодкий чай, узвар, хліб, сухарі, крупи, макарони на воді без масла, соки, морси, компоти, мінеральну воду, фрукти (крім бананів);
- не вживати алкоголь за 48 годин до процедури;
- пити більше рідини;
- не вживати ліки, особливо які містять анальгін, аспірин за 72 години до процедури;
- добре відпочити, виспатись;
- легко поснідати у день процедури.
Після процедури:
- відпочити 10 хвилин;
- випити солодкий чай, з’їсти щось легке;
- у цей день краще уникати надмірних фізичних навантажень;
- алкоголь краще не вживати щонайменше протягом 8 годин;
- протягом наступних 2 діб бажано регулярно та добре харчуватися і вживати багато рідини.
Для заохочення здачі крові держава передбачає пільги донорам: з метою адаптації організму до крововтрати чинним Законом України передбачено звільнення донора від роботи в день кровоздачі та наступний день після неї зі збереженням середньої місячної заробітної плати. Якщо за домовленістю із роботодавцем донор у день здачі крові виходить на роботу, вихідний переноситься на іншу дату. У випадку, коли доброволець здійснює процедуру під час відпустки, то відпустка продовжується на відповідну кількість днів.
В Україні створена єдина державна система донорства, яка забезпечує ретельний медичний огляд донорів і гарантує повну нешкідливість кроводавань. У нашому місті функціонує Кам’янська філія комунального закладу «Дніпропетровська обласна станція переливання крові».
У закладі створено відділ «Центр плазмаферезу», на базі якого проводиться заготівля донорської плазми сучасним ефективним методом автоматичного та мануального плазмаферезу, який передбачає одержання від донора тільки плазми, власні клітини крові при цьому повертаються. Так, за останні роки методом плазмаферезу було одержано 58% від усієї заготовленої плазми. У цілому Кам’янська філія виготовляє такі компоненти крові:
- Еритроцити
- Еритроцити у додатковому розчині
- Еритроцити збіднені на лейкоцити у додатковому розчині
- Еритроцити відмиті
- Плазма свіжоморожена
- Кріопреципітат заморожений
Основні споживачі компонентів та препаратів крові у Кам’янському – гематологічне та пологове відділення міської лікарні № 9, міська лікарня швидкої медичної допомоги, хірургічні відділення лікувально-профілактичних закладів, міська дитяча лікарня. Щорічно Кам’янська філія приймає близько 7 тисяч донорів, 289 з яких набули статусу «Почесного донора України» (безкоштовне здавання крові чи плазми у кількості не менше 40 разів) та 2 особи носять звання «Заслужений донор України» (безкоштовна здача крові чи плазми не менше 100 разів).
За 5 місяців 2017 року прийнято більше 3 тисяч донорів.
У минулому році служба крові області разом із донорами витримала жорстке випробування з надання допомоги учасникам бойових дій. Загалом для поранених бійців здали кров більше 1000 громадян, від яких заготовлено близько 500 літрів крові. У поточному році для поранених здали кров близько 300 донорів.
Щорічно до лав донорів вливаються молоді донорські кадри – студенти, військовослужбовці. Зокрема, за 5 місяців 2017 року 35% осіб від загальноприйнятої кількості донорів були ті, які прийшли на кроводачу вперше в житті.