В архівному управлінні Кам’янського відбулась зустріч краєзнавців
14 червня на базі Кам’янського архівного управління пройшло виїзне засідання краєзнавчого товариства «Кам'янське – Дніпродзержинськ». Архівісти презентували краєзнавцям цікаві документи часів Другої Світової війни, обговорили деякі питання з історії міського літературного об’єднання та ознайомили гостей із виставкою до 100-річчя від дня народження Олеся Гончара.
Начальник міського архівного управління Галина Кулініч розповіла про унікальні документи часів Другої Світової війни, які зберігаються в архіві. Це, зокрема, списки кам’янчан, розстріляних німецькими загарбниками, фотографії та листи вивезених на примусові роботи до Німеччини та інші документи, в яких розкривається трагедія людських доль, понівечених війною.
«Ось лист дівчини, яку забрали на роботу до Німеччини. Те, наскільки зворушливо вона пише звідти своїм батькам, неможливо читати без сліз», – розповіла Галина Кулініч. – Для нас дуже важливо, щоб ці документи побачила молодь. Адже в них – не просто цифри. У кожному збережена історія життя конкретної людини. Це пам'ять, яку ми повинні берегти».
Цікаві факти з історії міського літературного об’єднання краєзнавці дізнались із доповіді начальника відділу комплектування документами з особового складу та використання архівної інформації Римми Занько.
Як проходили засідання літераторів, хто входив до складу літературних студій та які вірші писали міські поети у 50-70-роках минулого століття? На ці та інші питання архівіст знайшла відповіді у листуванні відомого поета-кам’янчанина Федора Ісаєва з його колегою і приятелем Олексієм Басистовим. В архівних матеріалах особистого походження вдалось віднайти безцінні дані, яких немає в офіційних джерелах. Цікавим для краєзнавчого товариства став фотоальбом зі знімками поетів та письменників міста, членами літгрупи «Прометей», з якими, до того ж, багато краєзнавців були знайомі особисто.
Наприкінці засідання заступник начальника архівного управління Вікторія Лаврієнко презентувала гостям нову виставку до 100-річчя від дня народження Олеся Гончара. Архівісти Кам’янського підготували цікаві фотографії і документи, які розповідають про основні етапи життя українського прозаїка. Зокрема, на виставці представлено довідку про дані метричної книги, в якій зазначено, що ім’я письменника при народженні – Олександр Біличенко. Гончар – дівоче прізвище матері. Ім'я Олесь з'явилося, бо в класі вже був інший Сашко, тому, щоб розрізняти учнів, хлопця записали як Олесь. Також в експозиції можна побачити знімки, зроблені під час перебування Олеся Гончара у Кам’янському.
Краєзнавці з цікавістю спілкувалися з архівістами, ділились своїми відомостями про відомих особистостей міста і щиро дякували за змістовну зустріч, висловлюючи побажання проводити такі засідання і у майбутньому.








