Як пройти оцінювання повсякденного функціонування: сучасна, прозора процедура
Ця покрокова інструкція допоможе вам зрозуміти, як пройти всі етапи оцінювання повсякденного функціонування особи, яке проводиться з професійним підходом, орієнтованим на потреби людини.
1. Перший крок: звернення до свого лікуючого лікаря
Вам необхідно звернутися до свого лікуючого лікаря, який спеціалізується на захворюванні, що спричинило значні порушення здоров’я, які можуть бути підставою для встановлення інвалідності чи ступеню втрати професійної працездатності. Або ж до сімейного лікаря, у разі, якщо всі документи та обстеження наявні. Це перший необхідний крок для взаємодії в рамках процесу оцінювання.
Метою направлення особи на оцінювання може бути:
1) встановлення інвалідності;
2) зміна причини інвалідності;
3) закінчення строку, на який встановлено інвалідність;
4) повторне оцінювання у разі настання змін у стані здоров’я;
5) оновлення рекомендацій, які є частиною індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю;
6) встановлення ступеня втрати професійної працездатності;
7) продовження тимчасової непрацездатності;
8) визначення медичних показань для забезпечення автомобілем та/або електроскутером і протипоказань до керування ними;
9) встановлення причинного зв’язку смерті з професійним захворюванням, трудовим каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я;
10) визначення потреби в постійному догляді та інших соціальних послугах;
11) призначення допоміжних засобів реабілітації (технічних та інших засобів реабілітації) та/або медичних виробів;
12) встановлення причинного зв’язку інвалідності з хворобами, перенесеними у дитинстві.
Після проведення необхідних діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності станів, що відповідають Критеріям направлення на оцінювання, лікар формує в електронній системі направлення на оцінювання повсякденного функціонування особи.
У новій системі лікарсько-консультативна комісія (ЛКК) більше не бере участі у затвердженні направлень на оцінювання. Водночас ЛКК виконує решту своїх функцій у закладі.
Для військовослужбовців голова ВЛК, як і лікуючий лікар, має право сформувати направлення для оцінювання та отримання статусу інвалідності. Детальніше про шлях військовослужбовця.
2. Підготовка документів
Підготуйте:
· Паспорт громадянина України, РНОКПП (за наявності), військово-обліковий документ (за наявності).
· Медичну документацію, що підтверджує ваш діагноз та в якій відображено стан вашого здоров'я, зокрема документи про раніше встановлену інвалідність.
· Документи, що засвідчують причини інвалідності (за наявності)/
· Адресу електронної пошти пацієнта або довіреної особи/
· Адресу для отримання паперових листів поштою (за потреби).
Якщо ви втратили попередню довідку МСЕК, то зверніться до територіального відділення Пенсійного фонду, оскільки саме електронні системи Пенсійного фонду містять централізовану інформацію про всіх осіб з інвалідністю, яким була призначена пенсія з інвалідності.
Документи можна подати у паперовій формі для їх сканування в закладі охорони здоров’я під час формування направлення на оцінювання. Якщо ви маєте ці документи в електронному вигляді, ви можете передати їх лікареві одразу в електронній формі. У випадку бажання присутності уповноваженої особи на оцінюванні до справи має бути прикріплена відповідна заява з інформацією про таку особу.
Детальніше про весь перелік документів — на сайті МОЗ.
3. Відправлення електронного направлення на оцінювання
На основі поданих документів лікуючий лікар створює структуровану електронну форму направлення в електронній системі і прикріплює до неї всі документи пацієнта. Електронна система є безоплатною і доступною закладам охорони здоровʼя усіх форм власності (державної, комунальної, приватної).
У формі міститься необхідна інформація про причини та мету направлення на оцінювання. Разом із лікарем обирається бажана форма проведення оцінювання відповідно до затверджених критеріїв:
· Очна – за особистої присутності особи.
· Заочна – без особистої присутності.
· З використанням телемедицини – через засоби дистанційного звʼязку.
· Виїзна – за місцем перебування або лікування особи.
Також пацієнт разом із лікарем обирає заклад охорони здоровʼя з відповідною експертною командою для проведення оцінювання. З переліком закладів та профілями експертних команд можна ознайомитись на дашборді на сайті МОЗ.
У кожному закладі існує дві і більше команд одного профілю. Пацієнт може пройти оцінювання в закладі незалежно від місця реєстрації. На одного пацієнта може існувати лише одна чинна справа.
У разі відсутності технічної можливості використовувати електронну систему, інформація про що оприлюднюється на вебсайті МОЗ, опрацювання направлень, документів та процес оцінювання здійснюються із застосуванням паперового документообігу за формами, встановленими МОЗ. Після появи технічної можливості такі рішення та документи підлягають негайному внесенню до системи.
4. Перевірка документів адміністратором закладу, куди направлено на оцінювання
Адміністратор закладу охорони здоров'я отримає сформоване вашим лікарем направлення, перевірить його та додані до нього документи на повноту і відповідність вимогам, зокрема в частині відповідності форми розгляду та критеріям направлення на оцінювання.
Адміністратор має право повернути документи лікуючому лікарю для доопрацювання у разі:
· наявності помилок;
· невідповідності критеріям направлення на оцінювання;
· відсутності необхідних документів, що повинні бути додані до направлення, зазначених у пунктах 21 і 22 Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи;
· неналежної якості копій документів, які додані до направлення, що унеможливлює ознайомлення з ними.
У таких випадках адміністратор повертає документи протягом 5 робочих днів з моменту їх надходження із зазначенням причини повернення.
Після усунення недоліків лікуючий лікар може повторно направити документи до цього ж закладу або до іншого, де наявна відповідна до справи команда.
Якщо справа якісно оформлена та відповідає критеріям, то адміністратор зазначає розмір справи (кількість сторінок медичних документів) та часовий інтервал, необхідний для розгляду, а також відмічає справу в електронній системі як готову до постановки в чергу на оцінювання.
5. Постановка в електронну чергу
Розгляд справ здійснюється в порядку черговості на підставі електронної черги, яку формує електронна система. Розподіл справ між командами відбувається за принципом випадковості.
Система обирає експертну команду відповідно до співпадіння профілю команди та основного діагнозу, і доступності часу, який необхідний для розгляду.
У подальшому протягом 2025 року буде запроваджено функціонал, де склад команди формуватиметься індивідуально для кожного випадку відповідно до основного та супутніх діагнозів пацієнта.
Після постановки в чергу, до дня розгляду справи ані адміністратор, ані члени команди не знатимуть чию справу вони будуть розглядати. Так само пацієнт не матиме доступу до персонального складу команди, що проводитиме оцінювання.
6. Повідомлення про дату та час розгляду
Після прийняття адміністратором направлення до розгляду інформація про форму, дату та час розгляду надсилається:
· пацієнту або довіреній особі пацієнта на зазначену в направленні адресу електронної пошти або рекомендованим листом (у разі відсутності електронної пошти);
· в електронній системі для лікаря, який направив.
7. Проведення оцінювання експертною командою
У день оцінювання членам експертної команди відкривається доступ до справи та даних особи. Лікарі мають ознайомитись з документами справи та ідентифікувати особу, якій проводиться оцінювання, перевіривши документи, що посвідчують особу. Також лікарі мають зазначити відсутність конфлікту інтересів щодо особи, якій проводиться оцінювання.
Під час оцінювання формується протокол, де фіксується позиція кожного лікаря в команді з кожного питання, після чого приймається колегіальне рішення.
У призначений час оцінювання експертна команда:
· проводить оцінювання повсякденного функціонування (досліджує всі надані документи, а також відповідні медичні записи, що підтверджують стан здоров’я особи, щодо якої проводиться оцінювання);
· приймає рішення відповідно до зазначеної у направленні на оцінювання мети, наприклад щодо встановлення чи не встановлення інвалідності.
Прийняте рішення в електронній системі мають підписати усі члени команди за допомогою електронних підписів. У разі складення експертною командою документів в паперовій формі такі документи підписуються всіма членами команди.
Справа може бути не розглянута або її розгляд призупинено у випадках:
· Форс-мажору, як-то тривала повітряна тривога, обстріл, мінування тощо.
· Якщо пацієнт не зʼявився на очне, дистанційне або виїзне оцінювання.
· Конфлікту інтересів у лікаря щодо особи, якій проводять оцінювання.
· Направлення на додаткові медичні обстеження.
· Потреби в архівній справі МСЕК (щодо оригіналів причинно-наслідкових документів).
8. Можливість направлення на додаткові обстеження
У разі потреби експертна команда може направити особу на додаткове медичне обстеження. Така можливість дозволяється лише один раз, щоб не затягувати прийняття рішення, крім випадків коли за результатами такого обстеження було виявлено нові, не зазначені в доданій до направлення медичній документації, стани, діагнози або порушення структури та функцій організму, що потребують додаткового обстеження.
На час очікування результату додаткового медичного обстеження розгляд справи призупиняється. Рішення у справі приймається після отримання та врахування результатів додаткового обстеження. Подальший розгляд може проводитись без обовʼязкової присутності пацієнта.
9. Права особи під час оцінювання
Особа має право (крім заочної форми розгляду):
· Самостійно здійснювати аудіо- чи відеозапис процесу оцінювання.
· Залучити уповноваженого представника, подавши відповідну заяву лікарю, який формує направлення на оцінювання.
10. Терміни розгляду справи
Розгляд справи експертною командою повинен бути завершений не пізніше 30 календарних днів з дня прийняття закладом охорони здоров’я електронного направлення до розгляду (позначка адміністратора, що справа готова до постановки в чергу).
Рішення приймаються експертною командою в день розгляду справи, крім випадків необхідності проведення додаткового обстеження або зміни складу експертної команди.
11. Прийняття рішення та його структура
За результатами оцінювання експертна команда приймає рішення щодо встановлення чи невстановлення (або визначення):
· ступеня обмеження життєдіяльності особи;
· потреби у продовженні тимчасової непрацездатності та в разі її продовження головуючий у справі формує відповідний медвисновок;
· інвалідності, фіксації причин та часу її настання;
· ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках);
· наявності медичних показань на право одержання особою з інвалідністю або дитиною з інвалідністю, яка має порушення опорно-рухового апарату, автомобіля і протипоказання до керування ним;
· потреби у постійному догляді;
· потреби в отриманні соціальної, психолого-педагогічної, професійної, трудової та/або фізкультурно-спортивної реабілітації;
· обсягів та видів необхідних допоміжних засобів реабілітації та/або медичних виробів;
· потреби в отриманні реабілітаційної допомоги у сфері охорони здоров’я та в разі визначення такої потреби головуючий формує електронне направлення для її надання;
· ступеня стійкого обмеження життєдіяльності для направлення їх у стаціонарні відділення центрів соціального обслуговування;
· причини смерті особи з інвалідністю або особи, ступінь втрати працездатності якої визначений експертною командою у відсотках на підставі свідоцтва про смерть у разі, коли законодавством передбачається надання пільг членам сім’ї померлого.