Кам`янське – символ бельгійських інвестицій
У музеї історії Кам'янського 15 березня представили виставку «Українська Бельгія: іноземні інвестиції в Україну. Кінець XIX - початок ХХ століття», присвячену 25-річчю встановлення дипломатичних відносин між Україною і Королівством Бельгія.
Виставка складається з 250 історичних документів із фондів Дніпровського Національного музею імені Дмитра Яворницького. 10 років тому його меценат знайшов на берегах Сени акції криворізького заводу і приніс їх до музею, з тих пір почалася історія вивчення бельгійських інвестицій. Всі матеріали відображають період інтенсивної індустріалізації нашого регіону. Серед них колекція цінних паперів бельгійських фінансово-промислових груп, що діяли на території Катеринославської губернії, фотографії заводів і людей, які на них працювали, королів, які правили Бельгією.
Директор музею Наталія Буланова розповіла, що, виявляється, Україну називали другою Бельгією.
– Сьогодні Україна намагається інтегруватися в європейський простір і тому дуже важливо піднімати загальні європейські сторінки української історії, –сказала Буланова. – У цьому аспекті територія нашого краю –Катеринославщина є унікальною. Не випадково її називають другою Бельгією. В кінці 19 століття ця територія активно розвивалася: будувалися заводи, фабрики, металургійні підприємства, добувалися корисні копалини, і все це відбувалося за рахунок потужних інвестицій. Лідируюче місце в цьому процесі займає саме бельгійський капітал. Завдяки чому і заробив наш Дніпровський металургійний завод. Його ввели в дію у 1889 році завдяки інвестиціям Південного Російського Дніпровського металургійного товариства, основний пакет акцій якого належав бельгійської компанії «Коккеріль». Тому, Королівство Бельгія зробило великий внесок у розвиток нашого міста.
На відкритті виставки був присутній Посол Королівства Бельгія в Україні Люк Якобс. Він зазначив, що багато будівель Кам'янського нагадують йому Бельгію, і взагалі історія нашого міста – європейська. Розповів, що з виставкою «Українська Бельгія ...» побував у Луганську, Донецьку, Маріуполі, Дніпрі, Києві, Вінниці, і всюди люди були здивовані тому, що Бельгія зіграла таку значущу роль в розвитку України. Кам'янське стало 19-м містом, де показують виставку.
– Ця виставка описує економічний розвиток кінця 19 початку 20 століття, –розповів посол. – У ті роки Україну називали 10-ою провінцією Бельгії. Бельгія була першою найбільш індустріалізованою країною. Капітал, який в подальшому допоміг розвиватися українським заводам, знаходився саме в Брюсселі. Тому, після незалежності України ми змогли вийти на новий рівень взаємин.
Автор виставки – завідувач науково-дослідного і експозиційного відділу історії України ХІV – початок ХХ століття – Валентина Лазебник розповіла, що раніше інформація про бельгійські інвестиції ховалася, тому, радянські люди навіть не відали про це.
– ДМК став символом інвестицій у 1894 році, коли з'явилися фінансові звіти Південного Російського Дніпровського металургійного товариства. Акції нашого заводу розкуповували. Бельгія побудувала на території нашої області 16 заводів: хімічний, електричні трамваї, промислові та інші.
Крім заглиблень в історію, Послу дали можливість поринути в українську культуру, яку своїми піснями представив ансамбль «Співаночки».
З виставкою «Українська Бельгія: іноземні інвестиції в Україну. Кінець XIX – початок ХХ століття »можна познайомитися до 8 квітня.


