Коронавірус: профілактика інфікування та алгоритм дій при наявності симптомів ГРВІ

опубліковано: 16 березня 2021 оновлено: 16 березня 2021

В Україні триває епідемія нового коронавірусу COVID-19. Щодня кількість захворівших зростає.

Як кам'ячанам вберегти себе та своїх близьких від інфікування та не допустити ще більшого поширення коронавірусу розповів начальник управління охорони здоров’я міської ради Віталій Мандзюк

«COVID-19» та грип ‑ це різні хвороби, спричинені різними вірусами. Грип з нами вже багато років, і ми знаємо, що є типи вірусів грипу A та B. Вони спричиняють спалахи грипу щосезону впродовж зимових місяців, а коронавірус COVID −19 новий, до спалаху ми його не знали і не могли мати від нього імунітету. Тому він так швидко поширився світом.

Віруси передаються від людини до людини під час кашлю або чхання у тісному контакті, коли утворюються краплі діаметром понад 5 мкм. Вірус може потрапити на слизові оболонки носа, очей також через руки або інші предмети (хустинку, рукавиці) після торкання до об’єктів (дверних ручок, поручнів), що забруднені виділеннями з дихальних шляхів хворого чи інфікованого. На поверхнях вірус може жити близько 3 годин. Тому важливо дезінфікувати поверхні, ручки дверей і т.д.

Заразитись можуть люди будь-якого віку, тому всі мають дотримуватись заходів захисту від вірусу. Літні люди та хворі на хронічні захворювання перебувають у зоні підвищеного ризику. Також слід розуміти, що можливе одночасне зараження кількома видами вірусів.

Велике значення у лікуванні має вчасне діагностування. На початковій стадії коронавірус має такі ж симптоми, які спостерігаються при грипі та звичайній застуді − біль у горлі, кашель, температура. Визначити можуть тільки спеціальні тести. Новий штам коронавірусу може викликати тяжку форму пневмонії. У цьому його найбільша небезпека.

Саме тому, якщо ви відчули симптоми захворювання чи протягом останніх 14 днів спілкувались із людиною хворою на коронавірус – відразу попередьте про це свого сімейного лікаря. Надалі ‑ лікар має алгоритм дій, що робити.

Як захистити себе від вірусних інфекцій?

- зміцнюйте імунітет (повноцінне харчування, здоровий сон, фізичні вправи та водний баланс організму);

- мийте часто руки з милом упродовж 20-ти секунд або користуйтесь антисептиком;

- дотримуйтесь правил особистої гігієни;

- провітрюйте приміщення, у якому знаходитесь;

- використовуйте захисну маску в публічних місцях;

- уникайте контакту з людьми із симптомами ГРВІ;

- уникайте скупчення людей (віруси не циркулюють у повітрі і не переміщуються на далекі відстані. Відстань – це гарантія безпеки, мінімальна дистанція — 1,5 метра);

-  уникайте дотиків до свого обличчя: не торкайтеся руками своїх очей, носа та рота.

Пацієнти, які мають медичні показання для лабораторного обстеження методом ПЛР на Коронавірусну хворобу (COVID - 19), обстежуються безкоштовно. Сімейний лікар, з яким у пацієнта укладена декларація або лікар стаціонару (для стаціонарних хворих) організовує приїзд до пацієнта мобільної бригади, яка навчена методиці забору матеріалу, його маркування та транспортування в лабораторію, яка проводить лабораторне тестування (обласний лабораторний центр, лабораторія лікарні ім. Мечникова).

У місті організована щоденна робота мобільної бригади, налагоджена спільна робота з Кам'янським міським відділом лабораторних досліджень ДУ «Дніпропетровський обласний лабораторний центр МОЗ України». Усі пацієнти, в яких є медичні показання для лабораторного обстеження методом ПЛР на COVID- 19, протягом 24 годин обслуговуються мобільними бригадами.

Жителі міста, які не мають медичних показань для лабораторного обстеження методом ПЛР на коронавірусну хворобу (COVID- 19), але бажають обстежитися (для подорожей) можуть обстежитися на платній основі, самостійно звертаючись в лабораторії міста і області.

Щоб уберегти себе та своїх близьких − дотримуйтесь рекомендацій лікарів. Не займайтесь самолікуванням!