Прометей

опубліковано: 16 серпня 2017 оновлено: 26 листопада 2024

Найбільш відомий у Кам’янському пам'ятник «Прометей» – це братська могила загиблих у 1918, 1919, 1925, 1926 роках  та у жовтні 1943 року радянських воїнів, в якій  поховано 37 чоловік. Бунтарський дух Прометея, який крім вогню дав людям вміння обробляти землю та будувати житло, плавати на кораблях і виплавляти метал, писати, рахувати, спостерігати за зірками, послужив відправною точкою для автора пам'ятника-талановитого архітектора і скульптора О.Я.Сокола.

Саме він у важкі 20-ті pp. у співпраці з колишнім першим головою Кам'янської ради робітничих депутатів, ливарником заводу Гречнєвим створив цей монумент, який у 1922 році було встановлено на Базарній площі, на братській могилі жертв революції. 

Пам'ятник вражає своєю витонченістю та натхненністю, він майже позбавлений тілесних принад і діє на нас силою духу, втіленого в ньому автором. В роки фашистської окупації пам’ятник був підірваний, але врятований мешканцями міста, а після визволення міста знову повернувся на своє звичне місце. У подальші роки на його постаменті з’явилися дві меморіальні дошки з іменами учасників міського підпілля і воїнів, що загинули під час визволення міста. 

Прометей не міг не стати символом міста. Він давно переріс первісні задуми творців, як це і буває зі справжніми витворами мистецтва, і продовжує жити самостійним життям, але на жаль вже на подвір’ї Музею історії міста. З 2000 року на двадцяти метровому гранітному постаменті височіє інший пам’ятник, інших авторів, який за своєю стилістикою, з домінантою тілесного, не відповідає уявленню про античного героя. Зусиллям музейних працівників та відомого скульптора, заслуженого художника України Гарніка Хачатряна, пам’ятник був відреставрований і зайняв своє скромне місце в Музеї під відкритим небом «Місто у знаках і символах». «Прометей» залишається символом поки людям будуть притаманні прагнення до пошуків свободи, боротьби й протесту.

Місце знаходження:
проспект Гімназичний, м.Камянське,
Дніпропетровська обл., Україна