Бустерна доза вакцини проти COVID-19: що потрібно знати

опубліковано: 19 січня 2022 оновлено: 19 січня 2022

В Україні дозволили бустерну дозу вакцини проти COVID-19 для всіх вакцинованих осіб віком від 18 років. Про основні аспекти вакцинації розповіли у Міському медичному центрі здоров’я та медицини спорту.

Введення бустерної дози вакцини проти COVID-19 вже продемонструвало свою безпечність. Вона посилює імунну відповідь та ефективність проти різних актуальних варіантів коронавірусу SARS-CoV-2.

Отримати бустерну дозу можуть українці віком від 18 років, які попередньо отримали дві дози вакцини проти COVID-19. Оптимальний термін ревакцинації – від 6 до 9 місяців після завершення первинного курсу вакцинації незалежно від того, якою вакциною щепилася людина. 

Для бустерної дози перевага надається м-РНК-вакцинам – Moderna або Comirnaty від Pfizer-BioNTech, незалежно від того, якою вакциною була щеплена людина. Тим, хто отримав перші два щеплення вакциною CoronaVac від Sinovac Biotech, рекомендовано вводити бустерну дозу вакциною Pfizer. При цьому отримати бустерну дозу можуть і ті, хто попередньо отримав дві дози вакциною, що не зареєстрована в Україні. Наприклад, якщо людина щепилась у іншій країні. 

Після введення бустерної дози можна буде отримати новий COVID-сертифікат, який діятиме 270 діб з дати її введення. Згенерувати його можна буде в «Дії» орієнтовно наприкінці січня 2022 року. До того часу буде чинним сертифікат за попередню повну вакцинацію. За необхідності можна отримати паперовий варіант сертифікату у свого сімейного лікаря.

Подорожувати із новими сертифікатами можна аналогічно, як зі старими, коли були «зелені» сертифікати на дві дози. Якщо країна, куди ви збираєтеся мандрувати, визнає вакцину, якою була здійснена ревакцинація, то проблем з перетином кордону не буде. Також тепер при виїзді за кордон можна використовувати COVID-сертифікат про бустерну дозу, де вказується лише вакцина, якою зробили останнє щеплення. Наприклад, якщо людина отримала попередні два щеплення вакциною CoronaVac (Sinovac), а третє – Comirnaty (Pfizer), то зможе потрапити в країну, де не визнають CoronaVac, але допускають із мРНК вакциною. Водночас перед мандрівкою варто ознайомитися із правилами в'їзду до конкретної країни. 

Основною метою вакцинації проти COVID-19 залишається попередження тяжкого перебігу хвороби, особливо серед груп ризику, та збереження життів, а також захист системи охорони здоров’я від перенавантаження. Саме тому лікарі  закликають усіх невакцинованих людей щепитися проти COVID-19 якнайшвидше звернувшись до найближчого пункту чи центру вакцинації. Люди, які не можуть пересуватися самостійно, можуть викликати мобільну бригаду додому.