20 жовтня – Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на рак молочної залози
Рак молочної залози – одна з найважливіших проблем сучасної медицини. Щорічно у світі діагностується близько мільйона нових випадків цього захворювання, 15000 з них – в нашій країні. За даними ВООЗ, вік 30% жінок, які померли від даного захворювання, становив менше 45 років. Згідно з Указом Президента України, щорічно 20 жовтня проводиться Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на рак молочної залози.
За інформацією міського центру здоров’я та медицини спорту, за 9 місяців 2018 року у Кам’янському вперше виявлено 84 випадки злоякісних новоутворень , із них 1 у чоловіка, що склало захворюваність – 36,4 на 100 тис. нас. При профілактичних оглядах виявляється значно менше половини всіх випадків – 33,3% , в занедбаній стадії виявлено 23,9% .
За 9 місяців 2017 року вперше виявлено 90 випадків цього захворювання , із них 2 – у чоловіків. Захворюваність склала 39,8 на 100 тис. нас. При профілактичних оглядах виявлено 33,3%, в занедбаній стадії виявлено 25,8%.
До факторів ризику виникнення раку молочної залози відносяться:
вік понад 40 років, високий рівень естрогенів у крові, наявність родичів 1-ої лінії (мати, сестра, тітка, бабуся), які хворіли на рак молочної залози, прийом гормональних препаратів з метою контрацепції чи регуляції менструального циклу, замісної гормональної терапії під час менопаузи, перша вагітність у віці старше 30 років, раніше перенесений рак яєчників чи молочної залози, контакт з джерелами радіації, мастопатії, відсутність вагітностей та пологів, аборти, ендокринні порушення (захворювання щитоподібної залози, ожиріння), ранній початок менструацій (до 12 років) чи пізній початок менопаузи, підвищене вживання жирної їжі.
Жінкам необхідно пам’ятати наступні правила:
-самообстеження молочних залоз необхідно проводити раз на місяць (через 2–3 дні після закінчення менструації, в менопаузі – в перший день кожного місяця);
-своєчасно проходити профілактичний огляд (жінкам у віці від 20 до 40 років необхідно відвідувати мамолога з метою обстеження молочних залоз не рідше ніж раз у 2 – 3 роки, після 40 – щорічно) і спеціальну діагностичну процедуру – мамографію.
При виникненні підозри на появу новоутворення, необхідно проконсультуватись у сімейного лікаря, свого лікаря – гінеколога чи звернутись для обстеження в онкодиспансерне відділення міської лікарні №9 за адресою: пр-т Аношкіна,72.
Необхідно пам’ятати про профілактичні заходи, спрямовані на формування та підтримку здорового способу життя: раціональне харчування, нормалізацію ваги, відмову від куріння та надмірного вживання алкоголю, достатнє фізичне навантаження та тривале грудне вигодовування.
