У Кам’янському рятувальники ліквідували умовний витік хлору на «Міськводоканалі»

опубліковано: 19 жовтня 2018 оновлено: 19 жовтня 2018

У ході проведення командно-штабних навчань органів управління та сил цивільного захисту територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту Дніпропетровської області, 18 жовтня були проведені спеціальні об’єктові навчання щодо ліквідації аварії з викидом хлору на дільниці очисних споруд комунально-виробничого підприємства Кам’янської міської ради «Міськводоканал».

Навчальною метою заходу стало практичне відпрацювання дій підрозділів ДСНС у разі виникнення надзвичайних ситуацій, пов’язаних з аваріями на подібних об’єктах. А також відпрацювання взаємодії органів управління і сил, які залучаються до оперативного реагування у разі виникнення надзвичайної ситуації.

За оперативно-тактичною характеристикою дільниця очисних споруд каналізації правого берега призначена для прийому і очистки господарчо-побутових і промислових стічних вод з послідуючим знезаражуванням хлором, поверненням очищених стоків до оборотних циклів підприємства «ДніпроАЗОТ»  та скидання у ставки Софіївської зрошувальної системи. На очистку у середньому надходить до 100 тис. куб. метрів  стічних вод на добу.

Найбільш небезпечною ділянкою виробництва на дільниці очисних споруд є хлораторна станція, де зберігаються та використовуються у технологічному процесі контейнери з хлором.

Пари хлору подразнюють слизові оболонки та шкіру, контакт викликає опіки слизової оболонки дихальних шляхів, кашель, грудний біль, порушення координації, різь в очах. Дія хлору протягом години небезпечна для життя, а при високій концентрації елементу в повітрі може призвести до смерті.

Тож, згідно тактичного задуму тренувань, в результаті порушень регламенту розвантажувальних робіт отримав ушкодження контейнер з хлором ємкістю 0,9 тон. На місці аварії спостерігався інтенсивний викид хлору у навколишнє середовище і формування зони небезпечного хімічного забруднення. Внаслідок розгерметизації розлилося  0,2 тони хлору. Отримав отруєння парами працівник хлораторної станції.

До прибуття пожежно-рятувальних підрозділів черговим персоналом дільниці очисних споруд увімкнено стаціонарну систему водяної завіси та систему оповіщення, а також проводиться евакуація працівників підприємства.

Першими до місця виклику прибули чергове відділення рятувальників 8-ї державної пожежно-рятувальної частини ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області та доповіли про ситуацію на місці події черговому диспетчеру Служби «101».

Начальник зміни дільниці очисних споруд, уповноважений керівник з ліквідації надзвичайної ситуації інструктував особовий склад підрозділів ДСНС. Після цього, рятувальники в складі ланок газодимозахисної служби в спеціальних захисних костюмах Л-1 провели рятувальні роботи умовного постраждалого з зони ураження та передали медичним працівникам.

За допомогою розпилених стволів рятувальники здійснили осадження парів хлору. Силами відділення другого взводу гірничорятувального загону накладено бандаж на місце пошкодження транспортного контейнера та перенесено дегазаційну ємність. На місці здійснено заміри небезпечних концентрацій хлору, яких в повітрі не виявлено.

Після здійснення всіх цих робіт була проведена дегазація техніки та санобробка особового складу, який перебував в зоні забруднення.

Наприкінці тренувань було підбито підсумки проведеного заходу та наголошено на недоліках.

До навчань були залучені пожежно-рятувальні підрозділи міста, рятувальники другого взводу Дніпровського воєнізованого гірничорятувального загону, фахівці підприємства «Міськводоканал», співробітники швидкої медичної допомоги та поліції. Всього 14 одиниць спеціальної й пожежно-рятувальної техніки та 59 чоловік особового складу служб реагування.