Кам`янчан попереджають про профілактику сказу

опубліковано: 20 квітня 2017 оновлено: 20 квітня 2017

У Кам`янському зареєстрований випадок сказу домашньої тварини. Про це повідомили у міському медичному центрі здоров’я та медицини спорту. По даному випадку фахівцями ветеринарної служби проводяться протиепізоотичні заходи.

Ось, що потрібно знати, щоб вберегти себе від смертельно небезпечного захворювання.

Сказ (гідрофобія) — невиліковне інфекційне захворювання тварин і людей, яке перебігає з тяжким ураженням центральної нервової системи і має летальний наслідок.

Розрізняють природні осередки сказу, які формуються та підтримуються дикими тваринами (вовки, лисиці, борсуки, єноти, кажани, мишовидні гризуни, їжаки), і антропургічні, що підтримуються свійськими (собаки, коти, сільськогосподарські тварини) та бродячими тваринами, які живуть поряд з людьми і втягуються в епізоотію випадково. Головна ознака хворих тварин – зміна поведінки.

Єдиний механізм передачі сказу – контактно-рановий. Він реалізовується через покус або потрапляння слини хворої тварини на пошкоджену шкіру чи слизові оболонки. Можлива передача вірусу через предмети, забруднені слиною хворих тварин.

Інкубаційний період – від 7 діб до 1 року, частіше 3-7 тижнів, спочатку у хворого з’являються симптоми місцевого характеру: печія, свербіння, тягнучий біль, підвищена чутливість, набряк в ділянці укусу чи ослизнення (хоча рана візуально зажила) та безпричина тривога, страх, депресія, безсоння. Через 2-3 дні настає стадія збудження (гідрофобія, аерофобія, надмірне слиновиділення, підвищення температури тіла до 40-41градусу, галюцинації). Потім настає «зловісне» заспокоєння — стадія параліча.

Основні профілактичні заходи, спрямовані на попередження розвитку захворювання:

  • рану необхідно ретельно промити мильним розчином, а краї обробити 70% розчином спирту або 5% розчином йоду, накласти стерильну пов’язку;
  • своєчасно звернутись за кваліфікованою медичною допомогою для вирішення питання щодо необхідності проведення антирабічних щеплень (щеплення актуальні, коли курс розпочато в перші 14 днів від моменту зараження); перш за все, звернутись до сімейного лікаря, за місцем проживання,  а при тяжкому випадку викликати негайно швидку допомогу за номером 103;
  • під час курсу антирабічних щеплень — не пропускати процедури та не переривати курс, дотримуватись режиму, встановленого лікарем, не вживати алкоголю, уникати переохолоджень та перегрівань;
  • тварину, яка завдала ушкоджень людині, НЕ ВБИВАТИ, за нею необхідно спостерігати протягом 10 діб (при зверненні потерпілого за медичною допомогою лікувальний заклад інформує територіальні установи.
  • у випадку зміни поведінки «домашнього улюбленця» негайно звернутись до ветлікаря, якщо тварина загинула, то її труп направляють на обстеження у ветеринарну лабораторію;
  • при виявленні трупів диких тварин (лисиці, вовки та ін.) – не торкатися їх, а терміново повідомити ветеринарну служби.

Причиною захворювання людей у більшості випадків є незнання потерпілих про інфекцію: вони не звертаються за медичною допомогою після контакту з тваринами чи звертаються надто пізно, або ж самовільно переривають курс щеплень. Щеплення актуальні, коли курс розпочато в перші 14 днів від моменту зараження (покусу), за умови відсутності можливості спостерігати за твариною. Для проведення щеплення від захворювання на сказ необхідно звернутися в амбулаторію центру первинно-медико санітарної допомоги за місцем проживання.

Тільки при своєчасному застосуванні антирабічних препаратів і дотриманні режиму, призначеного лікарем на період щеплень, гарантований повний захист від захворювання на сказ.