Кам’янчан попереджають про небезпеку кліщів
Епідемічна ситуація з хворобою Лайма, яку передають кліщі, в Україні та Кам’янському з кожним роком ускладнюється. Захворювання характеризується поліморфізмом клінічних проявів, серед яких найбільш характерними є ураження шкіри, нервової системи, опорно-рухового апарату, серця. Несвоєчасна діагностика призводить до появи хронічних форм захворювання (3,5-10,6 % випадків), довготривалої непрацездатності та інвалідизації.
За словами лікаря-епідеміолога міського відділення організації епідеміологічних досліджень Еліни Руднєвої, кліщі присмоктуються до людей не лише під час перебування на природі, але й через деякий час після відвідування зеленої зони, залишившись на одязі чи інших речах.
Кліщ разом зі слиною виділяє анестезуючу рідину, що робить укус практично безболісним, і тільки через декілька годин виникає відчуття болю. Дорослих кліщів, що присмокталися, як правило, можливо помітити через 2-3 дні: у цьому місці з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, сам кліщ збільшується у розмірах. Нападають і зовсім маленькі, майже прозорі німфи (статевонезріла стадія кліща), що часто для людини залишається не помітним.
Кліщ присмоктується протягом 15-20 хвилин. Чим більше часу пройшло від присмоктування кліща, тим більша вірогідність зараження. Передача інфекції людині здійснюється при укусі кліща, а також при попаданні випорожнень кліща на шкіру, з наступним їх втиранням при розчісуваннях. У разі розриву кліща при неправильному його видаленні, збудник може потрапити в рану.
Для видалення кліща, який присмоктався, необхідно звернутися до травмпункту, де кліща видалять, оброблять місце укусу, нададуть необхідні рекомендації.
Тим, хто постраждав від укусу кліща, рекомендується проводити щоденно термометрію протягом двох тижнів і слідкувати за самопочуттям. У разі появи будь-яких ознак захворювання: підвищення температури тіла, почервоніння, припухлості на шкірі – звертатись до лікаря-інфекціоніста. Ці наслідки можуть проявитися через тижні, місяці і навіть роки після укусу.
Лише термінове звернення постраждалого від укусу до лікаря дозволяє оперативно визначити ефективні профілактичні та лікувальні заходи.
Засоби особистого захисту від кліщів прості й доступні кожній людині. Вирушаючи на природу, закривайте якомога більшу частину тіла одягом. Використовуйте репеленти (хімічні речовини, які відлякують комах, кліщів). Пам’ятайте, що кліща легше помітити на світлому одязі.
