Страховий стаж: на що впливає, яким повинен бути його розмір, у яких випадках можна здійснити доплату

опубліковано: 21 січня 2025 оновлено: 21 січня 2025

Чому так важливо дбати про набуття страхового стажу?

Страховий стаж впливає на: призначення / перерахунок пенсійних виплат, оформлення та виплати по листках непрацездатності (лікарняних) і на допомогу по безробіттю.

Щороку страховий стаж, що дає право виходу на пенсію в 60 років, збільшується на 12 місяців. Згідно із українським законодавством право на призначення пенсії за віком мають ті, кому в 2025 році виповнилося 60 років, але за наявності не менше 32 років страхового стажу. Також мають право й ті особи, кому виповнилося 63 роки — за наявності не менше 22 років страхового стажу, та 65 років — за наявності не менше 15 років страхового стажу.

При цьому, якщо особа досягла 60/63/65 років у 2024 році, а звертається за призначенням пенсії у 2025 році, то необхідний страховий стаж становитиме 31/21/15 років відповідно.

Страховий стаж, набутий після 01.01.2004, обчислюється за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, а за періоди роботи до 01.01.2004 – на підставі трудової книжки та інших документів про стаж.

 

Яким повинен бути розмір страхового внеску, щоб після його сплати був зарахований повний місяць страхового стажу?

Щоб до страхового стажу був зарахований повний відпрацьований місяць, то мінімальний розмір сплаченого внеску повинен бути не меншим ніж 22% мінімальної заробітної плати. На сьогодні це: 8000 грн х 22% = 1760 грн.

Особам, яким заробітну плату нараховано в розмірі меншому, ніж мінімальна заробітна плата, з якої сплачено внесок (менший ніж мінімальний страховий внесок), до страхового стажу не буде зараховано повний місяць. Але, якщо роботодавцем здійснено доплату до мінімального страхового внеску, або ви здійснили таку доплату, зазначений період зараховується до страхового стажу як повний місяць.

Щоб для вас не стало неприємною несподіванкою, а скільки саме ви маєте страхового стажу, то про його кількість та розміри внесків роботодавцем можна дізнаватися онлайн за допомогою електронного сервіса Пенсійного фонду: https://portal.pfu.gov.ua

 

Яким чином особі (не роботодавцю) здійснити доплату до страхового стажу, щоб його зарахували як повний місяць?

Громадяни, які працювали неповний робочий час (неповний робочий день, неповний робочий тиждень, прийняті на роботу останнім днем місяця або звільнені першим днем місяця), знаходилися у відпустці без збереження заробітної плати, мають сплачений страховий внесок менший за мінімальний, але бажають здійснити доплату, подають до органів Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії відповідну заяву.

Структурний підрозділ, відповідальний за ведення обліку платежів, на підставі даних персоніфікованого обліку про періоди, за які застрахована особа бажає здійснити доплату у сумі, не меншій, ніж мінімальний страховий внесок, складає повідомлення-розрахунок, в якому зазначається сума доплати.

Застрахована особа здійснює відповідну доплату протягом 10 календарних днів з дня отримання такого повідомлення.

Після здійснення доплати застрахована особа формує і подає до органів Пенсійного фонду сама за себе відомості про суми доплат. У відомостях зазначається місяць і рік, за який проведено нарахування, суму, з якої сплачено внесок, та суму доплати.

Зазначимо, що доплата за місяці, в яких відсутні нарахування страхових внесків, не здійснюється.

Порядок здійснення доплати визначено пунктом 15 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1.

 

Чи передбачено в Україні вихід на пенсію за віком раніше 60 років?

Так, окремим категоріям пенсії можуть призначатися до 60 років. Це стосується громадян України, які працювали в складних, небезпечних або екстремальних умовах. До них застосовується норма, коли за кожний відпрацьований рік на певних посадах, зарахується два роки. Це:

роботи в особливо шкідливих умовах праці, які пов’язані з впливом високого рівня шуму, вібрації, токсичних речовин або радіації;

підземні роботи (у шахтах, рудниках, метрополітенах, будівництво чи обслуговування підземних комунікацій);

роботи в есктремальних кліматичних умовах (Крайня Північ, високогір’я, території з несприятливим кліматом);

окремі види військової служби (в умовах бойових дій, антитерористичних операцій або на інших особливо небезпечних завданнях);

робота на флоті, яка пов’язана з довготривалими рейсами;

робота в зоні надзвичайної ситуації (на ліквідації наслідків аварій, катастроф або стихійного лиха);

робота медперсоналу з високим рівнем ризику (інфекційні лікарні, психіатричні заклади тощо).

Щоб скористатися правом вийти на пенсію раніше, особа має надати до Пенсійного фонду України документальне підтвердження такої діяльності: трудову книжку із відповідним записом, довідку від роботодавця та витяги з нормативних актів, якщо умови роботи змінювалися.

 

Начальник Головного управління


Пенсійного фонду України

в Дніпропетровській області

Юрій КОЗАК