Епідеміологічна ситуація та профілактика вірусного гепатиту А
В Україні фіксують спалах гепатиту А, більш відомого як хвороба Боткіна. Найбільше хворих — на Київщині, Закарпатті.
У час війни та міграції проблема стає актуальнішою, оскільки, втікаючи від місць, де постійні обстріли, люди можуть перебувати, ховатись чи тимчасово мешкати у закинутих чи забруднених місцевостях, підвалах, будинках, де застійна вода. Далі, будучи інфікованими, мігрувати.
Нагадаємо, гепатит А — це вірусне захворювання, що вражає печінку. Воно спричинене вірусом гепатиту А, може мати як легкий, так й тяжкий перебіг.
Вірусний гепатит А найчастіше передається фекально-оральним шляхом подібно до гострих кишкових інфекцій. Зараження може відбуватися внаслідок вживання питної води, харчових продуктів, забруднених вірусом. Можлива передача захворювання контактно-побутовим шляхом через предмети домашнього вжитку (посуд, білизну, інші предмети, якими користувався хворий). Крім того, причиною інфікування можуть стати деякі види сексуальних стосунків.
Джерелом зараження може бути тільки людина, як з жовтяничною, так і з безжовтяничною формою хвороби. Після перенесеного захворювання на ВГА формується довічний імунітет.
У захворювання досить довгий інкубаційний період. Від моменту, як збудник потрапив в організм людини, і до моменту появи перших клінічних ознак хвороби може пройти 14-28 днів. Найбільш заразною людина є тоді, коли ще немає симптомів запалення печінки – пожовтіння склери, слизових, шкірних покривів. Проте, навіть коли хворий відчуває незначне нездужання, підвищення температури, втому, він уже є небезпечним для інших.
Симптоми гепатиту А схожі на гострі респіраторні вірусні хвороби:
- підвищена температура тіла до 37 чи 38 градусів;
- слабкість;
- втомлюваність;
- втрата апетиту;
- діарея;
- блювота;
- неприємні відчуття, болі, важкість у животі чи правому підребер’ї;
- жовтуватий колір шкіри;
- потемніння в сечі.
Проте не у всіх інфікованих є ці симптоми. Тому люди, які контактували з хворими, мають обов'язково пройти обстеження і розповісти лікарю, чи мають вони щеплення.
Вірус гепатиту А стійкий у зовнішньому середовищі. Він витримує заморожування, стійкий при нагріванні до 60 градусів протягом однієї години, зберігає активність при кімнатній температурі до 4-х тижнів. Вірус не гине за умов існуючих методів знезараження у водопровідній питній воді.
Для попередження захворювання на вірусний гепатит А, необхідно додержуватись простих правил:
- для пиття і приготування їжі – використовувати воду з централізованих джерел водопостачання, питну бутильовану воду промислового виробництва або використання для питних цілей кип’яченої води;
- не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання (річки, озера, підземні джерела, поверхневі води);
- при неорганізованому відпочинку для миття посуду і рук використовувати кип’ячену воду;
- овочі та фрукти перед вживанням ретельно мити, обдавати окропом;
- дотримуватись правил особистої гігієни — обов’язково мити руки з милом перед приготуванням їжі та перед її вживанням, після кожного відвідування туалету.
Для профілактики інфікування вірусного гепатиту А існує безпечна та ефективна вакцина. Вакцини від гепатиту А, які зареєстровані в Україні та продаються на фармринку, дозволені до використання дітям віком від одного року. Курс щеплень складається з двох доз з інтервалом у 6 місяців. Особливо важливо отримати щеплення проти гепатиту А дорослим, які працюють у закладах громадського харчування та підприємствах харчової промисловості, водоочисних та каналізаційних спорудах.
У випадку появи перших ознак захворювання необхідно терміново звернутись до лікувальної установи. Не приховуйте від лікаря обставини, за яких могло статися інфікування. Це дуже важливо для постановки правильного діагнозу. Не займайтесь самолікуванням.
Бережіть своє здоров’я та здоров’я оточуючих вас людей!
Лікар-епідеміолог
ВСП «Кам’янський РВ ДУ
«Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ»
Еліна Руднєва
