Досягнення та перспективи системи пробації, волонтерство в пробації

опубліковано: 21 липня 2021 оновлено: 06 червня 2023

Досягнення та перспективи системи пробації, волонтерство в пробації

 

Впровадження пробації в Україні – це важливий крок  назустріч європейським стандартам роботи з правопорушниками та  можливість виправлення   правопорушників без ув’язнення, допомога їм зрозуміти і виправити свої помилки. Пробація – це передусім можливість для особи, яка вчинила правопорушення, змінитись без ізоляції від суспільства, отримати необхідну підтримку на шляху до змін, зберегти сімейні стосунки, роботу та житло. Перебування на обліках органів пробації  засуджених  до покарань, не пов’язаних з позбавленням або обмеженням волі,  обходиться  державі в 10-12 разів дешевше, аніж відбуття засудженими покарань, пов’язаних з позбавленням волі. Кількість клієнтів пробації за чисельністю значно перевищує кількість осіб, які відбувають покарання в місцях позбавлення волі.

Пробація являє собою систему виконання покарань без позбавлення волі, яка орієнтована не лише на контроль та нагляд за засудженими, а й на надання консультаційної допомоги у напрямі зміни умов життя правопорушника.

Одним із завдань пробації є допомога суспільству у подоланні негативного ставлення до правопорушників. У суспільстві існує стереотип, що за злочин необхідно запроторювати за ґрати. Але покарання у виді ув’язнення має дуже негативні наслідки, тому, що правопорушник повернеться у суспільство після тривалого спілкування з такими самими злочинцями, без засобів на існування, без розуміння, без підтримки рідних чи друзів, з понівеченою психікою.

Головною метою пробації є безпека суспільства шляхом виправлення засуджених, запобігання вчиненню ними повторних кримінальних правопорушень та забезпечення суду інформацією, що характеризує обвинувачених, з метою прийняття судом рішення про міру їхньої відповідальності.

Завданнями пробації є:

-         підготовка досудових доповідей щодо обвинувачених;

-         здійснення нагляду за засудженими до покарань у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, громадських робіт, виправних робіт, особами, яким покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк замінено покаранням у виді громадських робіт або виправних робіт, особами, звільненими від відбування покарання з випробуванням, звільненими від відбування покарання вагітними жінками і жінками, які мають дітей віком до трьох років;

-         виконання певних видів покарань, не пов’язаних з позбавленням волі;

-         направлення засуджених до обмеження волі для відбування покарання до виправних центрів;

-         реалізація пробаційних програм стосовно осіб, звільнених від відбування покарання з випробуванням;

-         проведення соціально-виховної роботи із засудженими;

-         здійснення заходів з підготовки осіб, які відбувають покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк, до звільнення;

-         реалізація інших заходів, спрямованих на виправлення засуджених та запобігання вчиненню ними повторних кримінальних правопорушень.

Відповідно до статті 4 Закону метою пробації є забезпечення безпеки суспільства шляхом виправлення засуджених, запобігання вчиненню ними повторних кримінальних правопорушень та забезпечення суду інформацією, що характеризує обвинувачених, з метою прийняття судом рішення про міру їхньої відповідальності.

У системі пробації започатковано та впроваджено в життя волонтерство. Саме волонтери покликані на допомогу працівникам пробації у сприянні розв'язання проблем правопорушників. Волонтери – це звичайні люди, з «великим серцем», які мають сильне життєве кредо – допомогти ближньому, і не лише матеріально, а й співчуттям, добрим словом. Саме «слово» є найбільшою зброєю людства. Воно може розчулити до сліз, сприяти гармонії психосоматичного стану.

Волонтерство в пробації -це інструмент, який мають у своєму арсеналі органи пробації  для надання комплексної допомоги та ресоціалізації громадян, що перебувають у конфлікті з законом. Волонтери пробації сприяють органам пробації у здійсненні нагляду за засудженими та проведення з ними соціально-виховної роботи.

Спільні зусилля працівників та волонтерів пробації направлені на зміну світогляду правопорушника, на розвиток гармонійних відносин з середовищем, яке їх оточує, налагодженням доброзичливих відносин з рідними, пошук роботи, становлення правопорушника на шлях виправлення.

Заводський районний відділ