У Кам’янському на нараді під керівництвом міського голови обговорювали ситуацію на території колишнього ПХЗ і ДП «Бар`єр»

опубліковано: 21 жовтня 2020 оновлено: 21 жовтня 2020

На теперішній час у Кам'янському за кошти Європейського Союзу реалізується проект «Зменшення ризику, контроль радіоактивного забруднення і вдосконалення системи моніторингу навколишнього середовища на території ПХЗ», який передбачає:

- будівництво контрольованих зон (огорожі);

- облаштування майданчика для складування відходів;

- рекультивацію радіаційно-забруднених будівель №103 і №104.

Процес реалізації проекту обговорювався 20 жовтня на робочій нараді під керівництвом міського голови Андрія Білоусова.

«Проблема дезактивації радіоактивних відходів колишнього ПХЗ стосується не тільки жителів Кам’янського, а й усієї країни. Ми неодноразово на рівні перших осіб держави піднімали питання необхідності в повному обсязі фінансувати державні програми, спрямовані на реабілітацію забруднених територій. Сьогодні ми вдячні нашим європейським партнерам за фінансування проекту і вирішення екологічних проблем міста», - сказав Андрій Білоусов.

Також на нараді були присутні перший заступник міського голови Олександр Чернишов, в.о. директора ДП «Бар'єр», керівники департаменту екології та природних ресурсів міської ради. Учасники зустрічі заслухали доповідь експерта і керівника першого проекту Юрія Ткаченко, який розповів про поточну ситуацію, про результати моніторингу та заплановані заходи. Наразі роботи тривають. Основна мета ‑ локально визначити забруднені ділянки і вивести їх на рівень безпечної промислової зони з подальшим використанням.

Міський голова доручив департаменту екології підготувати листи на Кабінет Міністрів України та Верховну Раду з проханням передбачити фінансування цієї програми у держбюджеті на 2021 рік.

З 1949 по 1991 рік в Кам'янському здійснювалася переробка уранових руд для виготовлення оксидного концентрату. Після розпаду Радянського Союзу виробниче об'єднання «Придніпровський хімічний завод» припинило свою діяльність, залишивши місту велику кількість екологічно небезпечних речовин і забруднену територію загальною площею близько 2,4 млн. м2. У 2001 році було створено державне підприємство «Бар'єр», основним завданням якого є приведення уранових об'єктів колишнього ПХЗ в безпечний стан. Протягом багатьох років профільне міністерство не приділяло цьому питанню належної уваги і не фінансувало відповідну державну програму.