Опалювальний сезон у Кам`янському: сім питань міському голові

опубліковано: 21 листопада 2018 оновлено: 21 листопада 2018

У Кам'янському почався опалювальний сезон. Почався важко, як і в багатьох інших містах України. Про причини затримки подачі теплоносія і про те, через що довелося пройти, щоб батареї містян нарешті стали теплими, розповідає міський голова Андрій Білоусов.

- Андрію Леонідовичу, головне питання – чому  так важко розпочинали опалювальний сезон?

- Ми зіткнулися з величезною махиною радянського минулого. Подивіться по всій Україні проблеми з опаленням тільки в тих містах, де теплоносій подають державні ТЕЦ або приватні підприємства. У всіх інших населених пунктах все добре. Нам не пощастило подвійно: у нас Дніпровська ТЕЦ державна, а ТЕЦ ДніпроАзоту приватна. Це ще раз доводить: нам все одно доведеться пройти шлях до індивідуального опалення електричного чи газового.

Починаючи перехід до індивідуального опалення, ми розраховували, що проблеми будуть з Дніпровською ТЕЦ, тому і вирішили зосередити всі зусилля по встановленню «індивідуалки» в центрі міста, на Черемушках і Дніпробуді  житлових масивах, які отримують теплоносій від цієї ТЕЦ. Але влітку зупинився «ДніпроАзот», а з ним і його ТЕЦ, тому довелося терміново перекидати всі сили і ресурси на Соцмісто і БАМ, щоб там не заморозити людей.

- Якщо з Лівобережною котельнею, котельнями низки житлових масивів і навіть з «ДніпроАзотом» проблеми вдалося вирішити за тиждень-другий, то з Дніпровською ТЕЦ ситуація затягнулася ...

- Ще в лютому цього року я говорив про те, що ТЕЦ запустити практично неможливо. І це були не просто слова я вже тоді розумів критичність ситуації. На сьогодні часи, коли газ коштував копійки і за нього можна було не платити, безповоротно минули. Сьогодні змушують не тільки платити поточні платежі, але і вимагають підписати договори про реструктуризацію мільярдної заборгованості міста, яка накопичувалася багато років. Тому запуск опалювального сезону був дуже складним.

НАК «Нафтогаз» відмовлявся надавати для міста газ. Ми запропонували реструктуризувати заборгованість і рішенням сесії надавали гарантію про сплату боргу. Тоді в НАКу вирішили, що цього їм недостатньо і зажадали ще й банківську гарантію. 10 днів вони розглядали наше питання, а потім просто відмовили. Тоді я звернувся за допомогою до Віце-прем'єрів Володимира Кістіона і Геннадія Зубка. Вони відгукнулися на моє прохання і наполегливо попросили НАК прийняти наші умови під гарантії міської ради видати газові ліміти.

- Тоді питання:  а чому проблема з банкрутством ТЕЦ вирішувалася не кілька місяців тому, а на початку опалювального сезону?

- Всі питання з НАК «Нафтогаз» можна починати вирішувати тільки тоді, коли НАК видає договори. Ми не могли домовлятися з НАКом, не маючи договірних відносин на поточний опалювальний сезон. Ми чекали документи, щоб вивчити їх, адже щороку вони різні. Цього року «Нафтогаз» не працював за звичайною схемою і не став укладати договір на весь опалювальний сезон. Замість цього, ми отримали договір спочатку на тиждень, потім на два тижні, потім на місяць. Наприкінці листопада отримаємо ще й четвертий. Не маючи договору спочатку, ми не могли встановити юридичний контакт з «Нафтогазом», і тільки отримавши його,  почали проводити сесії, складати гарантії. Ліміти на газ видають тільки під чинний договір.

- Днями Віце-прем'єр Геннадій Зубко в ефірі одного з телеканалів дав високу оцінку Вашим діям, заявивши, що мер Кам'янського зробив неможливе - запустив державну ТЕЦ ...

- По суті, це так і є, довелося пройти сім кіл пекла. Володимир Кістіон і Геннадій Зубко після мого прохання про сприяння самі розуміли, що вирішити питання буде практично неможливо, адже однією з умов НАКу було вивести ТЕЦ з банкрутства. ТЕЦ державне підприємство, як і «Нафтогаз», і вони як два державні підприємства повинні були самостійно вирішувати це питання, але займався виведенням з банкрутства безпосередньо я, тому що розумів, що кам'янчани мерзнуть у своїх квартирах.

Для виведення з банкрутства ТЕЦ мені необхідно було працювати з судами. На це пішло ще два тижні і швидше це зробити було неможливо, через те, що в судах є певні процесуальні терміни. Крім того, потрібен був дозвіл арбітражного керуючого, Фонду держмайна та інших інстанцій. 13 листопада, в кінцевому підсумку, було отримано рішення суду і наступного дня нам надали газові ліміти.

Саме НАК ввів ТЕЦ у банкрутство, а його виведенням із цього статусу займався я. Вивести підприємство з банкрутства було майже неможливо, і оцінку саме цього важкого шляху я отримав від Геннадія Зубка.

- Скажіть, містяни можуть бути впевненими, що опалювальний сезон пройде без нових ускладнень?

- Зараз ми чекаємо офіційного розпорядження Прем'єр-міністра Володимира Гройсмана, в якому буде заборона на відключення підприємств теплопостачання. Навіть незважаючи на те, що в опалювальний сезон для ТЕЦ знизили поріг оплати з 90% до 60%, а для КП «Тепломережі» з 90% до 78%, ми прекрасно розуміємо, що забезпечити платежі в опалювальний період за ТЕЦ неможливо. Це означає, що ми можемо не мати лімітів на газ, але за наявності розпорядження Гройсмана, пройдемо цей опалювальний сезон без відключень.

- На початку нашої бесіди Ви зазначили, що альтернативи індивідуальному опаленню в Кам'янському немає. Як йдуть справи з його впровадженням в місті?

- У місті прийнята програма децентралізації. У нас є чіткий план по будівництву котелень для дитячих садків, шкіл та лікарень, заміну електромереж у будинках, встановлення опалення для пільгової категорії населення. Ми дотримувалися цього плану, починаючи з березня. Згідно з ним, проводили зустрічі з людьми, поширювали інформацію в ЗМІ, відкрили пункти прийому документів, залучили інвесторів, була проведена маса нарад, розроблені проекти, проведені конкурси, затверджені порядки і т.п. Немає іншого міста в Україні, де затверджена нова схема теплопостачання з переходом на електроопалення та за півроку побудовано 36 котелень, замінено проводку в 400 будинках і 3000 людей встановлено електроопалення в квартирах. Ми діяли максимально ефективно, але, як я вже говорив, влітку стало відомо про проблеми на АТ «ДніпроАзот», і сили були кинуті туди на децентралізацію опалення на Соцмісті і БАМі.

Ми не могли за один рік перевести всю правобережну частину міста на електроопалення. Але ми зробили цю роботу частково побудували 17 котелень в зоні дії ТЕЦ, замінили проводку в половині будинків і переключилися повністю на ті райони, куди «ДніпроАзот» подає опалення. Там ми повністю забезпечили пелетними котельнями всі школи, дитячі садки та лікарні, була замінена вся електропроводка в будинках, і 85% жителів з пільгової категорії населення встигли встановити електроопалення. «ДніпроАзот» запустили, та заздалегідь ми цього знати не могли, а ризикувати не мали права.

В першу чергу, подали опалення в бюджетні організації: дитсадки, школи та лікарні. Натепер робимо все, щоб тепло було в кожній квартирі. Не можна ігнорувати і спортивні установи це і престиж міста, і здоров'я підростаючого покоління.

- Що заплановано по децентралізації на майбутній рік?

- Усі бюджетні установи правого берега в 2019 році будуть мати свої пелетні котельні. Ми закінчимо міняти в останніх 400 будинках електропроводку, і встановимо електроопалення всім пільговикам. Я буду вимагати від «Обленерго» проводити роботи з модернізації своїх мереж, адже  всі добре пам'ятають слова головного інженера «Обленерго», сказані в березні, що їм для цього необхідно три роки. Перший рік вже пройшов не зроблено нічого. Попереду ще рік і зробити можна дуже багато. Від міста була розроблена схема електропостачання, яка допоможе  «Обленерго» затвердити інвестиційну програму в НКРЕКУ. До того ж, з моєї ініціативи було проведено дві наради в Кабміні з цього питання.

І ось що хотілося сказати ще. Поріг оплат за газ для ТЕЦ і «Тепломереж» був понижений не на постійній основі. До початку наступного опалювального сезону ТЕЦ повинна вийти на рівень оплати 90% поточних платежів, плюс погашення старої заборгованості. Ми знову зіткнемося з такими ж проблемами. У зв'язку з цим я ще раз закликаю жителів переходити на газове або електроопалення. Це можна робити навіть в опалювальний сезон. А у всіх бюджетних організаціях ми побудуємо котельні за рахунок міського бюджету. Іншого виходу просто немає: ніхто ні газу, ні тепла так просто нам не дасть.