Про тарифи, субсидії та європейські інвестиції
Однією з головних тем сьогодення в Кам'янському є недавнє рішення виконкому міської ради про підвищення тарифів на теплопостачання. Чим викликана ця міра, як городянам «пом'якшити» удар по сімейному бюджету, чи можна було уникнути подорожчання – на всі ці запитання відповів міський голова Андрій Білоусов.
– Так, міра непопулярна, так, радості споживачам вона не принесла, – каже Андрій Леонідович. – Але давайте спробуємо розібратися, в чому причина подорожчання і чи був у нас інший вихід. Почнемо з того, яка спадщина дісталася мені та моїй команді восени 2015 року. Багатомільярдні борги міста за природний газ, вкрай зношені теплові комунікації – і магістральні, і внутрішньобудинкові, – ТЕЦ, яка працює на обладнанні початку 30-х років минулого століття, де ні про енергоефективність, ні про енергозбереження не може бути й мови. І все це – на тлі постійно зростаючих цін на газ та інші енергоносії та регулярних погроз «Нафтогазу України» взагалі відключити подачу газу в Кам'янське через борги. Уже восени минулого року лише завдяки найтруднішим переговорам із постачальниками газу нам вдалося забезпечити теплопостачання міста на час опалювального сезону. До речі, в нинішньому році точно так само – шляхом тривалих переговорів у Києві – вдалося розпочати опалювальний сезон.
А цієї осені становище значно ускладнилось. У рамках децентралізації держава делегувала нам право встановлювати тарифи, але разом з тим відмовилася за рахунок Держбюджету компенсувати різницю між тарифом і дійсною собівартістю тепла. Якщо раніше ми могли за рахунок таких компенсацій утримувати тарифи на заниженому рівні, то тепер така можливість зникла. А з огляду на те, що на сьогоднішній день собівартість тепла значно перевищує тарифи, ми опинилися перед вибором – або залишати тарифи попередніми і тим самим прирікати місто на «безгазовий режим» та відсутність тепла, або робити тарифи економічно обґрунтованими.
Хочу відразу ж сказати – більшість городян не відчує на собі «тарифний» удар завдяки системі субсидій. За нашими підрахунками, якщо зараз субсидіями користуються близько 60% кам'янчан, то після подорожчання їх число зросте до 70%. Тобто більшу частину оплати візьме на себе держава. Фактично місто додатково отримає кілька десятків мільйонів гривень у вигляді субсидій з Держбюджету на нівелювання підняття тарифів.
– Ще кажуть, що у нас – найвищі тарифи в Дніпропетровській області...
– Категорично з цим не згоден! Візьміть середні ціни на теплопостачання в інших містах і самі переконаєтеся, що насправді наші тарифи приблизно на одному рівні з ними. А вже найближчим часом в Україні очікується масове підвищення тарифів на тепло, так що тарифи Кам'янського будуть нижчими, ніж у цілому по країні.
Тепер про самі тарифи. Скажу відразу – їх рентабельність нульова, тобто ніякого прибутку «Тепломережі» не отримують, тарифи дорівнюють нинішній собівартості. У структурі собівартості понад 85% становлять енергоносії: вартість газу – 23%, покупного тепла – 59%, електроенергії – 3% і води для технічних потреб – 1%. Місцева влада жодним чином не може впливати на ці цифри. Решта витрат у собівартості складає лише близько 15%, з них оплата праці – 9%, виробничі витрати – 3%, ремонти, матеріали, запчастини і таке інше – 2%. Як бачите, ніяких «накруток» у тарифах немає і не може бути.
– Як рядовим мешканцям Кам'янського максимально пом'якшити удар по сімейному бюджету після нинішнього подорожчання?
– По-перше, в Україні, як я вже говорив, діє система державних житлових субсидій. Я рекомендую всім тим, для кого нинішнє подорожчання видається дуже важким, звертатися до соціальних служб за отриманням субсидій. На сьогоднішній день ми максимально спростили процедуру оформлення, її можна розпочати навіть по телефону через Єдину диспетчерську службу або в електронному вигляді через наші Центри надання адміністративних послуг. Я провів цілу низку нарад із керівниками соціальних служб, щоб зробити отримання субсидій ще більш доступним і простим для кожного кам'янчанина. По-друге, Кам'янське стане одним із перших міст України, де знову буде офіційно дозволено встановлення індивідуального опалення, я вже підписав відповідні документи. Ті, хто піде на цей крок, зможуть самі вирішувати – яка температура в квартирі їм потрібна та як багато вони готові за неї платити. І, нарешті, третє та найважливіше. Я успішно провів переговори з європейськими фінансовими структурами, і Кам'янське стане першим містом в Україні, яке отримає безпрецедентні інвестиції в сумі 60 мільйонів євро на модернізацію теплопостачання – на будівництво квартальних котелень, на відновлення теплокомунікацій, на встановлення лічильників тепла. Планована собівартість тепла квартальних котелень удвічі нижча, ніж при нинішньому централізованому опаленні. Знизимо собівартість – знизимо і тарифи! Терміни будівництва квартальних котелень – приблизно два-три роки, тож я закликаю кам'янчан на цей час запастися терпінням. Уперше за 26 років незалежності України у Кам'янського з'явився реальний шанс отримати європейську систему теплопостачання, тому давайте сьогодні не допустимо руйнування сфери подачі тепла!
