У Кам`янському презентували проект нейтралізації радіоактивних відходів на майданчику колишнього Придніпровського хімзаводу

опубліковано: 02 грудня 2016 оновлено: 02 грудня 2016

1 грудня Кам'янське з робочим візитом відвідали представники Євросоюзу на чолі з Єврокомісаром, колишнім керівником підрозділу ядерної безпеки Адріаном ван дер Меером. Також були присутні представники Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Дніпропетровської обласної ради та адміністрації.

У рамках візиту делегація оглянула майданчик колишнього Придніпровського хімзаводу, його основні корпуси та хвостосховища, де знаходяться мільйони тонн небезпечних відходів уранового виробництва, що залишилися після закриття підприємства на початку 1990-х років.

Під час відкритої наради, яка відбулася в сесійній залі міської ради, представники Європейської комісії презентували стратегічний проект із нейтралізації та дезактивації радіологічно небезпечних відходів. У найближчі кілька років ЄС планує залучити близько 10 мільйонів євро на дані цілі. Над розробкою цієї стратегії працювали кращі фахівці з ядерної безпеки міжнародного рівня.

Зустрічав почесних гостей Кам`янський міський голова Андрій Білоусов. У своєму зверненні до присутніх міський голова подякував представникам ЄС за участь у вирішенні екологічних проблем міста, а також відзначив надзвичайно важливу для всього людства подію в сфері екологічної безпеки  накриття аркою четвертого енергоблоку Чорнобильської АЕС.

«29 листопада поточного року завершився наймасштабніший проект останніх десятиліть: захисна арка накрила саркофаг 4-го енергоблоку ЧАЕС. Світ побачив результат величезних зусиль України і всього міжнародного співтовариства. Питання екологічної безпеки дуже важливі для нашого міста. Ми вдячні представникам Європейської комісії за реальну допомогу в реабілітації уранових об'єктів колишнього Придніпровського хімічного заводу», – сказав Андрій Білоусов.

Голова Дніпропетровської обласної ради Гліб Пригунов наголосив, що радіаційно забруднена територія колишнього Придніпровського хімзаводу в Кам'янському з його хвостосховищами мабуть, найтяжчий спадок Дніпропетровщини з радянської епохи. «Наш регіон – забруднений в екологічному плані. У нас немає досвіду у вирішенні проблем такого рівня. Тому для нас принципово важлива міжнародна підтримка з боку Європейського Союзу, який має такий досвід. Впровадження проекту дозволить усунути ризики опромінення, які несуть уранові об'єкти, і знизити показники забруднення до фонових», – зазначив Гліб Пригунов.

Європейські експерти доповіли про результати першої фази своєї діяльності та розповіли про першочергові заходи, які будуть виконані вже найближчим часом.