24 жовтня - Всесвітній день боротьби з поліомієлітом
Всесвітній день боротьби з поліомієлітом відзначається щороку 24 жовтня, починаючи з 2012 року з ініціативи міжнародної неурядової нерелігійної та неполітичної благодійної організації Ротарі (Rotary International) і під егідою Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ). Ця дата приурочена до дня народження (24 жовтня 1914р.) американського епідеміолога і вірусолога Джонаса Солка, який розробив першу вакцину проти поліомієліту – дитячого спинномозкового паралічу.
Поліомієліт - високозаразна інфекційна хвороба, викликана вірусом, який вражає нервову систему і може призвести до паралічу або навіть смерті протягом кількох годин. Ліків від поліомієліту не існує. Імунізація ‑ єдиний спосіб захисту від хвороби. В зоні ризику кожна невакцинована людина – і дитина, і дорослий. Але найбільшу небезпеку вірус становить для дітей у віці до 5 років.
Вакцинація дуже важлива для захисту дітей від поліомієліту. Щеплення проводиться кілька разів та захищає дитину на все життя. З 1988 року кількість випадків захворювання поліомієлітом у світі зменшилась на понад 99%. У 1994 році Південна й Північна Америка стали першими територіями, вільними від поліомієліту. Через шість років лікарям і вченим вдалося офіційно ліквідувати захворювання ще в 36 країнах Тихоокеанського регіону, включно з Китаєм і Австралією, а ще два роки по тому з зони ризику вийшла і Європа, перемігши поліомієліт у 2002 році. Попри те, що ця небезпечна хвороба майже переможена, час від часу виникають вогнища захворювання.
Україна є однією з небагатьох країн світу з високим ризиком спалаху поліомієліту у зв’язку з низьким охопленням дітей імунізацією, а спалах поліомієліту у 2015 році доводить наскільки важливою є планова імунізація для попередження інфекційних захворювань. Тоді завдяки тритуровій кампанії імунізації, яка охопила дітей віком від 2 місяців до 10 років, циркуляцію поліовірусу було припинено. Але цього недостатньо. Щороку реєструються випадки захворювання у невакцинованих дітей.
Потужне лобіювання проти вакцинації, скептицизм та дезінформація населення про щеплення в Україні є одними з причин швидкого зниження охоплення імунізацією. За даними опитування ЮНІСЕФ, лише 46% населення позитивно ставиться до імунізації. Це також призвело до спалахів, таких інфекційних хвороб як кір, краснуха, кашлюк, епідемічний паротит (свинка).
Перевірте, чи має ваша дитина щеплення від поліомієліту згідно до її віку. Зверніться за консультацією до свого сімейного лікаря. Також, якщо ваші батьки відмовлялись від щеплень і вам виповнилось 18 років, ви можете звернутись до лікаря для вирішення питань щодо вашої вакцинації.
Не ставте під загрозу своє здоров’я та здоров’я своїх дітей!
