У бібліотечній «Школі виживання» розповідали, як уникнути маніпулювання

опубліковано: 24 березня 2017 оновлено: 24 березня 2017

23 березня відбулося чергове засідання у «Школі виживання» при центральній бібліотеці імені Т.Г.Шевченка для молоді Кам’янського.

«Напевно, немає людини, яка хоча б раз у житті не зазнавала маніпулювання. Уникнути цього не вдається нікому з нас. Але, щоб не стати справжньою маріонеткою в руках досвідченого маніпулятора та не потрапити в залежність, варто знати деякі секрети, якими користуються ті, хто бажає смикати за ниточки, керуючи людьми», – почав свій виступ журналіст Валентин Фіголь.

Суть маніпулятивної діяльності – підміна справжніх цілей, намірів помилковими. Але той, хто виявляється жертвою маніпулятора, найчастіше думає, що бачить справжні події і відчуває справжні почуття, наголосив журналіст.

Якщо вас хтось просить про що-небудь і каже: «ну заради мене!» – це маніпуляція. Найчастіше так маніпулюють чоловіками дружини, дітьми батьки. Запам'ятайте: маніпулятор працює виключно з почуттями. Якщо ви відмовите маніпулятору – він тут же образиться: «Як, ти не хочеш мені допомогти?». І нам вже й самим стає соромно, і ми погоджуємося.

Приміром, якщо раніше в наших магазинах продавці нагадували партизанів на допиті, то тепер варто переступити поріг крамниці, як з усіх боків поспішають уважні продавці, які навперебій починають нахвалювати відвідувача. І пропонують те, без чого, за їхніми словами, він зараз просто не зможе жити, адже всі поважаючі себе люди вже придбали це.

І що людина найчастіше робить? Купує, адже виявляється ніяково піти без покупки, адже стільки часу було приділено особисто їй, і нехай вона не купила те, що пропонували, але не купити нічого – це якось незручно.

Говорили учасники зустрічі й про так звані «групи смерті» у соціальних мережах. Валентин Фіголь зазначив: якщо підліток долучився до групи смерті, задовольнив свою цікавість та намагається покинути «гру», адміністратори таких груп вдаються до шантажу і погроз. При цьому злочинці використовують інформацію, отриману безпосередньо від самого учасника або від приведених ним друзів. Оперативники зазначають, що такі дії модераторів груп смерті є маніпуляцією та не становлять реальної загрози.

Подібний прийом – один з інструментів психологічної маніпуляції для виведення з рівноваги потерпілого та його залякування. Такі повідомлення є лише психологічним інструментом для досягнення мети зловмисником, оскільки самі «адміністратори» фактично перебувають за межами України і не мають реальної можливості втілити в реальність свої погрози.

Зустріч продовжилася в форматі «питання – відповідь». На запитання студентів відповідали юрист і правозахисник Павло Верезуб та координатор проекту Володимир Бойко.