24 березня - День боротьби з туберкульозом
Щороку 24 березня відзначається Всесвітній день боротьби з туберкульозом. Цього дня у 1882 році лікар Роберт Кох відкрив збудника туберкульозу — туберкульозну паличку.
Мета Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом — підвищити обізнаність громадськості про глобальну епідемію туберкульозу і об’єднати зусилля щодо ліквідації цієї хвороби.
В Україні, згідно з Указом Президента України від 22 березня 2002 року № 290 «Про Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на туберкульоз», також встановлений Всеукраїнський день боротьби із захворюваннями на туберкульоз, який відзначається щорічно 24 березня.
У 2020 році у м. Кам′янське на туберкульоз захворіло 77 осіб ( 2019 р – 118), із них 1 дитина ( у 2019 р. – 1 дитина ) та 3 підлітків ( у 2019 – 1 особа).
При профоглядах виявлено 34 особи проти 53 у 2019 році. Запущені форми туберкульозу: 15 випадків проти 27 у 2019 році. Несвоєчасно виявлені випадки туберкульозу: 9 проти 20. Із 77 хворих кількість чоловіків склала 50 осіб, а жінок 27. У 16 осіб туберкульоз зумовлений вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ).
Від туберкульозу страждають люди різного віку і статі, з різним соціальним статусом. Туберкульоз вражає практично всі органи та системи організму, але найбільш частою локалізацією є органи дихання. При цьому захворюванні можуть уражатися майже всі органи: легені, мозок, нирки, лімфатичні вузли, кістки, очі, шкіра. Джерелом зараження є хворі люди або домашні тварини. Здебільшого туберкульоз поширюється повітряно-крапельним шляхом.
Велике значення має стан імунної системи організму, на який негативно впливають стресові ситуації і депресія.
Знижують стійкість організму до туберкульозної інфекції погані умови проживання, хронічні захворювання, неякісне харчування, паління тютюну і вживання алкоголю.
Найбільший ризик захворіти на туберкульоз мають ВІЛ – інфіковані та хворі на СНІД. Високому ризику підлягають люди, які постійно контактують з хворими на відкриту форму туберкульозу.
Щоб уберегти себе від зараження туберкульозом, необхідно:
- дітям проводити профілактичні щеплення вакциною БЦЖ;
- відмовитися від шкідливих звичок ( паління, алкоголізм, наркоманія);
- · слідкувати за чистотою і порядком в приміщенні, не допускати скупчення пилу;
- не чистити в кімнаті одяг та взуття;
- як можна частіше провітрювати приміщення;
- дотримуватися режиму харчування;
- своєчасно лікувати супутні захворювання;
- у їжу вживати тільки кип’ячене молоко;
- дотримуватися режиму праці та відпочинку;
- загартовувати свій організм;
- займатися фізкультурою і спортом;
- частіше бувати на свіжому повітрі;
- боротися зі стресом;
- регулярно проходити флюорографічне обстеження.
Рання діагностика та організація своєчасного якісного лікування хворих, є вагомою складовою у боротьбі з епідемією туберкульозу та попередженні поширення хвороби серед населення. За даними ВООЗ з 2000 року 43 млн людей у світі врятовано завдяки ранній діагностиці та лікуванню. Тож варто наголосити на тому, що своєчасне виявлення туберкульозу є вирішальним фактором для його ефективного лікування.
Якщо у Вас є підстави підозрювати туберкульоз у себе , своїх рідних чи знайомих, обов’язково зверніться до свого сімейного лікаря. Він за необхідності направить на консультацію до фтизіатра. Пам'ятайте!!! Вчасно розпочате лікування дає можливість повного одужання та запобігає подальшій поширеності випадків туберкульозу серед населення.
