Директор Музею історії Кам’янського досліджувала у Польщі феномен сучасного музею
З 9 по 16 червня група керівників і працівників українських музеїв з міст Харків, Запоріжжя, Донецької, Луганської та Дніпропетровської областей брала участь у навчальному семінарі на тему: «Дослідження феномену сучасного музею, його роль і місце в суспільстві, як інституції пам'яті», що проходив у Польщі на базі музейних установ цієї країни.
Організаторами семінару виступили Український інститут національної пам'яті та польська Fundacja Liderzy Przemian в рамках програми «Study tours to Poland».
Серед учасників міжнародної програми була представник Кам’янського –директор Музею історії міста, кандидат історичних наук Наталія Буланова. Загалом, у складі групи було лише двоє представників Дніпропетровщини – керівник Кам’янського музею і заступник директора Дніпровського національного історичного музею ім. Д. Яворницького. Навчальна програма семінару була дуже насиченою і включала цикл лекцій польських музейних експертів, науковців і громадських діячів, дискусії, круглі столи, знайомство з експозиціями музейних закладів таких міст, як Варшава, Гданськ, Катовіце, Гдиня, Радзенков, Глівіце та ін. Окрім цього на учасників групи чекали офіційні зустрічі з бургомістрами і Консулом України в Гданську Левом Захарчишиним, цікава культурна програма.
– Розпочався візит з відвідин православного цвинтаря «Воля» у Варшаві, де поховані українці, котрі воювали в армії УНР. Багато з них брали участь у спільній з поляками боротьбі з більшовицькими військами й поклали своє життя, заслонивши від червоної навали Європу в 1920 р. Серед тих, хто знайшов свій останній спочинок на цвинтарі у Варшаві – багато наддніпрянців. На хрестах, дбайливо збережених українською громадою у Польщі, віднайшла багато знайомих прізвищ. Тож для мене початок навчального семінару був особливо символічним. Це по-справжньому цивілізоване ставлення до пам'яті та спільних сторінок історії, – зазначила Наталія Буланова.
Значна частина польських міст зазнали непоправної руйнації під час Другої світової війни, тому у Польщі багато нових музеїв, у тому числі збудованих у останні роки. Чимало з них належать до категорії найбільш передових музеїв Європи в технічному і технологічному плані. На учасників української делегації справило незабутнє враження знайомство з експозиціями Музею Варшавського повстання, Музею історії польських євреїв Полін, Сілезького Центру Свободи і Солідарності, Музею сілезьких повстань, Центру документування депортації жителів Горішньої Сілезії, Музею еміграції, Музею міста Глівіце із славнозвісною радіостанцією, з захоплення якої і почалась, власне, Друга світова війна, та інше.
– У ході теоретичних і практичних занять, безпосереднього спілкування з польськими колегами, учасники семінару познайомились з передовими методиками і технологіями сучасних європейських музеїв, отримали корисну інформацію щодо створення концепцій виставок і експозицій, музейного маркетингу, комунікації і стратегічного планування. А також вивчили аспекти висвітлення питань «складної пам'яті», осмислення феномена сучасного музею, його суспільної місії щодо збереження пам'яті, духовних цінностей і національних традицій. На моє глибоке переконання, розвиток міжнародних контактів між музеями, їх фахівцями – мають не тільки вагоме практичне, але й суспільно-політичне значення. Адже, в кінцевому підсумку, – сприяють поліпшенню взаєморозуміння між народами сусідніх європейських держав, тісно пов'язаних спільною історією, – підкреслила Наталія Буланова.
