31 травня відзначається Всесвітній день без тютюну

опубліковано: 31 травня 2017 оновлено: 31 травня 2017

За  рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я 31 травня щорічно проводиться Всесвітній день без тютюну.

В Україні нараховується близько 10 мільйонів активних курців, що складає третину працездатного населення; поширеність куріння серед осіб 20–59 років становить 60% серед чоловіків і 20% серед жінок.

За даними Міського медичного центру здоров’я та медицини спорту, споживання тютюну серед мешканців Кам’янського має епідемічний характер. Розповсюдженість куріння серед працюючого населення у віці 20–59 років становить: чоловіки – 75,1%, жінки – 20%; серед підлітків 15–19 років – 46%. Найбільш стрімке зростання тютюнокуріння за останні 10 років відзначається серед жінок.

Тютюнопаління – фактор ризику близько 40 захворювань, воно спричиняє розвиток онкологічних, серцево-судинних, алергічних захворювань, хвороб органів дихання та інших, є опосередкованою причиною близько 140 тисяч випадків смерті в Україні щорічно. Тютюновий дим містить близько 4000 різноманітних хімічних сполук, у тому числі більш ніж 40 канцерогенних речовин, які безпосередньо викликають злоякісні пухлини. Куріння вбиває дві третини курців – такі результати 50-річного дослідження британських лікарів.

У найближчому майбутньому, на думку експертів ВООЗ, здоров’я населення буде залежати від інтенсивності відмови від куріння. Тому припинення паління розглядають як один з ефективних і перспективних напрямів оздоровлення населення та збільшення тривалості життя.

Куріння обумовлює 30% усіх смертельних онкологічних захворювань. Ризик раку легень у регулярних курців у 20–30 разів більший у порівнянні з тими, хто не курить. 80% усіх пацієнтів раком легень – курці. Близько 100% хворих на рак гортані – це курці зі стажем куріння більше 15 років. Спеціалісти стверджують: якби населення земної кулі одночасно відмовилось від куріння, то захворюваність раком легень поступово знизилась би на 80–90%.

У курців у 5–8 разів частіше спостерігаються хронічні обструктивні захворювання легень. Рівень смертності від серцево-судинних захворювань у 2 рази вищий, ніж у тих, хто не курить, та в 30–60% випадків обумовлює смертність від ішемічної хвороби серця. Із 100 чоловіків, захворілих на інфаркт міокарду, 80 – курці. У курців раніше розвивається атеросклероз, і у 82% випадків він більше виражений, ніж у некурців. Ця ситуація оцінюється експертами ВООЗ як кризова. Сьогодні це – проблема здоров’я не тільки самих курців, але й тих, хто їх оточує.

Припинення та запобігання курінню – ефективні засоби покращення здоров’я. Відмова від куріння у любому віці дає істотні переваги для здоров’я, наголошують фахівці.

Методів позбавлення від куріння багато. Підбір оптимального методу повинен бути індивідуальним. Незаперечно одне: кинути палити здатний кожен, хто щиро бажає покінчити з цією звичкою, прийняти тверде рішення і проявити наполегливість у його реалізації.

Спеціалісти радять усім, хто вирішив відмовитись від куріння та не може зробити це самостійно, звертатися по допомогу до лікарів-наркологів диспансерного наркологічного відділення Кам’янської міської лікарні №1, а також до Міського медичного центру здоров’я та медицини спорту.