ЗВІТ про роботу служби у справах дітей міської ради за 2020 рік
Аналітична робота
Службою у справах дітей міської ради постійно проводиться робота щодо здійснення аналізу у напрямку захисту прав дітей та розвитку сімейних форм виховання в місті в межах делегованих повноважень.
За результатами проведення аналізу протягом звітного періоду підготовлена аналітична інформація про хід виконання розпорядження КМУ від 23.11.2015 №1393-р «Про затвердження плану дій з реалізації Національної стратегії у сфері прав людини на період до 2020 року».
До служби у справах дітей облдержадміністрації підготовлено 365 статистичних звітів за напрямом роботи служби.
Підготовлені інформації про хід виконання міських розпорядчих актів:
- рішення міської ради від 21.12.2018 №1283-30/VII «Про затвердження Комплексної програми забезпечення громадського (публічного) порядку та безпеки у місті Кам’янське на 2019-2021 роки»;
- рішення міської ради від 29.02.2012 №371-20/VI «Про затвердження програми «Молодь Дніпродзержинська на 2011-2021 роки»;
- рішення міської ради від 29.02.2012 №370-20/VI «Про затвердження програми розвитку сімейної та ґендерної політики в місті Кам’янське
на 2012-2021 роки» (зі змінами);
- розпорядження міського голови від 07.05.2018 №174-р «Про затвердження заходів щодо запобігання проявам тероризму на території міста»;
- розпорядження міського голови від 07.02.2020 №77-р «Про затвердження плану заходів щодо запобігання корупції на 2020 рік».
До Програми захисту прав дітей та розвитку сімейних форм виховання в місті Кам’янському до 2020 року, яке затверджено рішенням міської ради від 25.12.2015 №29-03/VII вносилися зміни.
Відповідно до Закону України «Про звернення громадян» опрацьовано 744 звернення громадян. Опрацьовано 8 інформаційних запитів.
Здійснено протягом 2020 року діловодне опрацювання 2850 листів за напрямом діяльності служби та підготовлено 2757.
За звітний період підготовлено 527 розпорядчих актів:
- 3 рішення міської ради;
- 507 рішень виконавчого комітету міської ради;
- 17 розпоряджень міського голови.
Протягом кварталу підготовлено 228 наказів з основної діяльності служби та з кадрових питань.
Службою у справах дітей самостійно здійснюється бухгалтерський облік та фінансово-господарська діяльність. За звітний період підготовлені звіти до Пенсійного фонду, Державного Казначейства, Державної податкової інспекції, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, департаменту фінансів міської ради, департаменту економічного розвитку міської ради.
Методична робота
Протягом звітного періоду надано 496 консультацій громадянам з питань правового та соціального захисту дітей, створення дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей, довлаштування дітей. Надавалася роз’яснювальна та консультативна допомога опікунам, прийомним батькам та батькам-вихователям щодо виховання дітей.
Під час особистого прийому громадян, з дітьми та їх батьками проводились профілактично-роз’яснювальні бесіди. Порушувалися питання неприпустимості жорстокого поводження з дітьми та порушення їх прав.
Проводилась роз’яснювальна робота щодо порядку надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, дітям чиї батьки загинули під час проведення антитерористичної операції.
Здійснювалися консультації з різних питань центру соціально-психологічної реабілітації дітей.
Організаційна робота
Відповідно до плану на 2020 рік робота служби здійснюється за напрямком діяльності.
Основними напрямками роботи служби є влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування до сімейних форм виховання.
Так, станом на 31.12.2020 року на первинному обліку служби перебуває 605 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. До сімейних форм виховання із загальної кількості дітей влаштовано 92%, а саме:
- 555 дітей, з них:
- 411 дітей виховується під опікою (піклування);
- 136 дітей в ПС та ДБСТ;
- 8 в сім’ях родичів та знайомих.
Навчаються в училищах, технікумах та ВУЗах – 21 дитина.
Знаходяться в державних закладах – 25 дітей та в центрі соціально-психологічної реабілітації – 4 дитини.
За 2020 рік посиротіло 89 дітей, яким надано статус дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування та поставлено на облік.
Пріоритетною формою влаштування дітей є усиновлення. На обліку
з усиновлення перебуває 155 дітей, з них: 96 дітей мають братів або сестер,
16 дітей мають інвалідність. За віковим розподілом:
- до 1 року – 2 дітей;
- від 1 року до 2 років – 3 дітей;
- від 3 років до 5 років – 18 дітей;
- від 6 років до 10 років – 43 дитина;
- від 11 років до 17 років – 89 дітей.
З метою якісного функціонування в місті дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей постійно проводиться робота у відповідному напрямку.
Протягом звітного періоду проводилась робота щодо розгляду заяв батьків-вихователів та прийомних батьків про можливість довлаштування до їх сімей дітей. Здійснювався підбор дітей до родин, готувались направлення для знайомства та встановлення контакту батьків-вихователів з дітьми.
За підсумками проведеної роботи довлаштовано 23 дитини до вже існуючих дитячих будинків сімейного типу, створено 2 прийомні сім’ї та 2 дитячих будинків сімейного типу.
Розглядалися питання щодо припинення перебування дітей на вихованні та спільному проживанню в сім’ях. Проводилася роз’яснювальна робота з дітьми-вихованцями та батьками-вихователями дитячих будинків сімейного типу щодо їх подальшого навчання та проживання на повному державному забезпеченні в закладах.
Cтаном на 31.12.2020 в місті функціонує 18 прийомних сімей, в яких виховується 30 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування та 18 дитячих будинків сімейного типу в яких виховується 117 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
На обліку в службі перебуває 104 дитини, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів.
Важливу роль займає робота, пов’язана з поліпшенням становища дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах.
На обліку в службі перебуває 59 дітей, які перебувають в складних життєвих обставинах (з 34 сімей), з них: 40 дитини, які проживають у сім’ях, де батьки ухиляються від виконання батьківських обов’язків, 16 дітей, проживають в сім’ях де існує реальна загроза вчиненню насильства над дітьми, діти АТО - 3. Службою виявлено та поставлено на облік 12 дітей, відносно яких скоєно фізичне насилля.
Працівниками служби регулярно проводиться відвідування таких сімей. Протягом кварталу спеціалісти відвідали 450 сімей у зв’язку з порушенням прав дітей та безвідповідальним ставленням батьків до виконання батьківських обов’язків, про що складено відповідні акти.
До безвідповідальних батьків та дітей, схильних до протиправної поведінки, вживаються заходи профілактичного характеру, направлялися листи до Кам’янського відділу поліції з питання притягнення їх до відповідальності за ухилення від виконання передбачених законодавством обов’язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання дітей.
Так, до міського відділу поліції направлено 20 клопотань про притягнення батьків до відповідальності. Позбавлено батьківських прав 10 осіб по відношенню до 19 дітей.
Службою у справах дітей забезпечено координацію роботи з фінансової та адміністративно-господарської діяльності комунального закладу «Центр соціально-психологічної реабілітації дітей». 28 дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах отримали соціальний захист і допомогу
в закладі.
Здійснювалась робота щодо представництва неповнолітніх дітей в суді, які обвинувачені у вчиненні кримінальних правопорушень. Взято участь у 41 судовому засіданні Дніпровського, Заводcького та Баглійського районних судах за участю неповнолітніх обвинувачених.
Також, спеціалісти служби протягом кварталу взяли участь в 517 судових засіданнях стосовно захисту прав та інтересів дітей.
З метою проведення профілактики правопорушень серед неповнолітніх мешканців міста, підвищення рівня їх правової освіти службою, відповідно до затвердженого графіку, проведено профілактичні лекції та бесіди на теми: «Запобігання правопорушенням та бездоглядності серед дітей», «Кримінальна та адміністративна відповідальність неповнолітніх осіб в Україні», «Правове виховання дітей» серед учнів 7-11 класів у 3 загальноосвітніх навчальних закладах міста. Зазначеними заходами охоплено близько 100 представників учнівської молоді міста.
Проводилась робота щодо розгляду клопотань вищих навчальних закладів освіти міста стосовно відрахування неповнолітніх студентів. Протягом 2020 року служба отримала 31 клопотання від навчальних закладів на відрахування та надано 31 погодження на відрахування студентів.
Захист житлових прав – одне із пріоритетних напрямків у сфері соціального захисту дітей. Здійснюють ведення персоніфікованого обліку нерухомого майна дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування відповідно до п.61 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 №866. Із 605 дітей, вказаної категорії мають житло на праві власності – 77, на праві користування – 461, не мають житла – 67. На квартирному обліку на кінець кварталу для поліпшення житлових умов перебуває 47 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування та осіб, з їх числа віком від 18 до 23 років, 3 дитини поставлено на квартирний облік.
Службою забезпечується організація та проведення засідань комісії з питань захисту прав дітей із запрошенням громадян. У звітному періоді відбулось 13 засідань комісій, розглянуто 468 питань, пов’язаних із захистом прав дітей.
Підготовлено:
- подання про надання дозволу на вчинення правочину – 137;
- висновки про доцільність позбавлення батьківських прав – 57;
- висновки про доцільність призначення опікуном – 7;
- висновки про встановлення порядку участі у вихованні дитини визначення місця проживання – 48;
- висновки про звільнення від повноважень опікуна – 2;
- висновки про визначення місця проживання дитини – 38;
- індивідуальні плани на дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах та дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування – 179.
Так, ураховуючи новий Порядок зарахування дітей на цілодобове перебування до закладів, які здійснюють інституційний догляд і виховання дітей, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2020 №586 комісією розглянуто 39 пакетів документів на дітей, які мають вади здоров`я, підготовлені департаментом з гуманітарних питань міської ради та прийняла рішення про доцільність влаштування цих дітей на цілодобове перебування.
З метою підтримки дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах, забезпечення належних умов для їх навчання, виховання та розвитку проведені заходи:
- до Дня матері;
- акція «Допомога дітям до школи» (надано шкільне приладдя 36 дітям);
- свято до Дня усиновлення.
З метою забезпечення прав дітей в умовах карантину службою у справах дітей надано адресну допомогу продуктами харчування 24 сім’ям
(46 дітей) та за сприянням Дитячого фонду ЮНІСЕФ та громадської організації «Ліга соціальних працівників України» надано гуманітарну допомогу 10 сім’ям, діти яких перебувають в складних життєвих обставинах.
За дорученням міського голови секретар міської ради привітала до Новорічних свят 15 дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, які цьогоріч здобули високі результати у творчості, спорті та громадському й культурному життя міста.
З метою доступу до публічної інформації громадян міста здійснюється оновлення інформації у розділі служби у справах дітей на офіційному веб-сайті міської ради та оприлюднюються нормативно-правові акти, які підготовлені службою.
Для якісного планування роботи служби щотижнево проводились оперативні наради з працівниками служби.
Здійснюється кадрова робота в службі. Готується щомісячне звітування щодо статистичних даних посадових осіб, освітянського рівня спеціалістів, подання на преміювання, ведення комп’ютерної програми «Кадри», формуються особові справи працівників.
Організована та проведена щорічна оцінка посадових осіб служби
за підсумками роботи у 2019 році.
Службою підготовлено 15 статей до ЗМІ щодо висвітлення роботи служби, виступи на відкритому каналі МіКомп та в ефірі програми «Місто для тебе».
Протягом звітного періоду приймали участь у робочих нарадах, засіданнях комісій, координаційних радах.
З метою забезпечення належної трудової дисципліни, недопущення фактів порушення вимог правил етичної поведінки, запобігання та протидії корупції, постійно зверталась увага посадових осіб служби у справах дітей на дотримання ними вимог антикорупційного законодавства.
Посадовими особами служби у справах дітей постійно проводиться робота щодо вивчення законодавства України та нормативно-правових документів, які регламентують роботу служби у справах дітей.