На території меткомбінату Кам’янського провели інвентаризацію об’єктів культурної спадщини

опубліковано: 05 грудня 2019 оновлено: 05 грудня 2019

У Кам’янському провели інвентаризацію об’єктів культурної спадщини, які знаходяться на території металургійного комбінату.

«Дніпровський меткомбінат» відвідали фахівець Дніпропетровського обласного центру з охорони історико-культурних цінностей Наталія Бочанцева та головний спеціаліст відділу культури департаменту з гуманітарних питань Кам’янської міської ради Ксенія Крутікова.

У серпні 1970 року за рішенням Дніпропетровського виконкому дві меморіальні таблички були поставлені на державний облік. Перший – це  встановлений в 1960 році на фасаді будівлі управління пам’ятний знак на честь металурга зі світовим ім’ям Івана Бардіна. Сьогодні кожен, хто заходить до управління Дніпровського меткомбінату, читає на меморіальній дошці: «Віце-президент Академії наук СРСР Іван Павлович Бардін працював в 1925-1929 роках головним інженером заводу ім. Дзержинського ».

Другий об’єкт культурної спадщини – пам’ятний знак, встановлений в 1969 році на фасаді будівлі колишнього фасонно-ливарного цеху. На меморіальній табличці повідомляється, що в червні 1919 року в цеху зібрали бронепоїзда «Радянська Україна» і «Радянська Росія» для потреб фронту громадянської війни. За датою можна припустити, що пам’ятним знаком увічнили подію 50-річної давності.

Всього в Кам’янському на державному обліку перебуває 36 пам’яток історії та монументального мистецтва. Усі вони були взяті на облік за радянських часів.

Відповідно до нових положень ці пам’ятки вимагають додаткового обстеження. У Кам’янському другий рік проходить цей процес, половину пам’яток уже інвентаризували. Після отримання нової інформації про пам’ятні знаки на території ДМК буде встановлено, чи відповідають вони критеріям пам’ятки.

«Ця інвентаризація необхідна для того, щоб об’єкти або були занесені до державного реєстру, або виключені з нього. Документи подаватимуться до Міністерства культури, результат буде відомий наступного року, – повідомила головний спеціаліст відділу культури департаменту з гуманітарних питань Кам’янської міськради Ксенія Крутікова.

З Міністерства культури документи надійдуть в область, фахівці центру з охорони історико-культурних цінностей нададуть облікову документацію місту і балансоутримувачу, тобто ПАТ «Дніпровський меткомбінат». У разі підтвердження статусу це буде схема розташування пам’ятних знаків, фотофіксація.

«Навіть якщо пам’ятка втратить свій статус, це не означає, що її потрібно демонтувати і забути. Ні, це наша історія, це наше життя», – зазначила фахівець Дніпропетровського обласного центру з охорони історико-культурних цінностей Наталія Бочанцева.

Іван Павлович Бардін – металург зі світовим ім’ям, гордість вітчизняної науки, Герой Соціалістичної Праці, академік, лауреат Ленінської і державної премій. Менш ніж за п’ять років завод під його технічним керівництвом досяг і перевершив обсяги довоєнного виробництва. Заново були побудовані дві доменні печі, інші реконструйовані. Вперше в країні побудували два потужних в той час мартена, були введені в дію всі прокатні цехи. Але головним своїм досягненням Іван Павлович вважав розробку генерального плану реконструкції заводу на велику продуктивність і повну механізацію всіх процесів.