Участь міста у міжнародних проектах з підвищення енергоефективності
Підвищення енергетичної ефективності та енергозбереження є одним з найважливіших стратегічних напрямків розвитку м. Кам’янського. Зниження споживання енергоносіїв є шляхом до енергетичної безпеки територіальної громади.
Протягом останніх років, місто є учасником багатьох міжнародних проектів з розвитку цього напрямку.
Так, з 22 по 23 червня поточного року у с. Соснівка Полтавської області відбулася конференція «Інструменти для сталого зростання міст», що організовано консорціумом на чолі з Дніпропетровською обласною радою та проектом Німецького товариства міжнародного співробітництва GIZ Gmbh «Енергоефективність у громадах». Місто є членом консорціуму з 2013 року та партнером проекту. Під час конференції було обговорено питання впровадження енергетичного менеджменту у містах-партнерах проекту, розробки Планів дій сталого енергетичного розвитку (ПДСЕР) міст, розвитку механізму енергосервісу в Україні. Слід зазначити, що за умов обмеженого фінансування енергетичний перфоманс-контракт є одним з перспективних шляхів впровадження заходів з підвищення енергоефективності. У зв’язку із чим фахівцями проекту GIZ Gmbh «Енергоефективність у громадах» було презентовано проект EnPC-Intrans, концепції та основні моделі енергосервісного контракту, кращі практики впровадження, правові засади функціонування енергосервісу тощо. Як концепція впровадження системи енергоменеджменту, так і ПДСЕР зараз розробляються відділом муніципального енергоменеджменту департаменту економічного розвитку міської ради.
У травні поточного року місто прийняло участь у конкурсі та було відібрано до співробітництва у рамках проекту «Професіоналізація та стабілізація енергетичного менеджменту в Україні», що передбачає співпрацю з Урядом Німеччини з питань підвищення кваліфікації співробітників органів місцевого самоврядування та реалізацію спільних з муніципалітетами заходів як організаційного, так і технічного характеру. В рамках проекту у м. Києві з 15 по 18 червня 2016 року та у містах Боттроп, Дортмунд та Мангейм (Німеччина) з 19 по 25 червня 2016 року проведено низьку навчальних семінарів та ознайомлення з передовим досвідом побудови ефективної муніципальної політики з підвищення енергоефективності. Зокрема, приділено увагу розвитку відновлювальних джерел енергії (вітроустановки, фотовольтаіка, сонячна та геотермальна енергія), їх приєднання до існуючих мереж енергопостачання, розглянуто потенціал розвитку та впровадження автоматичних систем управління споживання енергоресурсами. Від міста було презентовано Концепцію впровадження системи енергетичного менеджменту. З короткою характеристикою представлених на конкурсі проектів можна ознайомитися в навчальному посібнику "Енергетична ефективність України. Кращі проектні ідеї", виданому Інститутом енергозбереження та енергоменеджменту Національного технічного університету України "Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського" .
Розвиток відновлювальних джерел енергії є перспективним напрямком зниження залежності від імпортованих та покупних енергоносіїв. Завдяки запрошенню від проекту Фундації Менеджерських Ініціатив (Польща) з розвитку відновлювальних джерел енергії (ВДЕ), з 29 червня по 01 липня 2016 року прийнято участь у семінарі в рамках проекту «Українські кластери відновлювальної енергії – реальний інструмент розвитку і ефективної співпраці українських малих і середніх підприємств». На прикладі польського досвіду, визначено мету, суть дій, вигоди від співробітництва у рамках кластерів, роль та взаємодію представників публічного, комерційного, громадського секторів у створенні кластерів. Розроблені в рамках проекту пропозиції щодо впровадження відновлювальних джерел енергії у Кам’янському увійдуть до складу Плану дій сталого енергетичного розвитку міста.