До Всесвітнього дня боротьби з пневмонією

опубліковано: 06 листопада 2017 оновлено: 06 листопада 2017

12 листопада відзначається Всесвітній день боротьби з пневмонією. У 2009 році Всесвітня організація охорони здоров'я спільно з ЮНІСЕФ оголосила «Глобальний план дій з профілактики пневмонії і боротьби з нею». Мета цього плану – активізація боротьби з пневмонією за допомогою комбінованих заходів щодо захисту, профілактики та лікування хвороби.

Пневмонія – запалення легеневої тканини, як правило, інфекційного походження. Про пневмонію слід задуматися при наявності як мінімум двох із трьох симптомів: респіраторний (кашель, мокрота, задуха, біль у грудині при диханні, хрипи в легенях); інтоксикаційний (лихоманка, температура тіла вище 38°С, тахікардія, поліорганні порушення); інфільтрат у легенях.

Проблема пневмонії набула особливої гостроти в сучасній пульмонології. Поширеність цього захворювання в Україні складає більш ніж 400 випадків на 100 тисяч населення. У наш час пневмонії займають четверте місце в світі серед причин смертності – після серцево-судинних захворювань, злоякісних новоутворень, травм і отруєнь. Діти страждають від пневмонії у першу чергу: щорічно вона забирає життя 1,4 мільйона дітей у віці до п'яти років. 

Щороку серед населення Кам’янського спостерігається сезонний ріст захворюваності на гострі респіраторні вірусні інфекції та грип. Це високозаразні захворювання з можливістю тяжких ускладнень, найчастішим з яких є пневмонія. Як повідомляють у міському медичному центрі здоров’я та медицини спорту, в місті за 2016 рік було зареєстровано 717 хворих на пневмонію (двоє померли), з них на диспансерному обліку перебувало всього 320 чоловік. За 9 місяців 2017 року зареєстровано 332 випадки захворювання на пневмонію, з них 41 у дітей.

Основними способами діагностики є рентгенологічне дослідження легень і дослідження мокротиння. Наявність легеневого інфільтрату при рентгенологічному дослідженні вважають визначальною ознакою пневмонії. Основним методом лікування є антибактеріальна терапія. Належне лікування основних хвороб (таких, як ВІЛ/СНІД, цукровий діабет) також може знизити ризик розвитку пневмонії. Пізня діагностика та затримка з початком антибактеріальної терапії погіршують прогноз захворювання. У деяких випадках можливий летальний результат. Тому при найменшій підозрі на захворювання необхідно звернутись до сімейного лікаря.

Для профілактики хвороби необхідно постійно проводити провітрювання та вологе прибирання – як вдома, так і на роботі. Вести здоровий спосіб життя, відмовитись від куріння і намагатися не зловживати алкоголем, займатися спортом або будь-якою іншою руховою активністю. Правильно харчуватися, уникати переохолодження, яке може призвести до застуди, підвищувати імунітет, дотримуватися гігієни рук – усі ці заходи значно зменшать ймовірність розвитку пневмонії. У дітей віком до 6-ти місяців виключно грудне вигодовування знижує обидва фактори: ризик виникнення та важкість перебігу хвороби.