Мешканців Кам’янського запрошують здійснити подорож у минуле

опубліковано: 07 вересня 2016 оновлено: 07 вересня 2016

Музей історії Кам’янського готує до Дня міста виставку «На Кам’янському ярмарку». В її рамках буде представлена етнографічна колекція музею кінця ХІХ – початку ХХ століть, яка відбиває матеріальну культуру кам’янчан доіндустріальної доби.

Значну частину виставки займають предмети кустарного виробництва, що відображають розвиток народних ремесел як нашого регіону, так і сусідніх Харківської та Полтавської губерній. Розмаїття товарів доповнене листівками «Малоросійські типи і види» з колекції Олексія Коваленка та художніми творами з краєвидами сіл Кам’янське та Карнаухівка.

Як відбиток старовинної форми торгівлі – натурального обміну, на ярмарку селяни часто обмінювали товар на продукти чи харчі. Для сільськогосподарських товарів використовували ваги. На виставці представлені складські ваги системи Квінтенса, ваги системи Беранже, ваги-безмін та «кантарики», а також фунтові гирі. Доповнена виставка тогочасними грошовими знаками з колекції музею.

Ярмарок був основним видом товарообміну на селі й однією з важливих подій, на яку очікував кожен. У Кам’янському вони проводилися тричі на рік та були приурочені до великих церковних свят: Стрітення Господнього, Костянтина і Олени, Воздвиження. Особливим розмаїттям товарів вирізнялися осінні ярмарки. Серед розваг, які відбувалися на кам’янських ярмарках, найбільше вражали виступи циркових артистів. Цирк Андро, наприклад, привозив знаменитих борців і проводив чемпіонати з класичної французької боротьби.

Проте осінній ярмарок – не лише місце розваг, а й спілкування молоді та приготувань до весілля. Саме тому прикрасою ярмарку, як і кожної нареченої, була велика скриня. У фондах музею зберігається декілька скринь із петриківським розписом, які купували родини майбутніх наречених на ярмарку у Кам’янському. Також на виставці представлені петриківські мальовки. Їх за пару копійок можна було придбати у майстринь з Петриківки й прикрасити свою домівку.

Зробивши покупки, кожен з ярмарку вертався додому, і колишні ярмаркові товари ставали частиною повсякденного життя. Відвідувачі виставки зможуть поринути не лише у різнобарвний світ ярмарку, а й у буденний побут кам’янчан кінця ХІХ – початку ХХ століть.

Виставка діятиме з 10 вересня.