10 вересня – Всесвітній день запобігання самогубствам
Щорічно 10 вересня відзначається Всесвітній день запобігання самогубствам, заснований Всесвітньою організацією охорони здоров’я спільно з Міжнародною асоціацією із запобігання самогубствам. Про це повідомили в міському медичному центрі здоров’я та медицини спорту Кам’янського.
Самогубство в сучасному світі є однією з найбільш актуальних психологічних і соціальних проблем. Безліч чинників, з якими стикається людина у повсякденному житті, в певний момент можуть штовхнути її на злочин проти самої себе. За даними міжнародних організацій, половина всіх насильницьких смертей припадає на факти суїциду. Щорічно на такий злочин зважується близько мільйона людей в усьому світі.
Всесвітній день запобігання самогубствам – один із способів привернути увагу людей до цієї сумної статистики. Адже суїцидів у розвинених країнах з кожним роком стає все більше. Найбільша їх частка реєструється в країнах Східної Європи, найменше ж самогубств здійснюють в Латинський Америці та державах, у яких офіційною релігією є іслам. По країнах африканського континенту міжнародні організації практично не володіють статистикою суїцидів.
Основними чинниками, які сприяють зростанню числа самогубств, є ослаблення соціальної інтеграції та соціальних зв’язків, зниження ролі традиційних релігій з одночасним збільшенням кількості різного роду культів і сект, зростання упорядкованості життя при одночасному зростанні побутових стресів, підвищення відсотка літніх людей у загальній чисельності населення, посилення урбанізації.
Визначальні мотиви суїцидальної поведінки серед молоді – переживання образи, самотності, неможливості бути зрозумілими; реальна або уявна втрата батьківської любові, нерозділене кохання, ревнощі; переживання, пов’язані із смертю одного з батьків, розлучення батьків; почуття провини, сорому, образи, незадоволеності собою; страх перед ганьбою, глузуванням, приниженням; страх перед покаранням, любовні невдачі, сексуальні ексцеси, небажана вагітність; почуття помсти, погроз, шантажу; бажання привернути до себе увагу, викликати жаль, співчуття.
Фахівці рекомендують не намагатися втішити людей, які проявляють суїцидальну поведінку, загальними словами: «Ну, все не так погано», «Вам стане краще». Дайте людині можливість висловитись. Ставте запитання та уважно слухайте. Не бійтесь говорити про це – більшість людей відчувають незручність, кажучи про самогубство, і це виявляється в запереченні або уникненні цієї теми. Бесіди не можуть спровокувати самогубства, тоді як уникнення такої теми збільшує тривожність, підозрілість.
Проте слід пам’ятати, що таким людям потрібна кваліфікована допомога, основний метод якої – спілкування з фахівцем, який шляхом віднайдення головної причини кризової ситуації зорієнтує сили на вихід зі становища. Головними тут мають бути любов до людини, чесність з нею, компроміс та відвертість. Тому, якщо ви помічаєте у знайомого, колеги, співробітника стан емоційної нестабільності, не будьте байдужими, порадьте звернутися до психолога.
У Кам’янському психологічну допомогу можна отримати у психоневрологічному відділенні міської лікарні №1.
