8 жовтня – Всесвітній день захисту зору

опубліковано: 08 жовтня 2020 оновлено: 08 жовтня 2020

Щороку, у другий четвер жовтня відзначається Всесвітній день захисту зору.

Зір – одна з фізіологічних функцій сенсорної системи, за допомогою якої людина отримує 80-90% інформації про навколишній світ. Ця інформація необхідна не лише для повноцінного існування та орієнтування людини, але й для естетичного сприйняття світу.

За даними Міжнародного агентства з профілактики сліпоти, приблизно 285 мільйонів чоловік мають проблеми із зором, з них 39 мільйонів не бачать зовсім, а 246 мільйонів чоловік мають помірне або тяжке порушення зору. Хвороби очей вражають понад 19 мільйонів дітей. Причому 65% всіх людей з порушеннями зору – це люди у віці 50 років і старше.

Серед провідних причин порушень зору відмічають катаракту, глаукому, неконтрольований діабет. У світі все частіше зустрічається сліпота, що розвивається з віком, а також захворювання очей у дітей (наприклад, що викликаються дефіцитом вітаміну А).

Крім захворювань порушення і навіть втрату зору можуть викликати травми ока. Для попередження дитячого травматизму не можна залишати дітей без нагляду і з самого раннього віку їх слід навчати  правилам безпечної поведінки, пояснюючи як берегти свої оченята. Дорослі, як на виробництві так і в домашніх умовах, повинні чітко дотримуватись правил техніки безпеки під час роботи з електроінструментом, станками, одягати спеціальні захисні окуляри, щитки чи маски.

Якщо травми все ж не вдалось уникнути – необхідно обов’язково звернутись до лікаря. Навіть при дуже незначних ушкодженнях рогової оболонки до подряпин можуть потрапити бактерії та викликати запалення.

Особливої уваги заслуговує комп’ютерний зоровий синдром у користувачів персональних комп’ютерів, які працюють перед монітором не менше двох годин на день і неправильно організують своє робоче місце. При порушенні правил користування комп`ютерами найбільш значні порушення  спостерігаються у дітей, адже зоровий апарат у них недосконалий і продовжує формуватися. Серед засобів профілактики основним є дотримання правил роботи за комп’ютером. Так, відстань від очей до монітора має становити не менш ніж 50 сантиметрів. Безперервна робота за комп’ютером повинна тривати не більше сорока хвилин, після цього необхідно зробити 10-15-хвилинну перерву.

Варто пам’ятати, що 80% випадків сліпоти можна уникнути у разі своєчасного лікування. Навіть при незначному зниженні гостроти зору необхідно звернутись за консультацією до спеціалістів, а після 40 років необхідно проводити повне обстеження очей не рідше ніж один раз на рік. Отримати кваліфіковану допомогу ви можете звернувшись за консультацією до свого сімейного лікаря.

 

За інформацією головного лікаря Міського медичного центру здоров’я та медицини спорту Тетяни Мухарської.