Урядову програму «теплих» кредитів вдосконалено та продовжено в 2017 році

опубліковано: 09 лютого 2017 оновлено: 26 листопада 2024

08 лютого 2016 року уряд продовжив дію програми «теплих» кредитів на 2017 рік, передбачивши загальний обсяг фінансування у сумі понад 400 млн. грн, та удосконалив порядок надання відшкодування за нею.

У цьому році, як і раніше, українці зможуть отримати державну безповоротну фінансову допомогу на впровадження енергоефективних заходів у розмірі: 20% - на придбання «негазових» котлів, 35% – для утеплення індивідуального житла, 40% - для ОСББ і 70% - для отримувачів субсидій, які входять у склад цих ОСББ. 

Серед нововведень цього року – розширено перелік банків-учасників програми. Тепер «теплі» кредити можна буде отримати не лише в Ощадбанку, Укргазбанку та Укрексімбанку, а й в Приватбанку. Відтак, у громадян буде більше свободи вибору щодо банку, місця розташування його філії, оптимальних умови кредитування тощо. Головне, завдяки підключенню ще одного потужного банку з новітніми технологіями, буде посилено конкуренцію у банківському секторі, що дасть змогу здешевити вартість кредитів для домогосподарств та ОСББ та залучити більшу кількість учасників.

Також, цьогоріч стане обов’язковим впровадження комерційного обліку при проведенні заходів з термомодернізації багатоквартирних будинків. Таким чином, ОСББ зможуть контролювати фактичне споживання енергоресурсів по будинку та оцінювати ефективність впровадження енергоефективних заходів. На такі заходи ОСББ зможуть, як і раніше, отримувати 40% безповоротної фінансової допомоги.

У 2017 році програма «теплих» кредитів реалізовується у контексті створення Фонду енергоефективності. Вона дає фінансовий інструмент для підтримки енергоефективних заходів. У свою чергу Фонд енергоефективності – інституція, яка, в першу чергу, надаватиме людям технічні рекомендації та рекомендації під фінансові пакети.

Програма має мультиплікаційний економічний ефект. Адже кожна гривня бюджетних коштів за механізмом співфінансування таких кредитів залучає кошти самих співвласників, кредитних установ, місцевих бюджетів (у разі наявності місцевої програми додаткового стимулювання) та повертається в бюджети у вигляді податкових надходжень, зменшення видатків на субсидії на оплату комунальних послуг тощо.

Нагадаємо, що населення, ОСББ та ЖБК, які беруть участь у програмі, отримують безповоротну фінансову допомогу на проведення енергоефективних заходів таких, як утеплення будинків, встановлення вузлів обліку води та тепла, радіаторів опалення з терморегулятором, заміну вікон на енергоефективні, модернізацію освітлення, облаштування ІТП тощо.

Середня економія теплової енергії від впровадження енергоефективних заходів за програмою, які були в проваджені, склала:

  - при термомодернізації стін – 24%;
  - при облаштуванні індивідуальних теплових пунктів – 10%;
  - при встановленні енергоефективних склопрозорих конструкцій в місцях загального користування – 14%;

Крім того, зафіксована суттєва економія електроенергії на освітлення місць загального користування (71%).

Щодо приватних домогосподарств, то завдяки встановленню вікон, заміні застарілих газових котлів, утепленню стін в одноквартирних будинках зменшено споживання газу від 16 до 43%, а після заміни вікон, радіаторів в квартирах багатоквартирних будинків – зекономлено до 24% тепла.