Обережно – нітрати

опубліковано: 09 червня 2017 оновлено: 09 червня 2017

Упродовж року прилавки торгових рядів на ринках і в супермаркетах наповнені різноманітною городиною. Однак, «вітамінна бомба», якої так прагне наш організм, може виявитись не зовсім безпечною для здоров’я, наголошують спеціалісти Кам’янського відділу лабораторних досліджень Дніпропетровського обласного лабораторного центру.

У битві за тепличний урожай багато господарств для якнайшвидшого дозрівання овочів використовують добрива та стимулюючі речовини. Чим вища концентрація цих речовин, тим небезпечнішим стає продукт для здоров’я людини.

Нітрати – це небезпечні хімічні сполуки. Потрапляючи в їжу з овочами й фруктами, нітрати в перевищених кількостях викликають отруєння, різні захворювання серцево-судинної, нервової, травної систем, а їх надмірне вживання може спричинити і рак шлунку.  При цьому нітрати в кишечнику перетворюються в нітрити, які взаємодіють з гемоглобіном крові та перетворюють його на метгемоглобін. У результаті  блокування гемоглобіну до органів і тканин кисень не переноситься, що призводить до їх кисневого голодування.

Купуючи свіжі овочі та фрукти на ринку, покупець обов’язково повинен попросити в продавця надати експертний висновок, де зазначається вміст нітратів та їх допустима норма відповідно до сезону вирощування.

При споживанні ранніх овочів важливо дотримуватися нескладних правил.

Перед вживанням і приготуванням ретельно мийте овочі, видаляйте позеленілі частини (картопля, морква).

Після миття замочіть овочі на 15-20 хвилин у холодній воді, злийте воду і замочіть ще раз.

У таких овочах, як огірки й редиска, бажано очищати шкірку, а також зрізати плодоніжки і хвостики (не менш як сантиметр з обох бокiв). Це стосується не лише огiркiв, а й ранньої моркви, буряка.

Стебла зелені (петрушка, кріп та ін.) накопичують більше нітратів, ніж гілочки, тому їх вживати в їжу не рекомендується.

Овочі, що не піддаватимуться тепловій обробці (огірки, помідори, капуста, зелень) обов’язково перед вживанням збризніть лимонним або гранатовим соком – кислота, яка в них міститься, має властивість знешкоджувати нітрати.

При тепловій обробці рівень нітратів знижується на 60-80%. Але відвар рекомендується злити відразу ж після варіння, а потім вже солити овочі.

Не зберігайте овочі довго навіть у холодильнику – при зміні температури і довгому зберіганні нітрати швидко перетворюються на нітрити.

Готуйте на один раз і в жодному випадку не зберігайте розрізані овочі й салати в холодильнику.