Лісові пожежі
Займання лісових горючих матеріалів, що викликають лісову пожежу, є сукупність явищ, якими супроводжується реакція, що проходить під впливом високої температури, кисню повітря і горючих матеріалів. Лісові горючі матеріали різноманітні за характером реакції на зміну погоди і за інтенсивністю горіння, тому по-різному в них виникає і поширюється пожежа.
Лісова пожежа – стихійне, неконтрольоване поширення вогню по лісових площах
Типи лісових пожеж
Низова пожежа. Під час низової пожежі згоряє лісова підстилка, лишайники, мох, трави, опале на землю листя та гілля. Швидкість поширення пожежі за вітром – 0,25‒5 км/год. Висота полум’я – до 2,5 м. Температура горіння – близько 700 °C (іноді вище).Низові пожежі бувають швидкі й стійкі.
Верхова пожежа. Верхова лісова пожежа охоплює листя, хвою, гілки і всю крону, може охопити (в разі повальної пожежі) трав’яно-моховий покрив ґрунту. Швидкість поширення пожежі – від 5 до 70 км/год. Температура – від 900 °C до 1200 °C. Розвивається вона, зазвичай, за посушливої вітряної погоди з низової пожежі в насадженнях із низько опущеними кронами, в різновікових насадженнях, а також у рясному хвойному покриві. Під час верхових пожеж утворюється велика маса іскор із палаючих гілок і хвої, що летять перед фронтом вогню і створюють низові пожежі за кілька десятків, а в разі ураганної пожежі – інколи за кілька сотень метрів від основного вогнища. ВрізВерхова пожежа – це, зазвичай, завершальна стадія пожежі. Область поширення яйцеподібно-витягнута
Торф’яна пожежа. Підземні (ґрунтові) пожежі в лісі найчастіше пов’язані із займанням торфу, яке стає можливим у результаті осушення боліт. Поширюються зі швидкістю до 1 км на добу. Можуть бути малопомітні і поширюватися на глибину до декількох метрів, унаслідок чого становлять додаткову небезпеку і вкрай погано піддаються гасінню. Для гасіння таких пожеж необхідна попередня розвідка.
Способи моніторингу вогнищ лісових пожеж. Пожежі можуть завдати колосальних збитків природі, тому, щоб уникнути їх наслідків, здійснюють моніторинг лісових пожеж. Способи різні: є перевірені часом візуальні огляди, також практикують спостереження за допомогою супутників і сучасної техніки. Ефективно використовувати способу моніторингу лісових пожеж у комплексі. У багатьох країнах діють профільні служби та установи зі збирання, аналізу і структурування даних для подальшого узагальнення.
Візуальний огляд
У деяких лісах можна зустріти спеціальні вежі. Ці споруди виконують функції спостережних пунктів. Їх будівництвом, зазвичай, займаються лісові господарства. Вежі обладнують засобами зв’язку, на спостережному пункті є азимутальне коло. Воно призначене для встановлення напрямку пожежі.Ліс ділять на території за радіусом огляду з такої вежі – 5–7 км. Вежі будують із дерева, але останнім часом багато елементів їх конструкцій замінюють на металеві. Термін використання будівель із наглядовими пунктами з дерева – менше 10 років. Огляд лісових територій здійснює спеціальна людина. Виявивши пожежу, вона визначає її напрямок розвитку, можливу небезпеку і передає цю інформацію на диспетчерський пункт по радіо чи телефоном. Проблема такого способу моніторингу в малій кількості спостережних веж і працівників. Раніше лісовиків було на порядок більше, зараз їх чисельність скоротилася в рази.На частині спостережних веж встановлюють відеокамери. Це не розв’язує основної проблеми, тому що за картинкою повинна спостерігати людина, перебуваючи в спеціально обладнаному пункті. Якщо система відеоспостереження автоматизована, то завдання спрощується, але здебільшого камери вимагають ручного управління. Крім цього, зйомка ведеться в одному напрямку, тому необхідно встановлювати кілька камер. Вежі стільникового зв’язку також використовують для моніторингу. На них встановлюють тепловізори і відеокамери.
Дослідження за допомогою супутників. Один із найдешевших способів моніторингу – це супутниковий. Супутники за допомогою сканерів роблять знімки в інфрачервоному спектрі. Це дозволяє дізнатися про різницю температур і визначити, де горить ліс. Дані та знімки обробляються на космічному апараті, де виправляють похибки, роблять прив’язку до географічних точок. Останній етап оброблення, який включає цифровий аналіз, візуальне дешифрування і інтерпретацію знімків, роблять в автоматичному або інтерактивному режимі. Системи дистанційного зондування Землі з вільно поширеними даними: METEOSAT, GOES, GMS, MODIS Інформацію про лісові пожежі можна побачити на спеціальних сайтах. Створено федеральні системи моніторингу лісових пожеж. Вони складають загальну картину, використовуючи дані візуального огляду, супутникових знімків та інших методів моніторингу.
Цей дистанційний метод входить до переліку функцій екологічного моніторингу. За допомогою супутників також отримують метеорологічні характеристики, дані про техногенну ситуацію, підняття рівнів води у річках, динаміку снігових покривів, теплових викидів. Кожній сфері застосування відповідає певний канал, його позначають кольором.
Змінюючи розширення в реальному масштабі часу (дату і час видно в лівому верхньому куті сайту), переходимо на територію України. Ще більше змінюючи розширення, можна визначити двір, де горить багаття.
Мапа пожеж доступна всім зацікавленим користувачам.
Інформація оновлюється в середньому чотири рази на день. Це ускладнює ідентифікацію загорянь і знижує оперативність допомоги пожежній охороні. Періодичність оновлення залежить від часу прольоту супутників орбітою. Основні дані надає серія американських супутників NOAA. Працюють і приватні супутники, їх знімки відрізняються точністю і детальністю, але коштують дорожче загальнодоступних. Тому поряд із космознімками використовують дані візуального огляду. На мапі пожеж вказують точки пожеж і можливі причини їх виникнення. Існує індійська система супутникового моніторингу.На точність космознімків впливають багато чинників. Наприклад, підвищена хмарність заважає як виявленню лісових пожеж, так і визначенню їх розміру. Вогнища загорянь на мапах можуть не збігатися з реальними, але їх приблизні координати окреслені межами. Тобто на мапі показана область, де є вогнище.Кілька пожеж на мапі, зазвичай, об’єднують в єдиний кластер. У цьому випадку точність також не гарантована. За цими даними визначають площу пожежі та швидкість її поширення в лісах. Є змога отримувати оповіщення про виявлення лісових пожеж, якщо оформити передплату на відповідному сервісі.
Альтернативні методи. Як допоміжний метод моніторингу лісових пожеж називають також огляд територій із повітря. Спостереження здійснюють із гелікоптерів, літаків. В останні роки застосування в цій сфері знайшли безпілотні літальні апарати, що роблять відеозаписи.
Вартість усіх перерахованих методів висока. Через це організувати безперервний моніторинг у лісовій зоні неможливо. Однак за можливості і достатнього фінансування літальні апарати дозволяють отримувати точну інформацію в режимі реального часу. Разом із тим, авіація здатна гасити пожежі, як тільки їх буде виявлено. До складу екіпажу повітряного судна входить пілот, парашутист-пожежник і десантник-пожежник, які пройшли спеціальну підготовку.
Статистика
Крім наповнення інтерактивної карти лісових пожеж, ведеться їх статистика. Вона має не тільки інформаційний характер. На основі отриманих даних аналізують причини займань, швидкість їх поширення. Це необхідно для запобігання повторних лісових пожеж, складання прогнозів, організації ефективного гасіння. За пожежною небезпекою визначають економічний збиток. Статистичні дані та картографування дозволяють відрізняти пожежі від техногенних джерел тепла, якими можуть бути виробничі об’єкти.Перші записи про лісові пожежі в літописах датовані 1724 роком. Уже тоді були заклики збереження угідь від вогню. Нині інформація про лісові пожежі зводиться в спеціальні таблиці. Статистику ведуть відповідні відомства і служби.
Висновок
Своєчасне виявлення лісових пожеж уможливлює запобігати їх розвитку в надзвичайні ситуації і не дозволяє їм розвиватись до глобальних масштабів.
Бережіть ліс від пожеж, пожежа – це злочин проти природи!
Управління з питань НС та ЦЗН міської ради