ПАМ`ЯТКА про роботу організацій в межах охоронних зон повітряних ліній електропередачі
Високовольтні лінії електропередачі на металевих і залізобетонних опорах
та обладнання підстанцій (ПС) 35-150кВ знаходяться під напругою. Тому не тільки дотик, але й наближення до проводів та ізоляторів небезпечно для життя.
Згідно діючих «Правил охорони електричних мереж» та Закону України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів» в охоронній зоні повітряних ліній (ПЛ) 6-10кВ (10 м від проекцій крайніх проводів), ПЛ-35кВ (15 м від проекцій крайніх проводів), ПЛ-110 кВ (20 м від проекцій крайніх проводів), ПЛ-150кВ (25 м від проекції крайніх проводів), ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ виконувати будь-які дії, що можуть порушити нормальну роботу електричних мереж, спричинити їх пошкодження або нещасні випадки, а саме: Будувати житлові, громадські та дачні будинки;
Влаштовувати будь-які звалища. Складати добрива, корми, торф, солому, дрова, інші матеріали. Розпалювати вогнища. Саджати дерева та інші багаторічні насадження; Розташовувати автозаправні станції або інші сховища пально-мастильних матеріалів; Накидати на струмопровідні частини об'єктів електричних мереж і наближати до них сторонні предмети, підніматися на опори повітряних ліній електропередачі, демонтувати їх елементи;
Влаштовувати спортивні майданчики, ринки, зупинки громадського транспорту;
У межах охоронних зон енергооб'єктів без письмової згоди енергопідприємств, у віданні яких перебувають ці мережі, а також без присутності їх представника ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:
- Будівництво, реконструкція, капітальний ремонт, знесення будівель і споруд;
- Здійснення усіх видів гірничих, вантажно-розвантажувальних, землечерпальних, підривних, меліоративних, днопоглиблювальних робіт, вирубування дерев, розташування польових станів, загонів для худоби, установлення дротяного загородження, шпалер для виноградників і садів, а також поливання сільськогосподарських культур;
- Проїзд в охоронних зонах повітряних ліній електропередачі машин і механізмів висотою з вантажем або без нього від поверхні дороги понад 4,5 м;
- Виконання земляних робіт на глибині понад 0,3 метра, а на орних землях - на глибині понад 0,45 метра, а також розрівнювання грунту (в охоронних зонах підземних кабельних ліній електропередачі).
Всі ці дії в охоронних зонах повітряних ліній електропередачі усіх класів напруги є грубим порушенням «Правил охорони електричних мереж» і «Правил пожежної безпеки» та призводить до аварійного їх відключення, нещасних випадків, травмування людей.
Підприємства, установи, організації, окремі громадяни, що мають намір виконувати роботи у межах охоронних зон електричних мереж, повинні не пізніше як за три доби повідомити про це енергопідприємство і одержати письмовий дозвіл від нього на виконання робіт.
Підприємства, установи, організації та громадяни, що проводять роботи в охоронних зонах електричних мереж, повинні відшкодовувати енергопідприємствам витрати на оформлення допуску, проведення нагляду та інші додаткові витрати, а також несуть повну відповідальність за пошкодження елементів повітряних (кабельних) ліній та підстанцій.