Головне правило при пожежі - ніколи не панікувати!

опубліковано: 24 січня 2019 оновлено: 22 червня 2021

 Якщо у вас або у ваших сусідів трапилася пожежа, головне – відразу викликати пожежну команду за телефоном 101.

Якщо пожежа виникла і розповсюдилася в одній з кімнат, не забудьте щільно закрити дверей кімнати, що горить, - це перешкодить вогню розповсюдитися по всій квартирі і сходовому майданчику. Ущільніть двері мокрими ганчірками, щоб в решту приміщень дим не проникав. В сильно задимленому просторі потрібно рухатися повзучи або пригнувшись.

Пам’ятайте! Телевізор, що горить, виділяє безліч токсичних речовин, тому постарайтеся одразу ж вивести з приміщення людей. Накрийте телевізор будь-якою щільною тканиною, щоб припинити доступ повітря. Якщо це не допоможе, через отвір в задній стінці залийте телевізор водою. При цьому прагніть знаходитися збоку: адже кінескоп може вибухнути. Перевірте, чи закриті всі вікна і кватирки, інакше доступ свіжого повітря додасть вогню сили. Якщо горять інші електричні прилади або проводка, треба вимкнути рубильник, вимикач або електричні пробки, і після цього викликати пожежників.

Всупереч поширеній думці, гасити вогонь простою водою - неефективно. Краще всього користуватися вогнегасником, а при його відсутності - мокрою тканиною, піском або навіть землею з квіткового горщика.

Якщо ви бачите, що ліквідовувати спалах своїми силами не вдається, негайно тікайте. Візьміть документи, гроші і покиньте квартиру через вхідні двері. Якщо шлях до вхідних дверей відрізаний вогнем і димом - рятуйтеся через балкон. До речі, найбезпечніші місця в квартирі, що горить, - на балконі або біля вікна. Тут пожежні знайдуть вас швидше!

Відкривайте двері на балкон обережно, оскільки полум'я від великої притоки свіжого повітря може посилитися. Не забудьте щільно закрити за собою двері балкона.

Постарайтеся перейти на нижній поверх (за допомогою балконного люка) або по суміжному балкону до сусідів. Але пам'ятаєте: вкрай небезпечно спускатися по вірьовках, простирадлах і водостічних трубах. Тим більше не слід стрибати вниз!

Ще один шлях порятунку - через вікно. Ущільніть двері в кімнату ганчірками. Як тільки переконаєтеся, що ваш заклик про допомогу почули, лягайте на підлогу, де менше диму. Таким чином можна протриматися біля півгодини.

Якщо ви випадково опинилися в задимленому під'їзді, рухайтеся до виходу, тримаючись за стіни. Не біжіть вниз крізь полум'я, а використовуйте можливість врятуватися на даху будівлі і не забувайте використовувати пожежні сходи.

Під час пожежі заборонено користуватися ліфтом - його у будь-який час можуть відключити. Крім того, ви самі заженете себе в пастку, оскільки можете «зависнути» в ліфті між поверхами, що горять, і отримати отруєння чадним газом.

Вибираючись з під'їзду на вулицю, якомога довше затримаєте дихання, а ще краще - захистіть ніс і рот мокрим шарфом або хусткою.

Це важливо знати

При горінні виділяються отруйні гази: синильна кислота, фосген і інші, а зміст кисню в повітрі падає. От чому небезпечний не тільки і навіть не стільки вогонь, скільки дим і гар від нього.