ПАМ`ЯТКА НАСЕЛЕННЮ БЕЗПЕЧНЕ ВИКОРИСТАННЯ ГАЗОВИХ ПРИЛАДІВ У ПОБУТІ
Великі і малі біди й нещастя, що відбуваються з тими, хто користується газовими плитами, можна попередити, якщо знати і дотримуватися елементарних правил безпеки.
Газ важчий за повітря і при витоку заповнює в першу чергу підвали, підпілля, підземні комунікації і може поширюватися на великі відстані.
У газу багато достоїнств. Це дешевий вид палива, горить без залишку, має високу температуру горіння, велику теплотворну здатність. У той же час газ має недоліки. У суміші з повітрям він утворює вибухонебезпечну суміш. Межі вибуховості 1,5-9,5% до об`єму повітря. При неповному згорянні газу виділяється окис вуглецю (газ без кольору, без запаху) від якого можливе ядуха, в тому числі зі смертельним наслідком. Приміщення, в якому встановлюються газові прилади, повинно бути нежитлове, заввишки не менше2,2 м, мати кватирку. Обсяг повинен бути не менше15 м³для 4-конфорочної плити,12 м³- для 3-конфорочної,8 м³для 2-конфорочної.
Неоштукатурені стіни в місцях встановлення плит повинні бути ізольовані асбестофанерой або покрівельним залізом. Ізоляція повинна виконуватися від основи плити на80 смвгору і по обидві сторони виступати на10 см. Балон повинен бути в тому ж приміщенні, що і плита на відстані0,5 мвід плити,1 мвід радіатора опалення. Відстань від плити можна зменшити, якщо передбачено захисний екран. Не дозволяється установка газових приладів у підвалах, напівпідвальних приміщеннях без природного освітлення.
Перед розпалюванням плити приміщення необхідно провітрити, кватирку залишити відкритою на весь час роботи з приладом. Кран на трубі (перед плитою) відкривається за допомогою перекладу прапорця, ручки у вертикальне положення. Запалений сірник підносять до пальника і тільки тоді відкривають кран на плиті на той пальник, який необхідно розпалити. Полум`я має загорятися у всіх отворах пальника, мати блакитно-фіолетовий колір. Якщо полум`я закіптюжене, значить газ згоряє повністю, необхідно відрегулювати подачу повітря. У цьому допоможе слюсар, якого можна викликати по телефону. ПАМ`ЯТАЙТЕ: ГРОМАДЯНАМ не дозволяється самовільне ремонт газової апаратури.
Якщо відбувається відрив полум`я від пальника, значить повітря надходить дуже багато. Користуватися таком пальником не можна - необхідно також викликати слюсаря.
Перед розпалюванням духовки її необхідно провітрити. Після закінчення користування плитою або духовою шафою закрити краник на плиті або духовій шафі, потім кран на трубі.
Нормативні документи передбачають такі обов`язки громадян, що використовують газ у побуті:
- ·Пройти інструктаж з безпечного користування газом в експлуатаційній організації газового господарства, мати інструкції з експлуатації приладів і дотримуватися їх.
- ·Стежити за нормальною роботою газових приладів, димоходів і вентиляції, перевіряти тягу до включення та під час роботи газових приладів з відводом продуктів згорання газу в димохід. Періодично очищати димохід.
- ·Після закінчення використання газа закрити крани на газових приладах і перед ними.
- ·При несправності газового обладнання викликати працівників підприємства газового господарства.
- ·При раптовому припиненні подачі газу негайно закрити крани пальників газових приладів і повідомити в аварійну газову службу за телефоном 104.
- ·При появі в приміщенні запаху газу негайно припинити використання газових приладів, перекрити крани до приладів і на приладах, відчинити вікна або кватирки для провітрювання приміщення, викликати аварійну службу газового господарства за телефоном 104 (з незагазованого приміщення). Не запалювати вогонь, не курити, не вмикати і не вимикати електроосвітлення і електроприлади, не користуватися електродзвінками.
- ·Перед входом в підвали й погреба до включення світла або запалювання вогню переконатися у відсутності запаху газу.
- ·Сповістити оточуючих про запобіжні заходи;
- ·Повідомити в аварійну газову службу за телефоном 104 з незагазованного місця;
- ·Вжити заходів з виведення людей із загазованого середовища, запобігання включення і виключення електроосвітлення, появи відкритого вогню та іскри, витягніть шнур телефону з розетки;
- ·До прибуття аварійної бригади організувати провітрювання приміщення.
- ·Для огляду і ремонту газопроводів і газового обладнання допускати в квартиру працівників підприємств газового господарства після пред`явлення ними службових посвідчень у будь-який час доби.
- ·Ставити до відома підприємство газового господарства при виїзді з квартири на термін більше одного місяця.
- ·Власники будинків і квартир на правах особистої власності повинні своєчасно укладати договори на технічне обслуговування газового обладнання та перевірку димоходів, вентиляційних каналів. У зимовий час необхідно періодично перевіряти оголовки з метою недопущення їх обмерзання і закупорки.
При виявленні запаху газу в підвалі, під`їзді, на подвір`ї, на вулиці необхідно:
У разі виявлення витоку газу:
Правила користування газом у побуті забороняють:
- ·Проводити самовільну газифікацію будинку (квартири, садового будиночка), перестановку, заміну і ремонт газових приладів.
- ·Здійснювати перепланування приміщення, де встановлені газові прилади без узгодження з відповідними організаціями.
- ·Вносити зміни до конструкції газових приладів. Змінювати устрій димових і вентиляційних систем. Заклеювати вентиляційні канали, замуровувати або заклеювати кишені і люки, призначені для чищення димарів.
- ·Відключати автоматику безпеки та регулювання, користуватися газом при несправності в газових приладах, автоматиці, арматурі і газових балонах, особливо при виявленні витоку газу.
- ·Користуватися газом при порушенні щільності кладки, штукатурки (тріщини) димоходів. Самовільно встановлювати додаткові шибери в димоходах і на димовідвідних трубах від водонагрівачів.
- ·Користуватися газом без проведення чергових перевірок та очищення димових і вентиляційних каналів в терміни, визначені правилами безпеки в газовому господарстві.
- ·Користуватися газовими приладами при закритих кватирках, жалюзійних решітках, решітках вентиляційних каналів, відсутності тяги в димоходах і вентиляційних каналах, щілин під дверима ванних кімнат.
- ·Залишати працюючі газові прилади без нагляду (крім приладів, розрахованих на безперервну роботу які мають для цього відповідну автоматику).
- ·Допускати до користування газовими приладами дітей дошкільного віку, осіб, які не контролюють свої дії і не знають правил користування цими приладами.
- ·Використовувати газ і газові прилади не за призначенням. Користуватися газовими плитами для опалення приміщень.
- ·Користуватися приміщеннями, де встановлені газові прилади, для сну і відпочинку.
- ·Застосовувати відкритий вогонь для виявлення витоків газу (з цією метою використовуються мильна емульсія або спеціальні прилади).
- ·Зберігати в приміщеннях і підвалах порожні та заповнені скрапленим газом балони. Самовільно без спеціального інструктажу робити заміну порожніх балонів на заповнені газом і підключати їх.
- ·Мати в газифікованому приміщенні більше одного балона місткістю 50 (55) л або двох балонів місткістю27 лкожен (один із балонів запасний).
- ·Замінювати газовий балон, якщо поруч відкритий вогонь, включені електроприлади.
Газ - важливе благо сучасної цивілізації, без якого складно уявити наше життя. Завдяки використанню його у побуті в наших оселях - тепло і затишно. Але газ, як і багато чого в нашому житті, має зворотний бік медалі. Необережне поводження з ним може призвести до найтрагічніших наслідків. Тому, щоб убезпечити себе і своїх рідних, до даного питання необхідно підходити з великою відповідальністю. Пам`ятайте, наша безпека - в наших руках! Управління з питань НС та ЦЗН міської ради